Saeimas Prezidijs pēc opozīcijas pieprasījuma sasaucis parlamenta ārkārtas sēdi trešdien, 24.augustā, informēja Saeimas Preses dienestā.
Pēc Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas iniciatīvas vairāk nekā 34 parlamentārieši pieprasījuši sasaukt Saeimas ārkārtas sēdi, lai uzdotu valdībai nekavējoties izstrādāt Latvijas valsts interesēm atbilstošu rīcības plānu energoresursu cenu kāpuma radītās krīzes pārvarēšanai.
Kā informēja ZZS pārstāve Dace Kārkliņa, opozicionāri sagaida arī valdības ziņojumu par tās veiktajiem soļiem nedēļas laikā.
ZZS Saeimas frakcijas deputāts Viktors Valainis atgādina, ka “Nord Pool” biržā elektrības cena uzlēca līdz četriem eiro par kilovatstundu (KWh), liekot uzņēmējiem izslēgt ražošanas iekārtas un iedzīvotājiem mājās atslēgt no strāvas elektroierīces.
Rekordaugstais cenas lēciens Baltijas valstīs reģistrēts 17.augustā, kad no pulksten18 līdz 19 elektroenerģijas cena par megavastundu (MWh) sasniedza “Nord Pool” biržas cenu griestus – 4000 eiro.
“Tā nav un nevar būt normāla situācija, tāpēc valdībai ir steidzami jāķeras pie darba un jāpiedāvā izsvērtus un konkrētus risinājumus energokrīzes pārvarēšanai,” uzsver Valainis, norādot, ka “to nedrīkst atstāt tikai uz cilvēku un uzņēmēju pleciem”.
ZZS priekšsēdētājs, Saeimas deputāts Armands Krauze uzskata, ka, “ja valdība nespēj to apturēt, valstij piederošajam “Latvenergo” birža ir jāpamet”.
Opozicionāru ieskatā, līdz šim izziņotā pakotne siltumapgādes izmaksu kompensēšanai ir nepietiekama un tajā paredzētie pasākumi sasniegšot “vien nelielu daļu iedzīvotāju”.
Kā ziņots, stājušies spēkā valdības virzītie un Saeimā pieņemtie grozījumi Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā, kas nosaka virkni pasākumu siltumapgādes un apkures izmaksu pieauguma daļējai segšanai mājsaimniecībām.
Grozījumi likumā veikti, lai mazinātu negatīvo sociālekonomisko ietekmi uz iedzīvotāju ienākumiem, kas saistīti ar iepriekš nepieredzētu energoresursu strauju cenu kāpumu. Atbalsta pakotnē iekļauto pasākumu kopējo atbalsta summa būs ap 442,25 miljoniem eiro.
Valdības koalīcija arī konceptuāli vienojusies par kopumā apmēram 200 miljonu eiro atbalstu uzņēmumiem energoresursu cenu pieauguma dēļ.
Tostarp paredzēts atbalsts ap 250 energoietilpīgiem apstrādes rūpniecības uzņēmumiem, elektroenerģijas sadales sistēmas maksas kompensēšana, kā arī pilnīga atteikšanās no obligātās iepirkuma komponentes (OIK), ko plānots segt no “Latvenergo” peļņas.
Foto: pixabay.com
Reklāma