“Attīstības finanšu institūcija “Altum”” (“Altum”) ceturtdien sāk pieņemt pieteikumus jaunajā daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanas programmā, informēja “Altum” pārstāvji.
Ekonomikas ministrijas izstrādātās jaunās atbalsta programmas finansējums ir 57,2 miljoni eiro, un tas paredzēts aptuveni 170 daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanai un pārejai uz atjaunojamiem energoresursiem.
Projekta īstenošanā būs jāsasniedz vismaz 30% primārās enerģijas ietaupījums, un uz katriem renovācijas projekta attiecināmo izmaksu 5000 eiro ir jāsasniedz primārās enerģijas ietaupījums – viena megavatstunda gadā.
Programma paredz segt līdz 49% no kopējām energoefektivitātes projekta izmaksām bez pievienotās vērtības nodokļa. Atlikušo finansējuma daļu iedzīvotāji segs no bankas aizdevuma resursiem un/vai mājas uzkrājumiem. Obligāts programmas nosacījums ir bankas aizdevums vismaz plānotā atbalsta jeb kapitāla atlaides apmērā, savukārt bankas aizdevumam var saņemt “Altum” garantiju.
Atbalsts jeb kapitāla atlaide tiks izmaksāta tikai pēc tam, kad būs pabeigta energoefektivitātes paaugstināšanas projekta realizācija daudzdzīvokļu mājā. Arī noteikumi attiecībā uz būvnieka un citu pakalpojumu sniedzēju izvēli jeb iepirkumu šajā programmā atšķirsies no iepriekšējās.
Lai uzzinātu detalizētāk par programmas noteikumiem un praktiskiem darbiem, kas jāveic, lai sagatavotu projekta pieteikumu un tā izvērtēšanas procesu, “Altum” rīko vebināru ceturtdien, 15.decembrī. Tiešraidi būs iespējams vērot “Altum” “Facebook” un “Youtube” kanālos.
“Altum” aicina visus interesentus savlaicīgi veikt sagatavošanās darbus, lai varētu pieteikties atbalsta rezervēšanai, – pārliecināties, ka māja atbilst programmas noteikumiem par atbalsta saņemšanu (mājā ir vismaz trīs dzīvokļi) un var sasniegt atbalsta saņemšanai nepieciešamo energoefektivitātes uzlabojumu mērķi – primārās enerģijas ietaupījumu 30%. To iespējams noskaidrot, veicot mājas energoauditu, kā arī pēc energoaudita veikšanas ir jāķeras pie tehniskās dokumentācijas sagatavošanas.
“Altum” pārstāvji norāda, ka šo un vēl citu dokumentu sagatavošana ir laikietilpīga, taču tie ir nepieciešami, lai varētu pilnvērtīgi aizpildīt projekta pieteikumu sistēmā “mans.altum.lv”. Tāpat ir svarīgi sasaukt dzīvokļu īpašnieku kopsapulci, kurā nepieciešams vienoties par energoefektivitātes projekta sagatavošanas sākšanu un vēlāk jau arī realizāciju. Pozitīvam rezultātam nepieciešami vismaz 50% plus viena balss vai 100%, ja māja nav sadalīta dzīvokļu īpašumos.
Programmas īstenošanas gala termiņš ir 2026.gada 31.marts. Tā tiek finansēta no Eiropas Savienības Atveseļošanās un noturības mehānisma resursiem.
“Altum” ir valsts kapitālsabiedrība, kas ar valsts atbalsta finanšu instrumentu palīdzību sniedz atbalstu noteiktām mērķa grupām finanšu instrumentu veidā (aizdevumi, garantijas, ieguldījumi riska kapitāla fondos u.c.), konkrētu programmu ietvaros, papildinot to arī ar nefinanšu atbalstu (konsultācijas, mentorings), kā arī realizējot citas valsts deleģētas funkcijas.
“Altum” 40% akciju turētājs ir Finanšu ministrija, 30% akciju turētājs – Ekonomikas ministrija un 30% akciju turētājs – Zemkopības ministrija. “Altum” obligācijas ir iekļautas biržas “Nasdaq Riga” parāda vērtspapīru sarakstā.
Reklāma