Audēju studija “Austras raksti” janvārī interesentus aicina uz tematiskām lekcijām un nodarbībām Dzīvesziņas un arodu sētā, Jelgavā, Vecpilsētas ielā 2, kas caur stāstiem, demonstrācijām un aktīvu darbošanos, ļaus izzināt Zemgales tautastērpa tapšanas noslēpumus un tērpa detaļu nozīmību. Nodarbības norisināsies 14., 19., 20., 26., 27. un 31. janvārī, informē Jelgavas reģionālais tūrisma centrs.
- 14. janvārī pulksten 12 norisināsies pirmā nodarbība – lekcija “Latviešu apģērba vēstures kultūrpolitiskais kontekts tautastērpa ēnā”, kas iepazīstinās apmeklētājus ar tautastērpu pētīšanu Latvijā pēdējos 150 gados. Lekciju vadīs Dr.art. Ieva Pīgozne.
- 19. janvārī pulksten 17 interesenti aicināti apmeklēt teorētisko un praktisko nodarbību “Zemgales jostu aušana”. Nodarbību vadīs audēju studijas “Austras raksti” rokdarbniece, radošo nodarbību vadītāja un latviskās dzīvesziņas entuziaste Zanda Kursīte. Lektore iepazīstinās klausītājus ar Zemgales tērpa jostu iezīmēm, unikalitāti un atšķirībām no citu novadu jostu rakstiem. Apmeklētājiem būs iespēja izzīmēt jostu rakstus, uzzināt, kā aprēķināt jostas aušanai nepieciešamo diegu skaitu, kā arī pašiem izgatavot nelielu paraugu.
- 20. janvārī pulksten 17 Dzīvesziņu un arodu sētā notiks teorētiskā un praktiskā nodarbība “Zemgales brunču, ņieburu un jaku auduma aušana”, kuru vadīs studijas “Austras raksti” audējas Aija Mālkalna un Anita Rauda-Žukovska. Nodarbības laikā klausītāji iepazīs stāstu par to, kā top Zemgales rakstainie brunči, aušanas tehniku un knifiem. Nodarbības praktiskajā daļā, dalībnieki varēs patstāvīgi izzīmēt Zemgales brunču rakstus, uzzināt, kā aprēķināt brunču aušanai nepieciešamo diegu skaitu, kā arī pamēģināt aušanas prasmes stellēs ar velkamo ierīci.
- 26. janvārī pulksten 17 ikviens aicināts pieteikties nodarbībai “Zemgales kreklu šūšana un izšūšana”, kuru vadīs audēja Aija Mālkalna. Nodarbības teorētiskajā daļā lektore iepazīstinās klausītājus ar Zemgales etnogrāfisko kreklu veidiem un to sašūšanu. Savukārt praktiskajā daļā ikviens varēs vingrināties tehnikā izšujot Zemgales krekla izšuvuma paraugu.
- 27. janvārī pulksten 17 norisināsies teorētiska un praktiska nodarbība “Zemgales aubju šūšana un izšūšana, ņieburu un jaku šūšana”, kuru vadīs audējas Aija Mālkalna un Ieva Hofmane. Nodarbības pirmajā daļā dalībnieki klausīsies stāstījumu par Zemgales aubju veidiem un izšūšanas tehniku, kā arī par ņieburu un jaku auduma aušanu, tradicionālajām ņieburu un jaku krāsām. Interesenti uzzinās, kā aprēķināt ņieburam un jakai nepieciešamo auduma daudzumu, savukārt nodarbības otrajā daļā ikvienam būs iespēja izšūt tilla aubes paraugu un aust stellēs jau iekārtotu audumu.
- 31. janvārī pulksten 17 norisināsies noslēdzošā teorētiskā un praktiskā nodarbība “Zemgales zeķu un cimdu adīšana”, kuru vadīs audēja un latviskās dzīvesziņas entuziaste Ieva Hofmane. Lektore iepazīstinās apmeklētājus ar Zemgales reģionam raksturīgajām zeķēm un cimdiem, to rakstiem un ornamentiem. Nodarbības praktiskajā daļā, dalībniekiem būs iespēja piedalīties paraugu adīšanā.
Dalība nodarbībās ir bez papildus samaksas, vien iegādājoties ieejas karti Dzīvesziņas un arodu sētā: pieaugušajiem 4 eiro, skolēniem, studentiem, senioriem 1,50 eiro, ģimenes biļete 6 eiro. Vietu skaits ir ierobežots, tāpēc aicinām iepriekš pieteikties pa tālruni 29116210.
Audēju studija “Austras raksti” Dzīvesziņas un arodu sētā saimnieko kopš pagājušā gada novembra nogales, kad, noslēdzoties telpu nomas izsolei un izpildot visus izsoles nosacījumus, studija ieguva tiesības piecus gadus nomāt audēju darbnīcas telpas. Ikdienā Dzīvesziņas un arodu sētas viesiem “Austras raksti” piedāvā iespēju vērot audēju amata paraugdemonstrējumus, iepriekš piesakoties, ir iespēja piedzīvot ekskursiju audējas pavadībā, izzināt ēkas vēsturi un iekārtojumu, atklāt audēju darba nianses, redzēt, kā tiek darināts tautastērps un arī pašiem izmēģināt audēja iemaņas.
Individuālajiem apmeklētājiem Dzīvesziņas un arodu sēta pieejama no otrdienas līdz sestdienai no pulksten 10 līdz 18, svētdienās no pulksten 10 līdz 15, savukārt ekskursijas gan individuāli, gan grupām iespējams pieteikt iepriekš pa tālruni 29116210 vai rakstot uz e-pastu: austras.raksti@gmail.com
Foto: no arhīva un Jelgava.lv
Reklāma