Jelgavas reģionālā Tūrisma centra (JRTC) apkopotā statistika liecina, ka pērn salīdzinājumā ar 2021. gadu Jelgavā ievērojami pieaudzis ārvalstu ceļotāju skaits – pilsētu apmeklējuši par 78 procentiem vairāk ārzemnieku. Arī pēc informācijas JRTC vērsušies par 61 procentu vairāk tūristu, bet populārākais tūrisma objekts pilsētā joprojām ir Lielupes palienes pļavas un Pilssalas skatu tornis.
Pagājušajā gadā paplašināts tūrisma piedāvājums – durvis vēra jaunās ekspozīcijas Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornī, ekspozīcija Jelgavas Vecpilsētas mājā, darbu sāka Dzīvesziņas un arodu sēta, kā arī paplašināts tūrisma pakalpojumu sniedzēju piedāvājums.
JRTC norāda, ka pagājušajā gadā salīdzinājumā ar 2021. gadu par 78 procentiem vairāk bijis ārvalstu ceļotāju, kuri vērsušies JRTC. Lielākais ārzemnieku tūristu īpatsvars bija no Lietuvas, Ukrainas, Igaunijas, Vācijas un Lielbritānijas. Savukārt vistālāko ceļu uz Jelgavu mērojuši tūristi no Filipīnu Republikas, Indonēzijas un Japānas. JRTC apmeklētāji galvenokārt interesējušies par apskates objektiem pilsētā un apkārtnē, ēdināšanu un pasākumiem, kā arī suvenīru iegādes vietām. Latvijas tūristu, kuri vērsušies JRTC, 2022. gadā bijis par 55 procentiem vairāk, bet jelgavnieku – par 56 procentiem. Tas liecina, ka vietējais tūrisms un ceļošana savas valsts robežās joprojām ir saistoša.
Par 28 procentiem audzis tūrisma tīmekļvietnes apmeklējumu skaits, un tendences liecina, ka vairāk unikālo apmeklējumu ir no mobilajām ierīcēm. Ievērojami audzis arī tīmekļvietnes apmeklētāju skaits no ārzemēm – 44 051 apmeklējums, kas ir par 70 procentiem vairāk nekā 2021. gadā. Tas apliecina, ka ārvalstu ceļotājiem ir interese par Jelgavas un apkārtnes tūrisma piedāvājumu un atpūtas iespējām.
Apmeklētākais tūrisma apskates objekts Jelgavā jau ceturto gadu pēc kārtas ir Lielupes palienes pļavas, kur mīt savvaļas zirgi, un Pilssalas skatu tornis. Tas pērn apmeklēts 105 277 reizes, kas ir par 18 procentiem vairāk nekā gadu iepriekš (88 875). Jāpiebilst, ka Lielupes palienes pļavas un skatu tornis ir pieejams bez maksas un tas ir vienīgais dabas objekts Jelgavā, kur pie ieejas vārtiem ir uzstādīts automātisks skaitītājs, tāpēc šim dabas objektam ir iespējams noteikt precīzu apmeklējumu skaitu.
Apmeklētākais maksas apskates objekts 2022. gadā bija “Karameļu darbnīca”, kas uzņēma 26 000 viesu (2021. gadā – 5194). “Karameļu darbnīca” galvenokārt uzņem tūristu un skolēnu grupas, kam demonstrē karameļu gatavošanas noslēpumus un piedāvā degustācijas. Trešajā vietā ierindojas Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornis ar 22 827 apmeklējuma reizēm. Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu skaits ir būtiski pieaudzis, proti, gadu iepriekš tornis apmeklēts 7293 reizes. Jāpiebilst, ka no 2022. gada februāra līdz jūlijam rekonstrukcijas dēļ nebija pieejamas torņa ekspozīcijas. Jaunizveidotās ekspozīcijas tika atklātas jūlijā, un pēc to atvēršanas tornī bija vērojams apmeklētāju pieplūdums. Tāpat līdz ar pandēmijas ierobežojumu atcelšanu pērn tornī aizvadīti vairāk pasākumu – trīs tūrisma vakari, piecas svinīgas mākslas darbu izstāžu atklāšanas, koncerts, 54 laulību ceremonijas, kā arī citi saviesīgi privāti pasākumi, kas kopumā pulcēja 2448 viesus.
Ceturtajā vietā ierindojas Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs – tas apmeklēts 15 509 reizes (2021. gadā – 3964), bet piektajā – Jelgavas pils, kas apmeklēta 5982 reizes (2021. gadā – 4089).
No pagājušā gada 11. novembra apskatāma Jelgavas Vecpilsētas mājas jaunā ekspozīcija, un ekspozīcija nepilnu divu mēnešu laikā aplūkota 1451 reizi. Par Jelgavas Vecpilsētas mājas restaurācijas procesu interesi 2022. gadā izrādījuši 214 cilvēki, kas māju apmeklēja, vēl pirms kļuva pieejamas ekspozīcijas.
2021. gadā Latvijā un citviet pasaulē bija spēkā Covid-19 ierobežojumi, daudzas apskates vietas apmeklētājiem nebija pieejamas vai tika ierobežots apmeklētāju skaits vienā reizē, un tas izskaidro procentuāli tik ievērojamo apmeklētāju skaita pieaugumu tūrisma apskates objektos 2022. gadā. Turklāt, lai gan apmeklētāju skaits pērn būtiski palielinājies, tas vēl nav sasniedzis pirmspandēmijas līmeni.
Foto un infografikas: Jelgava.lv
Reklāma