Šodien no amata atbrīvots Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Ziedonis Caune (LZS), kurš iepriekš bija paziņojis par atkāpšanos no amata pēc pašvaldības budžeta pieņemšanas.
Sēdē par neuzticības izteikšanu pats Caune piedalījies nav, jo atrodas neplānotā prombūtnē. Par viņa atbrīvošanu no amata nobalsoja 11 domnieki, četri bija pret, bet trīs balsojumā nepiedalījās.
Balsojumā nepiedalījās Latvijas Reģionu apvienības (LRA) deputāti, “pret” balsoja visi sēdē klātesošie Caunes pārstāvētās Latvijas Zemnieku savienības pārstāvji, izņemot Jāni Poču, kurš atbalstīja domes priekšsēdētāja atbrīvošanu.
“Par” bija domnieki no Latvijas Zaļās partijas, “Jaunās vienotības”, “Latvijas attīstībai”, Nacionālās apvienības un “Saskaņas” sarakstiem.
Septiņu deputātu rosinātais priekšlikums tika iesniegts jau 21.decembrī. Atsaucoties uz likuma “Par pašvaldībām” 65.panta ceturto daļu, ārkārtas sēde par šo jautājumu būtu jāsasauc divu nedēļu laikā kopš priekšlikuma iesniegšanas, ja tajā laikā nav paredzēta domes kārtējā sēde, un, ņemot vērā, ka ārkārtas sēde līdz šim netika sasaukta, jautājums iekļauts domes kārtējās sēdes darbakārtībā. Domē skaidroja, ka šodien noritēja vēl decembrī plānotā un nenotikusī domes sēde, kas dažādu organizatorisku iemeslu dēļ nevarēja noritēt gada nogalē.
Deputāts Madars Lasmanis (LA), kurš bija viens no Caunes atlaišanas iniciatoriem, norādīja, ka vairāk nekā mēnesi Caune nebauda vairākuma domes atbalstu, līdz ar to domes darbs ir kavēts, un tā turpināties nevar.
“Otrkārt, Caunes kungs regulāri slimo un šobrīd ir prombūtnē, līdz ar to pilnvērtīgi nevar pildīt savus pienākumus, kas rada arī problēmas domes organizatoriskajos jautājumos,” pārliecināts politiķis.
Viņš uzskata, ka ir jāļauj kādam citam kļūt par mēru nākamajos balsojumos un strādāt pie novada kopējās attīstības. Lasmanis uzsvēra, ka domes deputāta amata pienākumi prasa pildīt savu darbu katru dienu, taču seši mēneši esot aizritējuši “diezgan nemierīgā darba ritmā ar biežu slimošanu, tāpēc jāļauj viņam atpūsties un kādam citam no mūsu vides vadīt domi”.
Arī Dainis Liepiņš (LRA) pauda, ka Caune vairs nav Jelgavas novada domes priekšsēdētājs, skaidrojot, ka LRA gan pēc vēlēšanām, gan tagad neatbalsta Cauni kā priekšsēdētāju, un viņa vietā pie varas jānāk jaunākiem cilvēkiem.
“Pieredze ir laba lieta, bet vadība paņem daudz enerģijas, tas prasa daudz laika un gribam redzēt enerģiskāku pārvaldību. Tajā pašā laikā gan jāsaka, ka šobrīd nav galīgi saprotami tie mērķi, kas tiek veikti,” komentēja Liepiņš.
Savukārt domes priekšsēdētāja vietniece Ilze Vītola (LZS) uzsvēra, ka notiek lemšana par domes deputāta atbrīvošanu no amata, viņam klāt neesot. Taču Irina Dolgova (S) norādīja, ka Caune esot varējis ierasties uz domes sēdi.
“Domes priekšsēdētāja amats ir apjomīgs un grūts, vietām streiko veselība vai nervi, bet tas nav attaisnojums, lai priekšsēdis nepildītu likumu kaut vai, ja ir runa par sēžu sasaukšanas pienākumu. Nav pieļaujams, ka viņa pakļautībā augststāvvošs izpildvaras darbinieks apzināti melotu pašvaldības iestādei,” sacīja Dologova.
Pēc viņas paustā, ir skaidri redzams, ka notiekošo pašvaldībā Caune vairs nekontrolē. Viņa uzskatu, ka pašvaldību nevar vadīt persona, kurai neskaidras intereses ir augstāk par sabiedrības interesēm, un persona, kura neieklausās iedzīvotājos.
“Uzskatu, ka valsts līmenī būtu jāierobežo, cik sasaukumus pēc kārtas un kopumā būtu iespējams ieņemt domnieka amatu. Uzskatu, ka Caunes kungs savu potenciālo resursu novada vadīšanā ir izsmēlis,” pārliecināta Dolgova.
Savukārt deputāts Uldis Ainārs (JV) norādīja, ka domnieki domes priekšsēdētājam deva savu uzticības artavu, bet tā lēnām plaka, laikam ritot, un pašlaik varot redzēt, ka darbi nav virzījušies uz priekšu.
“Ar nokavēšanos ieceļam bāriņtiesas locekļus, ir neskaidrs brīvpusdienu jautājums, par šo visu jau debatējām septembrī un oktobrī. Atceros, ka oktobrī speciāli sasaucām sociālo un labklājības jautājumu sēdi, lai apspriestu, kas notiek ar brīvpusdienām, kas notiek ar pieejamo budžetu – kopš oktobra ir pagājuši trīs mēneši, bet nekas nav mainījies,” uzskaitīja Ainārs.
Caunes vietnieks Andris Ozoliņš (LZP) pauda pārliecību, ka domes priekšsēdētājs šo situāciju saprot un šis balsojums ir vajadzīgs gan Caunem pašam, gan pašvaldībai.
Vienlaikus deputāti arī pateicās ilggadējam domes vadītājam par līdz šim ieguldīto darbu novada attīstībā.
Caune ar pašvaldības Komunikācijas departamenta starpniecību pauda cerības, ka “nākamajam mēram pietiks brieduma ne tikai esošo kritizēt, bet piedāvāt ilgtermiņam prātīgus risinājumus, strādāt tā, lai ar budžeta un projektu līdzekļiem spētu sabalansēt visas vajadzības”.
Pēc viņa paustā, novadā un pašvaldības darbībā ir ļoti daudz sakārtotu un ar labu pārvaldību izveidotu lietu, kas vērstas arī uz inovatīviem risinājumiem, ko būtu prātīgi jāattīsta.
“Es pats gribētu uzsvērt, ka viss mans darbs ir bijis par lauku teritoriju un pagastu attīstību, un jaunais Jelgavas novads nav tikai Ozolnieki. Pie tā arī palieku. Ja vēlme kādu teritoriju novadā ir izcelt attīstībai vairāk kā citus pagastus – tad es esmu pret un pie tā arī palieku. Pārējo parādīs laiks,” komentē Caune.
Viņš ir pārliecināts, ka pašvaldība pašlaik piedzīvo ļoti smagnēju reorganizāciju, paužot cerību, ka labās lietas, kas ir izveidotas, netiks pasludinātas kā nevajadzīgas
“Parasti “jaunai slotai” ir kārdinājums visu līdzšinējo aizslaucīt, bet ne vienmēr tas iet roku rokā ar nobriedušiem un izsvērtiem lēmumiem,” rakstiskā komentārā, kas esot sagatavots jau otrdien, aicina Caune.
Tāpat šodienas ārkārtas sēdē, kas notika pirms kārtējās domes sēdes, deputāti ar 11 balsīm “par”, četrām “pret” un trim atturoties, atbalstīja grozījumus Pašvaldības nolikumā, nosakot secību, kādā domes priekšsēdētāja pienākumus pildīs priekšsēdētāja vietnieki.
Ar šo lēmumu noteikts, ka gadījumos, ja domes priekšsēdētājs ir neplānotā prombūtnē, ir atlaists vai atkāpies, viņa pienākumus pilda domes priekšsēdētāja vietnieks izglītības, kultūras un sporta jomā. Šajā amatā pašlaik ir Ozoliņš.
Savukārt domes priekšsēdētāja un domes priekšsēdētāja vietnieka izglītības, kultūras un sporta jomā vienlaicīgas prombūtnē gadījumā priekšsēdētāja pienākumus pildīs priekšsēdētāja vietnieks attīstības un infrastruktūras uzturēšanas jomā, un šo amatu pašlaik ieņem Oskars Cīrulis (NA). Tad, ja vienlaikus visi iepriekš minētie vadītāji būs prombūtnē, priekšsēdētāja pienākumus pildīs priekšsēdētāja vietniece sociālajos un labklājības jomā, un šo amatu ieņem Ilze Vītola (LZS).
Grozījumi pašvaldības nolikumā stājas spēkā nākamajā dienā pēc to parakstīšanas.
LETA jau ziņoja, ka novada domes deputāti iepriekš rosināja sasaukt domes ārkārtas sēdi Caunes uzticības balsojumam.
Politiska spiediena dēļ decembra beigās Caune paziņoja, ka atkāpsies no amata pēc pašvaldības budžeta apstiprināšanas, uzskatot, ka tas viņa vadībā ir būtisks kopīgi paveicamais darbs, lai novada pašvaldība varētu veiksmīgi turpināt. Caunes rīcība izriet no politiskā spiediena, ņemot vērā politisko spēku samēra pārbīdi Jelgavas novada domē.
Domes priekšsēdētājs apgalvoja, ka šāds spiediens tiekot izdarīts – gan pierādāms, gan nepierādāms – arī uz izpildvaras pārstāvjiem.
LETA jau vēstīja, ka Jelgavas novada domes deputāti domes ārkārtas sēdē nolēma uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku no amata atstādināt izpilddirektori Līgu Lonerti.
Foto: no arhīva
Reklāma