Veicot ūdens analīzes Glūdas pagasta Nākotnes dīķī, novērots piesārņojumu ar zilaļgēm jeb cianobaktērijām. Ūdenī, kas piesārņots ar zilaļģēm, nedrīkst peldēties, tam nedrīkst laist klāt bērnus un dzīvniekus un šādu ūdeni nedrīkst izmantot nekādiem citiem nolūkiem, jo pēc uzvārīšanas toksīni no tā nepazūd.
Zilaļģes visbiežāk sastopamas barības vielām bagātos saldūdeņos. Latvijā ir sastopamas aptuveni 390 zilaļģu sugas, starp kurām atsevišķas sugas spēj saražot potenciāli toksiskas vielas (cianotoksīnus). Šie toksīni var radīt kaitējumu cilvēku veselībai – saskarē ar ādu vai gļotādu izraisīt alerģiskas reakcijas un, iekļūstot caur gremošanas traktu, izraisīt aknu bojājumus un negatīvi ietekmēt nervu un muskuļu darbību.
Ja tomēr notikusi saskare ar zilaļģēm, nekavējoties jānomazgājas tīrā ūdenī.
Par zilaļģu savairošanos ūdenī sākotnēji liecina vizuāli novērojami mazi zaļi vai dzeltenīgi punktiņi, kas peld ūdenī. Zilaļģēm savairojoties arvien vairāk, ūdens kļūst biezāks, duļķaināks, var iegūt zaļu, zilganzaļu vai dzeltenīgu nokrāsu un izskatīties kā plēve ar pavedieniem. Zilaļģu sadalīšanās procesā ūdens iekrāsojas netīri brūnā vai zaļganbrūnā krāsā, un iegūst zupai līdzīgu konsistenci ar nepatīkamu smaku.
Pašvaldība informē, ka Jelgavas novada administratīvajā teritorijā nav oficiālu peldvietu. Ar oficiālajām peldvietām Latvijā iespējams iepazīties ŠEIT.
Foto: flickr.com/usace-kcd
Reklāma