Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt
casibom giriş casibom bahsegel jojobet

Darbs, kas sniedz prieku un gandarījumu

“Skolotāj, jūs esat tik forša, labsirdīga un pozitīva, pie jums vienmēr var atnākt un aprunāties,” tā par savu skolotāju, titula “Gada sporta skolotājs” Jelgavā ieguvēju, Intu Gurkli saka viņas audzēkņi. Jelgavas Centra pamatskolā viņa ir arī mācību jomas “Veselība un fiziskā aktivitāte” vadītāja. Pretimnākoša gan ar skolēniem, gan ar kolēģiem. Skolai augot un kļūstot par pamatskolu, skolotāja atradusi veidu, kā jauniešus motivēt un iesaistīt sporta aktivitātēs gan mācību stundās, gan ārpusstundu pasākumos. 2022./2023. mācību gadā viņa tika atzīta arī par savas skolas labāko pedagogu. Tomēr dažkārt audzēkņu labie vārdi motivē darbam vairāk nekā oficiāli saņemtie apbalvojumi. Ar darbīgo un vienmēr smaidošo skolotāju jaunā gada sākumā tikās “Zemgales Ziņas”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.
  • “Gada sporta skolotājs” Jelgavā Inta Gurkle.

Ar sportu uz tu jau kopš bērnības

“Mācījos Oškalna astoņgadīgajā skolā, un jau no pirmajām klasēm mani vienmēr aizrāvis sports. Aktīvi piedalījos dažādās sacensībās. Vislabāk padevās un patika vieglatlētika, bet labprāt arī slēpoju, spēlēju tautas bumbu, basketbolu un volejbolu, tāpēc izvēlējos tālāk mācīties Kokneses vidusskolā ar sporta novirzienu,” stāsta Inta Gurkle.

Tā pavisam likumsakarīgi par studiju vietu tika izvēlēta Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija. Pirmo darba pieredzi, strādājot par sporta un veselības mācības skolotāju, jaunā pedagoģe ieguva savā dzimtajā pusē – Aizkraukles rajona Zalves pagasta Oškalna pamatskolā.

“Kopš 2001. gada saucu sevi par jelgavnieci. Sākumā strādāju R. Lazdiņas privātskolā “Punktiņš”, bet vēlāk pārnācu uz tagadējo Jelgavas Centra pamatskolu. Tikai tad izjutu, ko nozīmē darboties vienlaikus ar lielu skolēnu skaitu, jo iepriekšējās skolās klases bija mazas. Sporta stundas zālē notiek reizē divām klasēm ar savu skolotāju. Tie kopā ir ap 60 bērnu, kuriem savstarpēji jāsadarbojas. Sākumā tas bija liels izaicinājums,” atklāj Inta Gurkle.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vērtē prasmes, nevis rezultātu

Mācību programmā skolās ir paredzētas trīs sporta stundas nedēļā, bet pirmajai klasei – divas. Sporta stundā skolotāja stāsta bērniem arī par veselīgu dzīvesveidu, drošību un pirmo palīdzību. Izrunāts tiek rīcības plāns situācijā, ja kādam kas atgadījies.

Pašlaik tiek veikti Jelgavas Centra pamatskolas stadiona pārbūves darbi, tāpēc āra nodarbības sporta skolotāja dažkārt aizvieto ar aktīvām pastaigām vai rotaļām skolai tuvējā Uzvaras parkā. Vecāko klašu meitenes un puiši novērtē iespēju sporta stundās apmeklēt Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolu, kur pieejami trenažieri.

“Sporta stundās skolēniem jau sen vairs nav jāizpilda konkrēti normatīvi, lai saņemtu atzīmi. Vērtētas tiek prasmes un spēja sadarboties. Ja arī kaut kas jāpilda uz rezultātu, tad tikai tāpēc, lai bērns pats redzētu, kāda ir viņa izaugsme, piemēram, skriešanā, bumbiņas mešanā, lēkšanā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu vai kādu citu laika posmu. Bērniem ir prieks apzināties, ka tas, kas agrāk nesanāca tik labi, tagad izdodas,” skaidro sporta skolotāja. Zināt rezultātu konkrētā sporta disciplīnā gan nepieciešams, lai varētu veidot skolēnu komandas sacensībām jau ārpus skolas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Var izmēģināt dažādus sporta veidus

“Sporta stundas nedrīkst būt veidotas sacensību garā, bet jaunāko klašu bērniem ļoti patīk sacensties savā starpā. Starp viņiem valda azarts, pat izpildot parastus iesildīšanās vingrinājumus,” smaidot teic sporta skolotāja. Mazajiem ļoti patīk rotaļas, bet lielākiem bērniem sporta spēles – basketbols un volejbols. Izmēģināts arī handbols un florbols. Jau studiju laikā pati Inta Gurkle ar labiem panākumiem spēlēja sieviešu florbola komandā, un mīlestība pret šo sporta veidu saglabājusies līdz šodienai: “Bērniem skolā kā interešu izglītību piedāvāju iespēju trenēties florbolā, un atsaucība ir liela. Ledu nevajag, tikai nūju, bumbiņu un vārtus. Florbols patīk arī tiem, kas trenējas hokejā, jo var papildus sevi pierādīt.”

Jau pirmajās klasēs bērni var izvēlēties arī tādus sporta veidus kā hokejs, peldēšana un daiļslidošana. Līdz devītajai klasei gan treni-
ņus turpina neliels skaits audzēkņu, bet sporta skolotāja vienmēr cenšas motivēt nepamest iesākto, ja kādā brīdī varbūt iestājas lūzumpunkts. Tad liels atbalsts ir arī vecāki.

Kādā no iepriekšējiem gadiem izmēģināta arī slēpošana ar neliela izmēra slēpītēm, kas sekmē kustību koordinācijas prasmju apguvi. Jebkāda sportošana bērnus ne tikai attīsta fiziski, bet arī veicina komunikāciju, sadarbību citam ar citu. Sporta spēlēs katram ir iedalīta sava loma un neviens nepaliek malā. Tiek izstrādāta sava stratēģija, lai uzvarētu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piedalās sacensībās

Jelgavas Centra pamatskolas audzēkņi regulāri piedalās ikgadējās Jelgavas valstspilsētas skolēnu spartakiādēs: ielu skrējienā “Brīvības stafetes”, vieglatlētikas, futbola, tautas bumbas, “Lielās balvas” sacensībās, “Drošie un veiklie,” Olimpiskās dienas stafetēs. Jau februārī 5. klašu meiteņu komanda piedalīsies Zemgales reģiona bērnu un jaunatnes sporta spēlēs tautas bumbā Dobelē.

No otrās klases bērniem ir iespēja piedalīties projektā “Sporto visa klase”, kad fiziskās aktivitātes tiek nodrošinātas katru dienu.

Uzvaras sacensībās bērnus motivē trenēties vēl labāk, bet jāprot tikt pāri arī zaudējumiem. “Ir bērni, kas ļoti pārdzīvo neveiksmi, tad eju un mēģinu uzmundrināt, nomierināt, sakot, ka cenšoties uzvaras noteikti būs. Tā tas arī notiek, jo centība un saņemšanās parasti vainagojas ar panākumiem,” teic pedagoģe.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Mūsdienu skolēni, salīdzinot ar tiem, kas mācījās pirms desmit un vairāk gadiem, ir vairāk jāpierunā piedalīties sacensībās un sporta pasākumos, bet kopumā bērni tāpat grib būt aktīvi un sportot. Īpaši tas redzams jaunākajās klasēs. Ar vecāko klašu skolēniem gan dažreiz ir grūtāk strādāt, jo izpaužas tā sauktais pusaudžu vecums. Mans mērķis ir pēc iespējas vairāk iesaistīt vecāko klašu skolēnus ārpusskolas sacensībās. Kā būs veicies, to redzēsim, mācību gadu noslēdzot,” savos novērojumos un iecerēs dalās skolotāja Inta. Šī vecuma puiši īpaši vēlas sevi uzturēt labā fiziskā formā, tāpēc ārpus sporta stundām sevišķi iecienīti ir trenažieri, arī boksa treniņi. Sportošanai gan bieži traucē digitālo ierīču lietošana, tāpēc pirms sporta stundām telefoni ir jāatstāj kastē pie skolotājas.

“Grūts laika posms bija tieši pēc pandēmijas, kad visi varēja atgriezties skolā. Bērni bija it kā cits no cita atsvešinājušies, neko kopā negribēja darīt. Labāk patika individuāli darboties,” atceras pedagoģe.

Priekos un bēdās kopā ar skolēniem

Inta Gurkle ir optimiste, ko var sajust arī sarunas laikā: “Es vienmēr uz skolu nāku ar prieku, jo gribu satikt savus audzēkņus. Bērni to jūt un novērtē. Daudzi alkst mani samīļot, dalās priekos un bēdās vai vienkārši vēlas aprunāties. Vienmēr cenšos uzklausīt. Skolēni mēdz uz sporta zāli atnākt arī pēc stundām, lai paspēlētu bumbu, un es nekad neliedzu. Darbs ar bērniem sniedz dzīves piepildījumu, jo daru to, kas ir mans aicinājums. Ja viņi ir apmierināti un laimīgi, arī es tāda jūtos. Ja kāds no audzēkņiem pēc nodarbības atnāk un pasaka: “Paldies par stundu”, jūtos gandarīta, jo stunda ir izdevusies patiešām laba. Dusmojos ļoti reti, un bērni jau pēc balss intonācijas saprot, ka kaut kas nav īsti labi. Tad skatās tā jocīgi un grib zināt, kas noticis.” Skolotāja vienmēr arī pati kopā ar bērniem aktīvi piedalās nodarbībās. “Sēdēt malā sporta stundā, kamēr bērni spēlē kādu spēli, tas nav priekš manis. Visu laiku esmu kustībā.” Šajā mācību gadā viņa ir klases audzinātāja devītajai klasei. “Esmu viņiem kā otrā mamma. Sekoju līdzi sekmēm, kavējumiem, atbalstu un uzmundrinu. Cenšos, lai jaunieši man uzticētos, un domāju, ka man sanāk.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Skolotāju mēdz apciemot absolventi, kuri tagad mācās pat citās Latvijas pilsētās, bet labprāt atbrauc satikt bijušo klases audzinātāju vai sporta skolotāju. Ir daudz skolēnu, kuri pēc Jelgavas Centra pamatskolas pabeigšanas turpina savu sportista karjeru un uzrāda labus rezultātus dažādos sporta veidos, piemēram, smaiļošanā, peldēšanā, hokejā, futbolā, basketbolā, volejbolā u. c. Intai Gurklei vienmēr ir gandarījums par saviem sportistiem, kuri neapstājas, bet iet uz izvirzīto mērķi. Tāpat ir prieks par katru bērnu, kurš pēc ilgākiem pūliņiem tomēr iemācās iemest bumbu grozā vai pārmest kūleni.

Izmēģina visu jauno

Sporta skolotāja ne tikai māca sportot bērniem, bet ir arī aktīva dzīvesveida piekritēja un cenšas izmēģināt visu jauno. Izmēģināta “Ringo” un “Mamanet” spēle. “Ringo” ir vienkārša komandu sporta spēle, kas attīsta reakciju, izturību, kustību koordināciju un acumēru. Spēles uzdevums ir panākt, lai pāri tīklam mestais riņķis jeb ringo nokristu pretinieka laukumā. Savukārt “Mamanet” ar nelielām izmaiņām balstīta uz volejbola noteikumiem, bumbu drīkst mest un ķert. Abas spēles izmēģinājuši arī bērni sporta stundās.

“Iesaistos dažādos izaicinājumos. Šobrīd piedalos Sabiedrības integrācijas fonda rīkotajā veselīga dzīvesveida izaicinājumā “Miljons soļi Latvijai”. Digitālajā lietotnē tiek fiksēti katras pašvaldības iedzīvotāju noietie soļi, un izaicinājuma beigās tiks noskaidrots, kura ir kustīgākā pašvaldība Latvijā. Aicinu jelgavniekus būt aktīviem un iesaistīties, jo fiziskā aktivitāte ir svarīga jebkurā vecumā,” norāda I. Gurkle.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Darbojas tūrisma jomā un apgūst kaligrāfiju

Protams, ir brīži, kad aktivitāšu ir drusku par daudz. Visbiežāk tā notiek pavasaros, kad gan bērniem, gan skolotājiem iestājas nogurums pēc garā mācību gada un gribas brīvlaiku. Tad spēku dod piedalīšanās dažādos kursos, semināros, smeļoties iedvesmu no citiem kolēģiem.

“Vasaras pavadu savā lauku īpašumā Zalves pagasta Jaunsproģos, kur mans vīrs ir izveidojis koka figūru dārzu. Pie mums apskatāmi dažādi filmu un literārie tēli. Iespējams aplūkot gan Šreka figūru, gan lielu koka kuģi. Bērniem iekārtots atsevišķs stūrītis ar multfilmu varoņiem. Kolekcija nepārtraukti tiek papildināta ar jauniem tēliem. Bieži uzņemam tūristus, tāpēc visu laiku nepieciešams kaut ko pilnveidot. Iekopju arī puķu dārzu, bet plānos ir sporta laukumiņa izveide bērniem,” atklāj Inta Gurkle. Bez darbošanās laukos viņas hobijs ir kaligrāfija jeb glītrakstīšana, kas pretēji sportam ir pilnīgi pretēja sevis izpausme. Tas ir nomierinoši, bet prasa lielu pacietību. “Vajag apsēsties pie galda, lai neviens netraucē, un trenēties veidot skaistus burtus. Iegūtās zināšanas noderēja, rakstot vārdus saviem devītās klases beidzējiem.”

Skolēniem jaunajā gadā sporta skolotāja novēl sajust prieku par to, ko viņi dara, kā arī apņēmību un nepadošanos savu sapņu īstenošanai. Savukārt vecākiem rast laiku atbalstīt bērnus un vairāk izbaudīt kopābūšanas mirkļus.

FOTO: INGRĪDA NEUSA-LUCA UN NO INTAS GURKLES PERSONĪGĀ ALBUMA

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Zemgales Ziņas” #SIF_MAF2023

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.