Pie mazajiem lasītājiem nonākusi grāmata “Draiskās raganiņas piedzīvojumi”, kuru sarakstījušas un pašas ar melnbaltiem zīmējumiem ilustrējušas valcēnietes, māsas Ilona un Evija Kondrātes. Tā ir pasaka bērniem par raganiņu, kura dzīvo kopā ar kraukli, mīl ceļot un nebaidās nonākt dažādās dēkās.
Lasītājiem šī jaunā grāmata ir pieejama Valkas novada Centrālajā bibliotēkā. To var iegādāties arī SIA “Jānis Roze grāmatnīca” Valkā vai šīs grāmatnīcas internetveikalā.
Veikala vadītāja Maruta Baumane-Sulaine atklāj, ka daudziem valcēniešiem māsu grāmatas iznākšana bijis liels pārsteigums. “Pircējiem, īpaši bērnu vecmāmiņām, ir interese par šo grāmatu. Ir jau izveidojusies pircēju rinda, un cenšamies visiem piegādāt šo tiešām skaisto izdevumu,” ar gandarījumu stāsta grāmatu veikala vadītāja.
Sarunā ar grāmatas autorēm atklājās, ka māsas kopš bērnības sapņojušas par savu grāmatu bērniem. Viņas to uzrakstījušas jau pirms vairākiem gadiem. Lai to varētu izdarīt, vispirms sakrājušas naudu, lai iegādātos portatīvo datoru. Ilona stāsta, ka patiesībā pirmais grāmatas manuskripts ir daudz apjomīgāks. Tas ir saīsināts, un, kā pašas autores atzīst, varētu izdot pat otru grāmatu. “Jau pirms vairākiem gadiem abas sākām krāt naudu. Lai izdotu pirmos 200 eksemplārus, bija nepieciešami divi tūkstoši eiro. Diezgan ilgs laiks aizritēja, bet visas pūles ir to vērtas,” atzīst māsas.
- Māsas Evija (no kreisās) un Ilona Kondrātes, izdodot pašu sarakstītu un ilustrētu bērnu grāmatu “Draiskās raganiņas piedzīvojumi”, īstenojušas vienu no saviem dzīves sapņiem. FOTO: INGA KARPOVA
— Laikraksts “Ziemeļlatvija”
Pārbauda svaigu augļu un dārzeņu tirdzniecību
Turpinot pastiprinātu svaigu dārzeņu, augļu un ogu tirdzniecības uzraudzību, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) pārbaudījis vairāk nekā 400 pārtikas tirdzniecības uzņēmumus, tostarp veikalus, tirdzniecības vietas tirgos, ielu tirdzniecības vietas un vairumtirdzniecības uzņēmumus. 36% gadījumu konstatēti dažādi pārkāpumi, laikrakstu informēja PVD pārstāve Ilze Meistere.
PVD Dienvidzemgales pārvaldes vadītājs Jānis Grosbārdis atklāja, ka Bauskas novadā veiktas pārbaudes 37 pārtikas aprites uzņēmumos, kas tirgo augļus, dārzeņus, ogas, – pārbaudīti 20 veikali, septiņas tirdzniecības vietas tirgos, astoņas ielu tirdzniecības un divas uzglabāšanas vietas.
Neatbilstības konstatētas deviņiem pārbaudītajiem tirgotājiem. “Kopumā pārkāpumu nav daudz, tie ir nenozīmīgi un pārsvarā tiek novērsti pārbaudes laikā. Biežāk konstatētās neatbilstības – tirdzniecības vietā nav produkta izcelsmi apliecinoša dokumenta, tirdzniecības vietā pie produkta nav norādīta izcelsmes valsts,” stāsta J. Grosbārdis un papildina, ka Bauzes tirgū Bauskā kāds tirgotājs nevarēja uzrādīt apliecinājumu par sīpolu izcelsmi, tālab apturēta to tirdzniecība – kopā 31 kilograms.
Administratīvie sodi nevienā gadījumā nav piemēroti. J. Grosbārdis skaidro – ja tirgotājs deklarē, ka tirgo paša audzētus augļus, dārzeņus, izlases veidā PVD veic arī pārbaudes audzēšanas vietā, pārliecinoties, ka siltumnīcā atrodas loki, salāti, redīsi.
— Laikraksts “Bauskas Dzīve”
Par nepabeigtiem būvobjektiem būs jāmaksā paaugstināts nodoklis
- Būvēm, kuru būvniecība uzsākta pirms 2014. gada 1. oktobra un kuras nav nodotas ekspluatācijā, jau pirms diviem gadiem ir beidzies maksimālais būvdarbu veikšanas termiņš.
Ekspluatācijā nenodotajiem objektiem Jelgavas novadā sāks piemērot paaugstināto nekustamā īpašuma nodokļa likmi, informē Jelgavas novada pašvaldība.
No 2024. gada 1. jūlija pašvaldība pakāpeniski sāks piemērot paaugstināto nekustamā īpašuma nodokli 3% apmērā būvobjektiem, kuriem ir izsniegta būvatļauja un būvniecības ieceres realizācijas laiks ir pārsniedzis maksimālo termiņu.
Būvēm, kuru būvniecība uzsākta pirms 2014. gada 1. oktobra un kuras nav nodotas ekspluatācijā, 2022. gada 1. oktobrī ir beidzies maksimālais būvdarbu veikšanas termiņš – 8 gadi, atgādina pašvaldība.
Ja maksimālais būvdarbu veikšanas laiks ir beidzies, bet būvniecība vēl ir paredzēta, saimniekam ir iespēja to pagarināt. Bet, ja būvdarbi atbilstoši būvprojektam ir noslēgušies, pašvaldība aicina būvobjektu nodot ekspluatācijā, savukārt, ja būvdarbi nav uzsākti, būvvaldē jāiesniedz iesniegums būvatļaujas anulēšanai.
Pirms paaugstinātā nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanas pašvaldība pārbaudīs, vai būvniecības lietā ir virzība, vai objektam nav mainījies īpašnieks, kā arī pēc nepieciešamības veiks būvobjektu pārbaudi klātienē. Ja īpašnieks nebūs mainījies un būvniecības lietā ilgstoši nebūs virzības, ar nākamo mēnesi pēc pašvaldības atzīmes sistēmā objektam tiks piemērots paaugstināts nekustamā īpašuma nodoklis.
— Laikraksts “Zemgales Ziņas”
Vilto būvdarbu izpildes aktu
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) noslēdzis pirmstiesas izmeklēšanu kriminālprocesā, kurā ieguva pierādījumus, ka Gulbenes novada pašvaldības amatpersona un četras fiziskas personas apstiprināja dokumentāciju par faktiski neizpildītiem būvdarbiem bijušās Bērzu skolas pārbūves procesā, tagad materiāli nodoti prokuratūrai. Par to “Dzirksteli” informē KNAB. Noziedzīgo nodarījumu rezultātā pašvaldībai, iespējams, radīts vairāk nekā 16 tūkstošus eiro liels mantiskais zaudējums.
KNAB iegūtie pierādījumi liecina, ka būvuzņēmējs pēc Gulbenes novada pašvaldības amatpersonas lūguma sagatavoja Gulbenē esošās bijušās Bērzu pamatskolas pārbūves darbu izpildes aktu, kurā iekļāva darbus, kas nebija izpildīti. Starp neizpildītajiem darbiem bija iekļauta pārseguma siltināšana un atsevišķu konstrukciju, tajā skaitā iekšdurvju, montāža.
Izmeklēšanā noskaidrots, ka būvdarbu vadītājs un divi būvuzraugi, apzinoties amatpersonas iniciēto prettiesisko darbību sekas, apstiprināja šo dokumentāciju. Savukārt dokumentācijas saskaņošanas noslēguma fāzē pašvaldības amatpersona viltoto darbu izpildes aktu parakstīja. Šo nelikumīgo darbību rezultātā pašvaldība samaksāja kopsummā 16 474,35 eiro par faktiski neizpildītiem darbiem.
— Laikraksts “Dzirkstele”
Neizīrētos dzīvokļus plāno pārdot
Noslēgusies Alūksnes novada pašvaldības neizīrēto dzīvokļu inventarizācija. No visiem 366 pašvaldībai piederošajiem dzīvokļiem neizīrēti ir 95 jeb 26% no kopējā dzīvojamā fonda. Daļa no šiem dzīvokļiem ir dzīvošanai nederīgi, bet daļu pašvaldība plāno pārdot.
No pašvaldībai piederošajiem 366 dzīvokļiem 159 atrodas Alūksnē un 207 novada pagastos. No 159 dzīvokļiem Alūksnē tukši ir 27, no kuriem četri ir dzīvošanai derīgi un 23 nederīgi, no kuriem septiņus plāno virzīt pārdošanai. Pārējie desmit dzīvokļi atrodas daudzdzīvokļu mājās, kuras ir avārijas stāvoklī. Divos dzīvokļos pašvaldība veikusi remontdarbus, un tie ir piedāvāti īrei cilvēkiem, kuri pierakstījušies rindā uz dzīvojamo platību.
No pagastos esošajiem 207 dzīvokļiem 68 inventarizācijas brīdī nebija izīrēti. No tiem 10 dzīvokļi ir dzīvošanai derīgi un 58 nederīgi, un no tiem 31 pašvaldība virzīs pārdošanai.
Pašvaldība izveidojusi arī to dzīvokļu sarakstu, kuriem nepieciešami būtiski kapitālieguldījumi, lai tos sakārtotu dzīvošanai derīgā stāvoklī. Katru gadu finanšu līdzekļu robežās kapitālieguldījumi tiek veikti vidēji četros dzīvokļos.
Dzīvokļu atsavināšanas process ir samērā ilgs, jo 99% dzīvokļu nav ierakstīti Zemesgrāmatā, tiem nav arī inventarizācijas lietu. Pirms pārdošanas tas viss ir jānokārto, šim nolūkam nepieciešami arī finanšu līdzekļi. Pašvaldībai jāstrādā arī pie īres maksas peļņas daļas noteikšanas, jo pašlaik īrniekiem noteikta salīdzinoši neliela īres maksa. To paaugstinot, veicinātu arī iedzīvotāju, kuriem pašvaldība piešķīrusi īrē dzīvokli līdz 2002. gadam, vēlmi šos dzīvokļus iegādāties savā īpašumā.
— Laikraksts “Alūksnes un Malienas Ziņas”
Iedzīvotāju padomes var vēlēt arī elektroniski
Piecos Aizkraukles novada pagastos – Bebros, Iršos, Sērenē, Sunākstē un Mazzalvē – sākusies iedzīvotāju padomju vēlēšana. Aizkraukles novada pašvaldība Latvijā ir viena no pirmajām, kas radusi iespēju vēlēt iedzīvotāju padomes elektroniski, izmantojot pašvaldības mobilo aplikāciju.
Aizkraukles novada pašvaldības Komunikāciju nodaļas vadītāja vietniece Evija Vectirāne stāsta, ka tas darīts, lai veicinātu vēlētāju aktivitāti, jo tas ir daudz ērtāk nekā iet klātienē uz vēlēšanām. E. Vectirāne atzīst, ka, iedarbinot šo procesu, mācās arī paši, jo kas tāds notiek pirmo reizi un Latvijā nav daudz vietu, kur šādas padomes jau ievēlētas un darbojas. Aprakstīt uz papīra šo procesu ir viens, bet dzīvē dažkārt gadās arī pavisam citādas, neparedzētas situācijas.
Kad būs noslēgusies elektroniskā balsošana, tiks rīkotas iedzīvotāju sanāksmes, kur varēs balsot arī klātienē. Kad noslēgsies balsošana, gan elektroniski, gan klātienē nodotās balsis tiks saskaitītas un pārbaudīts, lai tās nepārklājas, jo katram iedzīvotājam ir tikai viena balss. Tie kandidāti, kuri būs saņēmuši lielāko balsu skaitu, tiks ievēlēti padomē. Jūnijā iedzīvotāju padomju vēlēšanas tiks izsludinātas vēl sešos novada pagastos un pilsētās. Tajās vietās, kur līdz 15. maijam nebija pieteicies pietiekams skaits kandidātu, padomes šobrīd neveidos. Tajā skaitā novada centrā – Aizkraukles pilsētā, kur bija pieteicies tikai viens kandidāts.
— Laikraksts “Staburags”
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Projekts “Mans pagasts, mana pilsēta”. Par publikāciju saturu atbild “Zemgales Ziņas”. #SIF_MAF2024
Reklāma