Alūksnes novada pagastos pasta nodaļas slēgtas jau pērn, palikusi tikai viena Alūksnes pilsētā, kur iedzīvotāji var vērsties pēc nepieciešamajiem pasta pakalpojumiem, ziņo laikraksts “Alūksnes un Malienas Ziņas”.
Tagad VAS “Latvijas pasts” aktīvi reklamējot un piedāvājot pakalpojumu “Pastnieks mājās”, ko bez maksas varot izmantot visi tie, kuri dzīvo ārpus valstspilsētām un novadu administratīvajiem centriem neatkarīgi no pasta nodaļas tuvuma. Tomēr Alūksnes novada pagastu iedzīvotāji šo iespēju vēl nav izmantojuši. Daudzi par to pat nezina, bet citiem nav bijusi tāda nepieciešamība. “Vēl neesam saņēmuši nevienu pastnieka izsaukumu uz mājām. Tomēr laikā, kad cilvēkiem piegādājam pensijas dzīvesvietā, nereti viņiem abonējam arī laikrakstus un žurnālus, atvedam arī pa kādai aploksnei un markai, ja nepieciešams. Presi pārsvarā pie pastnieka abonē seniori, jaunākā paaudze šim nolūkam izmanto internetu,” stāsta pastnieks Aivars Baltais no Alūksnes puses.
Piesakot pastnieka pakalpojumu dzīvesvietā, vēstuļu un sīkpaku atkārtota un paku pirmreizējā piegāde esot bez maksas. Sūtījumu pastnieks piegādājot nākamajā darbdienā pēc pieteikuma. Vienkāršas un izsekojamas vēstules piegādās pastkastītē tāpat kā līdz šim. Savukārt ierakstītas un apdrošinātas vēstules pastnieks piegādās adresātam mājās un izsniegs pret saņēmēja parakstu, veicot saņēmēja identifikāciju.
Laikraksts “Alūksnes un Malienas Ziņas” sazinājies arī ar Reģionālo mediju asociāciju, kas paudusi viedokli – tik brīnišķīgi, kā uzsver pasta pārstāvji, viss nemaz neesot. Jā, pastnieka izsaukšana esot bezmaksas pakalpojums, bet vai lauku cilvēks vēlēsies “dancināt” pastnieku vienas vēstules dēļ? Reģionālo mediju asociācija rosinājusi pastam laukos, kur slēgtas pasta nodaļas, sadarboties ar tuvumā esošo iestādi vai uzņēmumu, piemēram, veikalu, pašvaldību, degvielas uzpildes staciju vai citu, kur tomēr pasta pakalpojumu minimums būtu pieejams.
— Laikraksts “Alūksnes un Malienas Ziņas”
Augstskolā darbojas zivju pētniecības centrs
Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) Lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģijas fakultātē Jelgavā maijā atklāts Zivju apstrādes biotehnoloģiju studiju un pētniecības centrs, ziņo LBTU.
Centrs ir izveidots analogi ražošanas uzņēmumam. Tajā atrodas laboratorija ar 60 eksperimentālām zivju apstrādes un pārstrādes iekārtām, ar kurām var veikt visus tehnoloģiskos procesus, ap 35 laboratorijas iekārtām un aprīkojumiem mikrobioloģijas un fizikālķīmiskās laboratorijas izejvielu un produktu kvalitātes izvērtēšanai, kā arī telpa gatavo produktu degustācijai. Centra vajadzībām pārbūvētas, pielāgotas un aprīkotas telpas divu stāvu līmeņos 1810 kvadrātmetru platībā.
LBTU Zivju apstrādes biotehnoloģiju studiju un pētniecības centra vadītāja Sanita Sazonova skaidro, ka jaunajā centrā iespējams veikt gan pētījumus, gan izmēģinājumus saistībā ar zivju apstrādi, pārstrādi un uzglabāšanu, izmantojot dažāda veida pilotiekārtas, tai skaitā radīt jaunus produktus, pilnveidot esošos tehnoloģiskos procesus, izstrādāt uzglabāšanas laika pagarināšanas veidu un pētīt gatavo produktu izmaksu samazināšanas iespējas. Tāpat centrā tiks veikta izejvielu un gatavo produktu kvalitātes kontrole.
Centrs kalpos kā zināšanu pārneses vieta starp zinātni, izglītību un industriju, turklāt tam līdzīgu Baltijā nav, norāda LBTU. Centrs būs ne vien vieta, kur veikt zinātniskos un praktiskos pētījumus, bet arī izglītojoša vieta sabiedrībai. Tas apvienos studentus, zinātniekus, uzņēmējus un nozares ekspertus, lai radītu inovatīvus, eksportspējīgus un nozarei būtiskus produktus. Plānots, ka studenti un mācībspēki tiks iesaistīti dažādos projektos gan vietējā, gan starptautiskā mērogā, ietverot ne tikai zivis, bet arī citus akvakultūras produktus – aļģes, mīdijas u. c.
Zivju apstrādes biotehnoloģiju studiju un pētniecības centra būvniecība notika no 2021. gada 1. aprīļa līdz 2023. gada 31. decembrim, izmantojot Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda finansējumu 2 876 315,46 eiro apmērā.
— Laikraksts “Zemgales Ziņas”
Bērnu un jauniešu vasaras nometņu rīkošana pašlaik tiek saskaņota
Bauskas novadā vasaras brīvlaikā plānots organizēt dažādas nometnes bērniem un jauniešiem, “Bauskas Dzīve” uzzināja pašvaldībā.
Bauskas novada administrācijas Izglītības, kultūras, sporta un labklājības departamenta vadītāja Aija Spriņķe informē, ka visas plānotās bērnu un jauniešu nometnes “iziet” saskaņošanas procedūru izglītības nodaļā – pašlaik saskaņošanai saņemti vairāki pieteikumi.
Vairākas sporta nometnes šovasar plāno rīkot Iecavas sporta skola “Dartija” un Vecumnieku Sporta skola. Kopumā sportiska rakstura diennakts nometnes būs piecas un tās visas tiks organizētas Valles pamatskolā, informē A. Spriņķe. Skaistkalnes vidusskolā no 6. līdz 12. jūnijam plānota diennakts galda tenisa nometne, ko organizē biedrība “GTK Baltais”. Šajā nometnē varēs piedalīties bērni vecumā no septiņiem līdz 18 gadiem, maksimālais dalībnieku skaits – 50. No 14. līdz 19. jūlijam Skaistkalnes vidusskolā paredzēta nometne “Skaistkalne 2024”, ko organizē pašnodarbināta persona. Arī šī būs atvērta tipa diennakts nometne, kurai pieteikties var interesenti vecumā no sešiem līdz 14 gadiem. Maksimālais skaits nometnē plānots 40 bērni un jaunieši, kā arī paredzēts uzņemt bērnus ar īpašām vajadzībām. Te iecerētas sportiskas un tūrisma aktivitātes, kā arī līderisma attīstīšana. Dalība – par maksu.
No 4. līdz 9. augustam plānots organizēt “Īstas bērnības nometni”, kas norisināsies Bruknas muižā. Arī šī būs diennakts nometne bērniem vecumā no 12 līdz 18 gadiem. Maksimālais dalībnieku skaits – 40, tiks gaidīti arī bērni ar īpašām vajadzībām. Bijušās Mežgaļu pamatskolas telpās paredzēts organizēt nometni “Iekšējais spēka ceļš”, kuras mērķa grupa ir tikai zēni vecumā no 13 līdz 17 gadiem. Šīs nometnes maksimālais dalībnieku skaits ir 16 jaunieši, un tās laikā paredzēts attīstīt puišos līderību, pašapziņu un sadarbību.
A. Spriņķe teic, ka esot informācija arī par citām nometnēm, lai gan tās saskaņošanai vēl nav iesniegtas. Bauskas pilsētas pamatskolā paredz organizēt piecu nedēļu dienas nometnes pirmsskolas vecuma bērniem, kurās tiks aptvertas gan dabaszinības, gan matemātika, gan radošā māksla. Tradicionāli Bauskas Valsts ģimnāzijā plānots rīkot pirmklasnieku dienas nometni “Taurenītis”. Vasarā tikšot organizētas arī vairākas Jaunsardzes nometnes, bet Griķu pamatskolā diennakts nometne Iecavas folkloras kopai “Tarkšķi”.
Ukraiņu un latviešu bērniem plāno rīkot vairākas nometnes, slēdzot līgumu ar Valsts izglītības satura centru. Valsts šim mērķim piešķīrusi 11 822 eiro, un pašlaik ir izsludināts konkurss, lai izraudzītos nometnes organizatoru, informē A. Spriņķe. Termiņš pieteikumiem – 7. jūnijs. Pēc rezultātu paziņošanas, kas plānota 25. jūnijā, nometnes tiks organizētas no 8. jūlija līdz 30. septembrim. Departamenta vadītāja atklāj, ka līdz šim interesi izrādījušas tās pašas nevalstiskās organizācijas, kas nometņu rīkošanā piedalījās arī pērn, – biedrības “Laiks jauniešiem” un “Dzīvotprieks Bauskas novada pierobežā”.
Bauskas bērnu un jauniešu centrs vasarā bērniem un jauniešiem piedāvā piedalīties vasaras radošajās dienās, kuru laikā jūnijā ir iespēja apmeklēt dažādus pulciņus un meistarklases.
— Laikraksts “Bauskas Dzīve”
Izglābj slūžās iekritušus pīlēnus
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) maija izskaņā saņēma izsaukumu uz Pils ielu Smiltenē, kur Vidusezera slūžās bija iekrituši seši pīlēni. Ugunsdzēsēji glābēji pīlēnus izcēla un palaida brīvībā.
Šajā vietā lejā pa stāvu nogāzi cauri slūžām “krīt” Abula upe, kas tek cauri Vidusezeram. Nožogotā vieta ir bīstama ne tikai cilvēkiem, bet, izrādās, arī putnu mazuļiem, kuri, visticamāk, piepeldējuši pārāk tuvu slūžām, un Abula straume visus sešus pīlēnus ierāvusi slūžās.
Pīlēnu glābšanas operācijā piedalījās divi VUGD Smiltenes posteņa ugunsdzēsēji glābēji un posteņa komandiere Ineta Bērziņa, kurai todien bija dežūra. Viņi pīlēniem piekļuva no otras puses, pārkāpjot pāri nožogojumam un virzoties gar upi pretī tās tecējumam augšup pa stāvo nogāzi, un paejot zem tilta. Pīlēnu mamma bijusi turpat, slūžu augšpusē, un satraukti pēkšķējusi, bet pati lejā pie saviem bērniem nav devusies. Viņus izglāba ugunsdzēsēji glābēji.
“Cits citu ķēdītē ievilkām slūžās pie pīlēniem. Viņi rokās nedevās, mēģināja no mums mukt, bet trijatā veiksmīgi visus notvērām, uzcēlām augšā un ielaidām atpakaļ Vidusezerā. Mazie kopā ar mammu zibenīgā ātrumā aizpeldēja Vecā parka virzienā.”
— Laikraksts “Ziemeļlatvija”
Novadā atstās vienu kapsētu pārzini
Gulbenes labiekārtošanas iestādē esošais kapsētas pārzinis turpmāk būs kompetents arī par pārējām 12 novada kapsētām.
Izmaiņas kapu pārziņa pienākumos noteiks grozījumi pašvaldības iekšējā normatīvajā aktā “Gulbenes novada pašvaldības darbinieku individuālās mēnešalgas noteikšanas noteikumi”. Kapu pārziņa mēnešalga tiks noteikta, piemērojot 2. kategoriju.
Gulbenes novada pašvaldības pārziņā pavisam ir 12 kapsētas. Vairums no tām ir atvērtās. Daļēji slēgta ir Gulbenes vecā kapsēta, kā arī Velēnas luterāņu draudzes pārziņā esošie Velēnas kapi un Sila kapi Lizuma pagastā.
— Laikraksts “Dzirkstele”
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Projekts “Mans pagasts, mana pilsēta”. Par publikāciju saturu atbild “Zemgales Ziņas”. #SIF_MAF2024
Reklāma