Ja vēlaties spēt efektīvi pārvaldīt savas finanses un parūpēties par savu finansiālo stabilitāti un labklājību, Jums jābūt drošam par to, ka spējat pieņemt gudrus finanšu lēmumus. Dažkārt šādi lēmumi var būt sarežģīti, izaicinoši un pat riskanti, tomēr tie var palīdzēt sasniegt finanšu mērķus, tādējādi parūpējoties par savu finansiālo veselību nākotnē. Lai varētu būt drošs par to, ka patiesi pieņemat gudrus finanšu lēmumus, turpiniet lasīt šo rakstu, kur sniedzam 5 noderīgus padomus.
- Ziniet savus ienākumus un izdevumus!
Lai sasniegtu to, ko vēlaties, Jums nav nepieciešams speciālista izstrādāts budžets, tomēr Jums ir skaidri jāzina sava finansiālā situācija jeb visi savi ienākumi un izdevumi. Lai piefiksētu visus savus ienākumus un izdevumus, apskatiet sava bankas konta izrakstu! Attiecībā uz ienākumiem piefiksējiet tikai visus regulāros ienākumus, kā darba alga, pabalsti, stipendijas, prēmijas u.tml., savukārt attiecībā uz izdevumiem piefiksējiet itin visus izdevumus, pat šķietami nesvarīgos! Lai pēc tam būtu vienkāršāk saprast, kur tērējat visvairāk, izdevumus uzreiz sadaliet kategorijās. Lai varētu situāciju izvērtēt pēc iespējas precīzāk, veiciet uzskaiti par vismaz 3-4 mēnešiem.
- Izveidojiet mēneša budžetu!
Neskaitāmi mēneša izdevumi var radīt apjukumu un budžeta slogu, kā arī apgrūtināt finanšu pārvaldību, tādēļ, lai būtu drošs, ka pamatīgi nepārtērējaties, pietiek naudas svarīgākajiem izdevumiem un mēneša beigās pat paliek pāri, ieteicams izveidot mēneša budžetu. Budžeta galvenais mērķis – palīdzēt tērēt mazāk nekā nopelnāt.
Varētu likties, ka budžeta ievērošana ir ļoti sarežģīta, tomēr patiesībā sarežģītākais ir sākt plānot budžetu, tādēļ, lai atvieglotu Jums šo uzdevumu, dalāmies ar ceļvedi, kā soli pa solim izveidot mēneša budžetu:
- Izveidojiet ienākumu un izdevumu uzskaites sistēmu!
- Samaziniet izdevumus, saprotot kategorijas, kurās turpmāk varētu tērēt mazāk!
- Prioritizējiet izdevumus, sākotnēji sedzot svarīgākos!
- Nosakiet finanšu mērķus, vadoties pēc SMART principa – gan īstermiņa, gan ilgtermiņa!
- Izvēlieties sev ērtu budžetēšanas metodi, piemēram, 50/30/20 pieeju!
- Regulāri pārskatiet budžetu un, ja nepieciešams, pielāgojiet to, atkarībā no esošās situācijas!
- Apgūstiet finanšu pārvaldību!
Gudri finanšu lēmumi iet roku rokā ar finanšu pārvaldību, tomēr neviens nepiedzimst kā finanšu pārvaldības speciālists – par tādu var kļūt tikai pastāvīgi mācoties un pielietojot iegūtās zināšanas. Tāpat kā citās dzīves jomās, arī finanšu pārvaldībā svarīgi apgūt ne tikai praksi, bet arī teoriju. Pretēji populāram uzskatam, finanšu pārvaldība nav greznība, tieši pretēji – tā ir svarīga nepieciešamība, jo zināšanas par to, kā pārvaldīt savas finanses, var palīdzēt saglabāt finansiālo stabilitāti, sasniegt izvirzītos finanšu mērķus, kā arī nodrošināt finansiālo labklājību. Galu galā, šādas zināšanas sniedz iespēju veltīt vairāk laika tam, ko nevar nopirkt par naudu – sev tuvajiem cilvēkiem un hobijiem.
Pateicoties tehnoloģiju attīstībai, mūsdienās pieejami ļoti daudz un dažādi informācijas avoti, turklāt liela daļa pieejama bez maksas, tādēļ atliek vien veltīt savu laiku un apgūt teorētisko daļu. Noderēt var grāmatas, blogi, sociālo tīklu ieraksti, pētnieciskie raksti u.c. Tomēr, ja liekas, ka paša spēkiem netiksiet galā, protams, varat vērsties pēc palīdzības pie finanšu speciālista vai kāda cita šīs jomas eksperta – tas prasīs sākotnējo finansiālo ieguldījumu, tomēr labākais, ko varat darīt ar saviem ienākumiem, ir iegudīt tos savā attīstībā, jo ilgtermiņa ieguvumi vienmēr atmaksājas. Mūsdienās ir gana plašs lekciju un kursu piedāvājums gan ar teorētiskajām, gan ar praktiskajām apmācībām.
- Aizņemieties atbildīgi!
Diemžēl neviens nevar paredzēt visus izdevumus, un ikvienam var būt situācijas, kad rodas kādi steidzami un neatliekami izdevumi vai arī nepieciešams veikt kādu lielāku pirkumu, taču ar personīgajiem līdzekļiem nepietiek – tādās situācijās var noderēt tāda iespēja kā aizdevums. Aizdevums patiesi var palīdzēt sasniegt finanšu mērķus, tomēr tikai tādā gadījumā, ja tas tiek izmantots atbildīgi, rūpīgi izvērtējot, kur aizņemties naudu, vai aizdevums patiesi nepieciešams, vai tas ir piemērots situācijai, kā arī savas iespējas to godprātīgi atmaksāt. Īpaši svarīga atbildīga aizņemšanās ir tagad, kad viegli un ātri pieejams aizdevums internetā. Svarīgākie faktori, kam pievērst uzmanību, aizņemoties:
- Aizdevēja reputācija;
- Aizdevuma nosacījumi: procentu likmes, aizdevuma summa, atmaksas termiņš, ikmēneša maksājums;
- Papildu izmaksas.
Īpaši atbildīgi pret aizdevumu jāizturas un savas iespējas jāizvērtē tad, ja tiek izmantota tāda iespēja aizdevums bez darba vietasvai kredīts ar sliktu kredītvēsturi. Vienmēr jāatceras, ka neatbildīga aizņemšanās var rezultēties ne tikai ar pamatīgu budžeta slogu, bet arī ar apgrūtinātām finanšu iespējām nākotnē, kas var ļoti negatīvi ietekmēt finansiālo labklājību.
- Veidojiet uzkrājumu!
Viens no labākajiem veidiem, kā saglabāt finansiālo stabilitāti ilgtermiņā, lai varētu pieņemt gudrus finanšu lēmumus, ir izveidot uzkrājumu. Uzkrājums noderēs situācijās, kad radīsies neplānoti izdevumi, un ticiet – ja līdz šim vēl neesat ar tādiem saskāries, tad nākotnē tādi pavisam noteikti būs. Finanšu eksperti uzskata, ka pietiekams uzkrājums ir uzkrājums, kas sastāv no 3-6 mēnešalgām – ja zinat savus ienākumus un izdevumus, varēsiet viegli aprēķināt, cik lielu uzkrājumu vajadzētu izveidot. Tomēr ņemiet vērā un atcerieties, ka uzkrājumu varat veidot tikai tad, ja Jums nav parādu! Pretējā gadījumā parāda atmaksa ir Jūsu galvenā prioritāte!
Attiecībā uz uzkrājuma veidošanu jāatceras, ka nav svarīgi, cik liela naudas summa tiek ”atlikta malā”, jo svarīgāk par to ir tas, lai tas tiktu darīts regulāri. Izveidojiet konkrētu uzkrājuma izveides plānu, nosakot, cik daudz, cik bieži un kā atliksiet – uzkrājumu varat veidot krājkasē vai, piemēram, atsevišķā uzkrājuma kontā. Tāpat atgādinām, ka svarīgi padomāt arī par finanšu labklājību vecumdienās, veicot regulāras un pietiekamas iemaksas izvēlētajā pensiju plānā.
Gudri finanšu lēmumi ir viena no galvenajām panākumu atslēgām, kā parūpēties par savu finansiālo veselību nākotnē, tomēr, lai spētu pieņemt gudrus finanšu lēmumus, nepietiks vien ar budžeta izveidošanu – nepieciešams arī pārzināt savu finansiālo situāciju un regulāri sekot tai līdzi, apgūt finanšu pārvaldību, veidot uzkrājumu, kā arī vajadzības gadījumā aizņemties atbildīgi. Aizdevumus dažādām situācijām un vajadzībām piedāvā Sefinance.lv – ieskatieties un noskaidrojiet savas iespējas! Ceram, ka augstāk minētie padomi palīdzēs Jums turpmāk pieņemt tikai gudrus finanšu lēmumus!