Alūksnes novada pašvaldība izstrādājusi noteikumu projektu par kārtību, kādā tiek izmantota tai piederošā manta. Noteikumi vēl jāapstiprina pašvaldības domes sēdē, bet Finanšu komitejā plašāka diskusija izvērtās tieši par pašvaldībai piederošo autotransporta parku un tā lietošanas noteikumiem.
Dažādas vietas stāvēšanai
To, ka bieži vien atsevišķi pašvaldības transporta līdzekļi novietoti stāvēšanai pie to lietotāju mājām, novērojuši ne vien novada iedzīvotāji, bet pamanījuši arī pašvaldības deputāti. Šķiet, lai novērstu šādus un citus iespējamos pārpratumus par pašvaldības transportlīdzekļu lietošanu, domes opozīcijas deputāts Modris Lazdekalns iesaka precizēt vairākus jauno noteikumu projekta punktus. Un viens no tiem – tieši par transportlīdzekļu novietošanu stāvēšanai. Pašvaldības izpilddirektors Ingus Berkulis skaidro, ka neatkarīgi no tā, kurai iestādei pašvaldības funkciju veikšanai lietošanā ir nodots kāds no pašvaldības transporta līdzekļiem, ir vai tam nav stāvēšanai nepieciešamā garāža, stāvēšanai noteikta tā adrese, kur iestāde darbojas. “Izvērtējot darba specifiku un transportlīdzekļa nepieciešamību konkrēta uzdevuma veikšanai, iestādes vadītājs drīkst noteikt transportlīdzekļa stāvvietu arī tā vadītāja dzīvesvietā, lai viņš veiksmīgi pildītu savus darba pienākumus. Piemēram, pašvaldības iestādes “Spodra” darbu vadītājam viņa darba automašīnai stāvvieta noteikta viņa dzīvesvietā. Ir vēl arī citi darbinieki, kuriem transporta līdzekļa stāvvieta ir noteikta ārpus viņa darba vietas,” paskaidroja I. Berkulis.
Sodu maksā vadītājs
Noteikumu projekts nosaka, ka atbildīgā darbinieka pienākums ir pēc nepieciešamības veikt transportlīdzekļa kopšanu, tajā skaitā auto mazgāšanu un salona tīrīšanu. Tas darbiniekam nav jādara par saviem līdzekļiem, bet katras pašvaldības iestādes budžeta ietvaros. “Pašvaldībai piederošā manta nav jākopj par privātiem līdzekļiem,” norāda pašvaldības domes priekšsēdētājs Dzintars Adlers.
Noteikumu projekts paredz, ka darbiniekiem jāievēro arī ceļu satiksmes noteikumi. To pārkāpšanu gan nekontrolēs pašvaldība, bet, ja tādu faktu ir konstatējusi policija, kas visbiežāk ir ātruma pārkāpums, un piemērojusi administratīvo sodu, pašvaldība saņem par to ziņu. “Sodu samaksā par transportlīdzekli atbildīgais darbinieks vai arī viņam šī naudas soda summa tiek ieturēta no darba samaksas. Pašvaldība nekad nav apmaksājusi kāda darbinieka naudas sodus, to dara vadītājs, nevis auto īpašnieks – pašvaldība,” norāda I. Berkulis.
Darbu atvieglotu GPS
Deputāts M. Lazdekalns uzskata, ka būtu jāparedz arī kāda atbildība tad, ja darbinieks izturas nevērīgi pret pašvaldības mantu. “Daudzus pārkāpumus varētu novērst, ja visiem pašvaldības transporta līdzekļiem būtu uzstādīta globālā pozicionēšanas vai izsekošanas sistēma GPS. Tas atvieglotu vadošo darbinieku darbu šajā jomā,” domā M. Lazdekalns.
Taču I. Berkulis uzskata, ka pašlaik kontroles sistēma ir pietiekama, aizpildot maršruta ceļazīmi. “Arī Valsts kontrole, revidenti nedz par degvielas uzskaiti, nedz kilometrāžu nav snieguši aizrādījumus,” viņš paskaidro.
Pašvaldībai piederošās automašīnas nedrīkst izmantot personīgām vajadzībām. M. Lazdekalns uzskata, ka pašvaldības automašīnas varētu marķēt ar Alūksnes novada logo. “Priekšlikums nav slikts,” saka Dz. Adlers, “bet pašvaldības autoparks ir dažādā, arī pavisam sliktā stāvoklī, tādēļ negribam graut mūsu logo prestižu.”
— Laikraksts “Alūksnes un Malienas Ziņas”
Pašvaldība sadzird aktīvistu aicinājumus
Bioloģisko atkritumu konteineri pie daudzdzīvokļu mājām Bauskas novadā būs jāuzstāda obligāti.
Virkne Bauskas novada iedzīvotāju jau ilgāku laiku izvaicā laikrakstu “Bauskas Dzīve” un Bauskas novada pašvaldību par to, kā notiek bioloģisko atkritumu šķirošanas popularizēšana. Bauskas novada dome šajā jomā izvēlējusies savu ceļu – daudzdzīvokļu mājām šo konteineru uzstādīšana būs obligāta.
“Kad beidzot Bauskā uzstādīs bioloģisko atkritumu konteinerus? Nav pat veikta nekāda iedzīvotāju izglītojošā kampaņa, kādu solīja februārī – martā! Kāpēc mūsu “Bauskas novada komunālserviss” nesteidzas šo jautājumu sakārtot, kaut gan jau kopš 1. janvāra iedzīvotājiem būtu bijis jābūt šādai iespējai?” vaicā sašutis Bauskas novada iedzīvotājs.
Uztraukumam vairs nav pamata – sagaidāms, ka no oktobra bioloģisko atkritumu konteineri kļūs par obligātu atribūtu ēkām, kur ir 12 vai vairāk dzīvokļu. Bauskas novada dome lems par šo jautājumu domes sēdē 29. augustā.
Noliedz informācijas trūkumu
Bauskas novada pašvaldības vadība uzskata, ka viņiem pārmest, ka nav popularizējuši bioloģiskos atkritumu konteinerus, nevar.
“Kopš 2021. gada SIA “Vides serviss” savā zonā šādu pakalpojumu piedāvāja. Uzņēmēju lokā ir interese par šo pakalpojumu. Šādi konteineri uzņēmējiem bioloģisko atkritumu šķirošanai ir piedāvāti un strādā. Attiecībā uz iedzīvotājiem varbūt process ir abpusēji kūtrs bijis, jo nebija no iedzīvotāju puses izteikta vēlme šķirot. Tagad divās komitejās skatīta saistošo noteikumu projektu virzība, kas dotu iespēju un bonusu iedzīvotājiem mazināt apglabājamo atkritumu daudzumu. Varbūt nākotnē varēsim runāt par atkritumu izvešanas biežuma samazināšanas iespējām. Par informatīvajām kampaņām – jāpiekrīt, ka informācijas nekad nav par daudz, bet apgalvojums ir pārspīlēts. 2023. gadā par šo jautājumu bija sleja “Bauskas Dzīvē”, un 2024. gadā šāda informācija bija publiskota “Bauskas novada komunālservisa” mājaslapā un pašvaldības informatīvajā izdevumā, aicinot iedzīvotājus pievērsties šķirošanas iespējām. Uzņēmums ir iegādājies pietiekamu daudzumu brūno konteineru, lai nodrošinātu šo bioloģiski noārdāmo atkritumu savākšanu, bet jāstrādā kopīgi gan uzņēmumam, gan sociālajos tīklos, gan arī “Bauskas Dzīvei” iedzīvotāju informēšanā un izglītošanā, mudinot un aicinot pieteikt šo pakalpojumu,” pauž Bauskas novada pašvaldības izpilddirektors Ivars Romānovs.
Aicina pieteikt pakalpojumu
SIA “Bauskas novada komunālserviss” (BNKS) valdes loceklis Uģis Saukums norāda, ka bioloģisko atkritumu konteinerus ievieš tāpēc, lai sasniegtu mērķus atkritumu apsaimniekošanas jomā, ko valsts uzstādījusi līdz 2028. gadam.
“Konteineri parādīsies pie daudzdzīvokļu mājām, kad iedzīvotāji nolems un pasūtīs šo pakalpojumu. Mēs nācām ar iniciatīvu, lai pie mājām, kur ir liels apjoms ar bioloģiskajiem atkritumiem, iedzīvotājiem būtu pienākums šādus konteinerus uzstādīt. Daudzdzīvokļu namiem, kur dzīvokļu skaits ir 12 un vairāk, šāda konteineru izvietošana būs obligāta prasība. Klientu grozs, kas pasūta bioloģisko atkritumu konteineru, līdz šim ir uzņēmēji un privātmājas – daudzdzīvokļu māju ir daudz mazāk nekā privātmāju. Lai arī mēs aicinām privātmājas šo pakalpojumu izvērtēt un bioloģiskos atkritumus kompostēt savā īpašumā,” tā U. Saukums.
Viņš informēja, ka šo pakalpojumu var pieteikt pa tālruni 8889 vai aizpildot pieteikumu BNKS mājaslapā un tur arī saņemt konsultācijas. “Šis pakalpojums nav par velti, tas ir maksas pakalpojums. Ir Ministru kabineta noteikumi, kas paredz, ka jāmaksā 60 procenti no sadzīves atkritumu cenas. Svarīgi, lai pakalpojums no iedzīvotāju puses būtu pareizi izprasts. Ja ir vēlme jau tagad uzstādīt, lai zvana, raksta, un pakalpojumu piegādās,” saka U. Saukums.
Sola sākt oktobrī
Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis prognozē, ka noteikumus pieņems 29. augustā, bet tālāk būs izvērtēšana ministrijā, atzinums, un pozitīva vērtējuma gadījumā noteikumi stāsies spēkā ap 1. oktobri, kad tos publicēs izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.
“Kā organizēs ievērošanu, pašlaik grūti atbildēt, tas saistīts ar pašvaldības policiju. Ja iedzīvotāji grib savlaicīgi atrisināt, var šo pakalpojumu pieteikt un sākt izmantot, no mūsu puses ierobežojumu nav. Kur ir apsaimniekotājs, tur ir vienkāršāk – māja vienojas un pakalpojumu piesaka. Kur nav apsaimniekotāja, mājām jābūt pilnvarotajai personai, kas noslēdz līgumu par pakalpojuma piegādi konkrētajā adresē. Par šo konteineru līgumu neslēdz ar katru dzīvokli, to slēdz ar mājas kopību,” precizē U. Saukums.
“Policists uzreiz neskries ar protokolu, bet noteikumu ieviešanu pavadīs pastiprinātas informatīvās kampaņas. Tikai gada nogalē skatīsimies, kāds būs rezultāts, un, ja redzēsim, ka kaut kur aicinājumi nestrādās, tad pievērsīsies pašvaldības policija, apzinot konkrētāk,” tā I. Romānovs.
Paredz grūtības
Vērtējot turpmāko procesu, U. Saukums norāda, ka BNKS apsaimniekotajām mājām, kur būs vairāk nekā 12 dzīvokļu, uzreiz pats uzņēmums varēs uzstādīt konteinerus. Grūtāk būšot Iecavā, kur daudzām mājām ir kopējais konteineru laukums, bet te parādīsies konteineri ar konkrētas mājas adresi. “Būs jāsasauc sapulces Iecavā un jāinformē arī blakus māju iedzīvotāji, ka tas nav viņu konteiners, ka tas nav viņiem domāts. Būs grūts process,” vērtē BNKS valdes loceklis.
Viņš atzīst, ka, uzstādot jaunos konteinerus, vajadzētu samazināties iedzīvotāju maksai par atkritumiem, un cer, ka valdība vēl vairāk samazinās šo maksājumu tieši par bioloģiskajiem atkritumiem, jo pastāv risks, ka kāds izmet cita veida atkritumus, un tad par bioloģiskajiem atkritumiem mājas iedzīvotājiem būs jāmaksā tāpat kā par citiem sadzīves atkritumiem. “Šis moments var pakalpojumu sadārdzināt, ceram uz iedzīvotāju apziņu un disciplīnu. Būs problēmas, bez tām neiztikt, bet iesaku iedzīvotājiem aicināt mūs stāstīt par šo pakalpojumu, neskatoties uz to, kas apsaimnieko mājas. Varam precīzi atbildēt uz jautājumiem, kā pareizi šķirot,” saka U. Saukums.
— Laikraksts “Bauskas Dzīve”
Vai darba auto var stāvēt pie mājām?
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Projekts “Mans pagasts, mana pilsēta”. Par publikāciju saturu atbild “Zemgales Ziņas”. Publikācijas tapušas, “Zemgales Ziņām” sadarbojoties ar laikrakstiem “Latvijas Avīze”, “Staburags”, “Dzirkstele”, “Bauskas Dzīve”, “Alūksnes un Malienas Ziņas” un “Ziemeļlatvija”. |
Reklāma