Lai uzlabotu Riežupes plūdumu, straujteces un upes vispārīgo ekoloģisko stāvokli, Kuldīgas novada pašvaldība aicina ļaudis iesaistīties talkā. Talka paredzēta 15. septembrī.
Talciniekiem būs jāķeras klāt pieaugošam koku sagāzumam, kas palēnina straumi, vienlaikus liekot tai rast citus ceļus tam apkārt. Lai atjaunotu un saglabātu tik vērtīgos straujteču posmus upē, citreiz no šādiem dabiskajiem šķēršļiem ir jāatbrīvojas. Tas nodrošinās ne vien upes atgriešanos tās īstajā gultnē, bet arī lieko sedimentu aizskalošanos, sekmīgāku zivju migrāciju, vieglāku laivošanu un galu galā arī skaistāku ainavu.
Palīdzība būs nepieciešama tajā brīdī, kad sazāģētie un citi mazie koki ir jādabū ārpus upes, lai viss paveiktais neieskalotos turpat atpakaļ. Darbs atradīsies gan maziem, gan lieliem, jo darbi upē pielāgojami.
Talkas organizatori piekodina, ka cilvēkiem jāsagatavojas tam, ka var samirkt pilnībā. Pirmais un obligātais nosacījums – jāņem līdzi sausas maiņas drēbes, ko pārvilkt pēc talkas.
Laurenču sākumskolā īstenots stādu audzēšanas pilotprojekts
Siguldas novada Laurenču sākumskolā sadarbībā ar SIA “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” (LLKC) Pierīgas konsultāciju biroju un vietējo zemnieku saimniecību “Zutiņi” 1. un 2. klašu skolēni piedalījās stādu audzēšanas pilotprojektā, lai jaunāko klašu skolēnos radītu interesi un veidotu izpratni par lauksaimniecību.
Projektā no aprīļa līdz septembrim bērni četrās nodarbībās apguva augu stādīšanas un ražas novākšanas prasmes. Ceturtā nodarbība norisinājās, skolēniem atgriežoties no vasaras brīvlaika. Šī mēneša pirmajā nedēļā audzēkņi kopā ar “Zutiņu” saimnieci Rūtu Beiroti novāca ražu un vārīja zupu, sastāvdaļās izmantojot pašu izaudzēto. Ražas novākšanā piedalījās arī Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Kristaps Zaļais un LLKC Pierīgas biroja vadītāja Kristīne Ragaine.
Novāktā raža nodota skolas virtuvē, lai gatavotu pusdienas. Projekta laikā skolēniem bija iespēja izsekot augu attīstības cikliem attēlos un sasaistīt tos ar praktisku darbošanos – sēšanu, stādu audzēšanu, izstādīšanu laukā, aprūpēšanu u. tml. Tāpat jaunatne varēja novērot, kā augus un to ražību ietekmē dažādi laikapstākļi.
“Siguldas novada pašvaldība lepojas ar Laurenču sākumskolas skolēniem, kuriem kopā ar zinošiem speciālistiem bija iespēja apgūt stādu audzēšanu. Ņemot par piemēru skolā īstenoto pilotprojektu, pašvaldība aicinās arī citas novada izglītības iestādes iesaistīties līdzīgos projektos,” noslēdzoties ražas novākšanas talkai, sacīja K. Zaļais. Laurenču sākumskolas direktore Kristiāna Cielava informēja, ka taps šī projekta norisē balstīta metodika, kas būs pieejama LLKC reģionālajos birojos tālākai nodošanai citu novadu skolām.
Valmieras teātra pārbūve novērtēta starptautiski
Valmieras teātrī 5. septembrī norisinājās ilgi gaidītā atjaunotā teātra nama atklāšana pēc pārbūves un atjaunošanas, kas ilga vairākus gadus un iezīmēja nozīmīgu posmu Valmieras kultūras dzīvē. Tā nav vienīgā lieliskā ziņa. Proti, Valmieras teātra pārbūves un atjaunošanas projekts izcīnīja 1. vietu Baltijas mēroga konkursa “Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā 2024” nominācijā “Ilgtspējīgākais projekts”.
VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes locekle Jeļena Gavrilova informē, ka šis projekts izcēlās ar novatorisko pieeju, ilgtspējību un pozitīvo ietekmi uz apkārtējo pilsētvidi. Valmieras teātra pārbūve ir izcils piemērs tam, kā ar inovatīviem risinājumiem un modernām tehnoloģijām var radīt gan estētiski pievilcīgu, gan funkcionālu publisko telpu, kas lieliski integrējas pilsētvidē un nodrošina ilgtspējīgu pārvaldību. Projektā īpaša uzmanība pievērsta ēkas energoefektivitātei. Veikti vairāki uzlabojumi, tostarp siltināta fasāde, ielikti jauni logi un durvis, kā arī modernizēta ventilācijas un kondicionēšanas sistēma. Ieviesta arī energoefektīva LED apgaismojuma sistēma, kas ievērojami samazina ēkas enerģijas patēriņu. Pārbūvē tapuši arī uzlabojumi, kas veicina sociālo iekļaušanu, nodrošinot piekļuvi personām ar invaliditāti. Izbūvēti jauni lifti, pandusi, kā arī ratiņkrēslu lietotājiem pielāgotas skatītāju vietas. Zāles papildinātas ar audio cilpām, kas palīdz cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem. Turklāt labiekārtota ārtelpu zona, kas nodrošina patīkamu vidi gan apmeklētājiem, gan vietējiem iedzīvotājiem.
Tirgu iekļauj “Ventspils nekustamo īpašumu” struktūrā
Pabeigta pašvaldības SIA “Ventspils tirgus” reorganizācija, tās manta, tiesības un saistības nodotas pašvaldības kapitālsabiedrībai SIA “Ventspils nekustamie īpašumi”, aģentūru LETA informēja uzņēmumā “Ventspils nekustamie īpašumi”.
Pēc reorganizācijas Ventspils tirgus ir kļuvis par “Ventspils nekustamo īpašumu” struktūrvienību, kuru vada konkursa kārtībā izvēlēts tirgus vadītājs.
“Ventspils tirgus” reorganizācija tika veikta, lai uzlabotu finanšu stabilitāti, resursu izmantošanu un administratīvās funkcijas, ņemot vērā “Ventspils nekustamo īpašumu” pieredzi un resursus.
Uzņēmumā norāda, ka pašvaldības SIA “Ventspils tirgus” jau vairākus gadus strādāja ar zaudējumiem, galvenokārt energoresursu cenu, minimālās algas un pandēmijas ierobežojumu dēļ.
Garšu festivāls aicina uz kurzemnieku stāvizrādēm
Sestdien, 14. septembrī, garšu festivālā “Audz’s Kurzemē” pie Mārtiņsalas kanāla Kuldīgā darbosies “Kultūras skvērs”, kas piedāvās plašu programmu – gan koncertus, gan stāvizrādes, informē pašvaldībā.
Labu humora devu pašiem par sevi un dzīvi Kurzemē varēs gūt pašmāju stāvizrādēs par tēmu “Kurzeme, Audz’s Kurzemē, cilvēks, produkts”.
Festivāls tiek rīkots, atzīmējot senā ķieģeļu tilta pār Ventu 150 gadus. Visas dienas garumā tilta abās pusēs notiks Kurzemes garšu baudīšana, tirgošanās ar vietējo ražotāju produkciju, dažādas meistarklases, sarunas un citi pasākumi.
Taurenes “Asniņā” izveidota sāls istaba
Cēsu novada Taurenes pirmsskolas “Asniņš” ēkas 1. stāvā izveidota sāls istaba haloterapijas procedūrām, lai uzlabotu bērnu veselību un stiprinātu viņu imunitāti drošā un pazīstamā vidē. Septiņu kvadrātmetru telpā sienas, grīda un griesti ir pārklāti ar dabīgu sāli. Tajā izmanto īpašu ventilācijas sistēmu, kas gaisā izsmidzina sāls aerosolu. Kad cilvēks to ieelpo, tiek attīrīta, mitrināta un nomierināta viņa elpceļu gļotāda un stabilizēta nervu sistēma.
Tuvojoties rudens un ziemas sezonai, daudziem vecākiem raizes sagādā bērnu biežie elpceļu iekaisumi. Haloterapija būs viena no procedūrām, kas palīdzēs bērniem uzlabot veselību bez medikamentiem. Sadarbībā ar novada sociālo dienestu šo pakalpojumu paredzēts sniegt dažādām iedzīvotāju grupām. Sāls istabas izveidošana haloterapijas procedūrām ir viens no diviem projektiem, kas īstenots pirmajā Cēsu novada pašvaldības organizētajā līdzdalības budžeta projektu konkursā. Ideja par šādu istabu 2023. gada pašvaldības līdzdalības budžeta projektu konkursā guva lielāko iedzīvotāju atbalstu, saņemot 565 balsis. Projekta kopējās izmaksas – 12 294 eiro (bez PVN), ko finansēja no Cēsu novada pašvaldības budžeta.
Saldenieki izceļas zupas vārīšanas čempionātā
Starptautiskajā zivju zupas vārīšanas čempionātā Saldus novads ticis pie īpašas sudraba piemiņas monētas, informē pašvaldībā.
Aizvadītajā sestdienā Saldus novada delegācija piedalījās Lietuvas sadraudzības pilsētas Šilutes organizētajā zivju zupas vārīšanas čempionātā Rusnes salā.
Festivāls notika 16. reizi, un šogad tajā piedalījās 70 komandas.
Par Saldus novada zupu rūpējās Nīgrandes un Zaņas pagastu apvienības pārvalde. Zaņas pagasta pavārītes izvārīja 50 litru gardas zupas no laša vēderiņiem, savukārt kapela “Spēlmaņi” rūpējās par Saldus novada stenda muzikālo noformējumu.
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Zemgales Ziņas”. Projektā “Novadu balss” sadarbojas “Zemgales Ziņas”, “Kurzemes Vārds”, “Izdevniecība “Auseklis””, “Vietējā” un “Radio SWH”. |
Reklāma