Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt
casibom giriş casibom bahsegel jojobet

Kā sniega svars ietekmē jūsu īpašumu un kā apdrošināšana var palīdzēt?

Sniegs krājas. No sākuma izskatās tik skaisti – jumts kā piparkūku mājiņa. Bet snieg vēl. Un vēl. Sniegs kļūst tiešām smags un uzkrājās ne tikai uz jumta, bet arī tavās domās. . . vai tur augšā viss kārtībā? Par to domāt ir nepatīkami, bet sniegs var tiešām pēkšņi atgādināt, ka nav tikai balts un pūkains.

Šajā rakstā izpētīsim, kā sniega uzkrāšanās var kaitēt jūsu īpašumam, kādi ir biežākie riski un kā īpašuma apdrošināšana var sniegt mieru pat visbargākajā ziemā.

Kāpēc sniega svars ir problēma?

Lai gan sniegs izskatās viegls, tā uzkrāšanās var radīt nopietnu apdraudējumu īpašuma drošībai.

Sniega uzkrāšanās uz jumtiem

Smags, mitrs sniegs izraisa spiedienu uz jumta konstrukcijām. Ilgstoša uzkrāšanās var nozīmēt jumta siju deformāciju vai pat sabrukšanu. Daži jumtu veidi, piemēram, plakani vai zema slīpuma jumti, ir īpaši neaizsargāti.

Ledus un tā ietekme uz notekcaurulēm

Kad dienas laikā sniegs kūst, bet naktīs ūdens sasalst, veidojas ledus dambji. Tie ne tikai traucē sniega kušanas ūdens novadīšanu, bet arī var radīt nopietnus bojājumus jumtam un sienām. Mājas apdrošināšana bieži sedz šāda veida zaudējumus, taču ir svarīgi pārbaudīt, vai jūsu apdrošināšanas polises to ietver.

Pelējums un ūdens iekļūšana ēkā

Kūstošais sniegs, kas nokļūst zem jumta vai sienās, rada spēļlaukumu pelējumam. Tas var kļūt par dārgu problēmu, kuru bieži nākas risināt kopā ar strukturālajiem bojājumiem. Šeit noderēs gan īpašuma apdrošināšana, gan iedzīves apdrošināšana, kas palīdzēs atjaunot mājokļa funkcionalitāti.

Konstrukciju bojājumi

Papildus jumtam sniega un ledus svars bieži ietekmē arī citas konstrukcijas, piemēram, verandas, nojumītes un šķūņus. Šīs vieglākās konstrukcijas bieži nav paredzētas lielām slodzēm, tādēļ to iebrukšanas risks ir daudz lielāks. Ja šāds nelaimes gadījums notiek, piemērota nekustamā īpašuma apdrošināšana palīdzēs segt zaudējumus.

Elektrības un apkures sistēmu bojājumi

Smags sniegs un ledus var radīt spiedienu vai vilkt lejup āra elektrības vadus, izraisot to plīsumus vai īssavienojumus. Turklāt ledus lāstekas vai sniega blāķi krītot no jumta var sabojāt siltumsūkņu ārējās ierīces, ventilatorus vai citas apkures un dzesēšanas iekārtas, traucējot to darbību vai pilnībā tās bojājot. Šāda veida bojājumi bieži vien ir segti ar mājokļa apdrošināšanu.

Praktiski padomi

Lai pasargātu savu īpašumu no sniega un ledus radītajām problēmām, profilakse ir galvenais. Šeit ir daži praktiski soļi, ko vari veikt un ko būtu jāveic:

1. Regulāri tīri sniegu

Svarīgākais princips sniega tīrīšanā – nekavējies. Svaigs, brīvi sakritušais sniegs ir daudz vieglāk noņemams nekā sablīvēts sniegs kas atstāts uz ilgāku laiku. Ja snigšana ir ilgstoša, tīri sniegu vairākās kārtās, negaidot, kad tas kļūst grūti pārvaldāms.

Mājai izmanto jumta sniega tīrīšanas rīkus, kas ļauj noņemt sniegu no jumta, stāvot droši uz zemes. Īpaši svarīgi ir noņemt smagu un mitru sniegu pēc lielām snigšanām.

2. Pārbaudi notekcaurules un jumta ventilāciju

Pārliecinies, ka notekcaurules nav aizsprostotas un jumta ventilācija ir laba, lai novērstu ledus dambju veidošanos. Jumta ventilatori var palīdzēt uzturēt jumta virsmu vēsāku un samazināt kūstošā sniega radītos riskus.

3. Pastiprini konstrukcijas

Ja jumts vai citas konstrukcijas ir vecākas vai mazāk izturīgas, konsultējieties ar būvinženieri par to nostiprināšanu. Stiprinājumi var novērst bojājumus zem smagas sniega slodzes.

4. Izmanto profesionāļu palīdzību

Smagos ziemas apstākļos, kad sniega slodze kļūst pārāk liela, pasauc profesionāļus jumta tīrīšanai vai bojājumu novēršanai. Drošība vienmēr ir pirmajā vietā!

Kā apdrošināšana var palīdzēt

Pat ja esi veicis visus piesardzības pasākumus, dažreiz neparedzami apstākļi vai ekstrēmi laikapstākļi var radīt lielus bojājumus kuru izmaksas pareizā apdrošināšana var segt.

Ko segs mājokļa apdrošināšana

Mājokļa apdrošināšana (to arī sauc par īpašuma apdrošināšanu) sedz dažādus sniega un ledus radītos zaudējumus:

  • Jumta sabrukumu zem sniega svara
  • Ūdens bojājumus, ja sniegs kūst un nokļūst zem jumta
  • Ledus radītos bojājumus notekcaurulēm vai fasādei
  • Pelējuma novēršana pēc ūdens bojājumiem​
  • Konstrukciju remonts vai nomaiņa, ja tās ir bojātas​
  • Apkārtnes labiekārtojuma remonts, piemēram, no sabrukušām konstrukcijām radušies zaudējumi (līdz 5000 EUR)​
  • Pagaidu mājas īres izdevumi, ja īpašums kļūst neapdzīvojams (līdz 12 mēnešiem)​​

Tā palīdzēs arī ar netiešiem zaudējumiem, piemēram, pelējuma novēršanu vai bojāto konstrukciju nomaiņu.

Kas nav iekļauts segumā:

  • Bojājumi, ko izraisa gruntsūdeņi, korozija, nolietojums vai nekvalitatīva konstrukcija​​.
  • Situācijas, kas saistītas ar ēkām, kuras nav nodotas ekspluatācijā vai būvētas bez projekta​.

Kā palīdz iedzīves un mantas apdrošināšana

Ja īpašums kļūst bojāts, bieži vien tiek ietekmētas arī tajā esošās mantas. Iedzīves apdrošināšana var palīdzēt atjaunot zaudētos priekšmetus, bet mantas apdrošināšana ir īpaši piemērota vērtīgu priekšmetu segšanai, piemēram, antīkām mēbelēm, dārgām elektroierīcēm vai mākslas darbiem.

Kā palīdz civiltiesiskās atbildības apdrošināšana

Ziemas laikā pastāv risks, ka krītošs sniegs vai ledus no jūsu jumta var sabojāt citas personas īpašumu vai pat izraisīt nelaimes gadījumu. Šādos gadījumos civiltiesiskās atbildības apdrošināšana pasargās tevi no iespējamām juridiskām un finansiālām sekām.

Kā sev izvēlēties piemērotāko apdrošināšanas polisi?

Izvēloties polisi, apsver sava īpašuma specifiku un iespējamos riskus. Konsultējieties ar apdrošināšanas speciālistu, lai uzzinātu kā apdrošināšanas polises var segt visus būtiskos riskus.

Par īpašuma apdrošināšanu jeb mājokļa apdrošināšanas polisi vari iepazīties mūsu mājaslapā. Turpat atradīsi vairāk informācijas par civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu, kā arī par nelaimes gadījumu apdrošināšanu.

Kā rīkoties, ja notiek nelaime?

Lai ziemas izaicinājumi nekļūtu par finansiālu un emocionālu slogu, tava apdrošināšana ir būtiska jau pirms nelaimes gadījuma. Ja tomēr kaut kas notiek, rīkojies ātri un apdomīgi, sekojot šiem soļiem:

  • Dokumentē zaudējumus. Uzņem fotogrāfijas vai video no bojājumiem un sniega uzkrāšanās.
  • Ziņo apdrošinātājam. Sazinies ar savu apdrošinātāju 7 dienu laikā un sniedz visu nepieciešamo informāciju.
  • Izvairies no papildu bojājumiem. Ja iespējams, novērs situācijas pasliktināšanos, piemēram, noņem atlikušos sniega blāķus vai apturi ūdens iekļūšanu.

Saņem savu piedāvājumu jau šodien!

Lai pasargātu savu mājokli, izvēlies sev piemērotāko apdrošināšanas segumu, rūpīgi iepazīstieties ar savas polises nosacījumiem un nepalaid garām iespēju konsultēties ar profesionāļiem. Tā tu ne tikai aizsargāsi savu īpašumu no sniega svara un citiem ziemas riskiem, bet arī pasargāsi sevi no nevajadzīgiem uztraukumiem.

Ziemas skaistums ir vislabāk baudāms, kad rūpes par drošību ir noliktas malā!




Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.