Spēcīgās lietavas jūlija beigās pamatīgi applūdināja Jelgavas Valsts ģimnāzijas cokolstāvu un pagrabu. Vairākas dienas visas mēbeles un sadzīves tehnika atradās ūdenī. Tagad ūdens atsūknēts, un šī nedēļa skolā iesākās ar talku. Palīdzēt skolai bija atsaukušies ap pussimts cilvēku – audzēkņi, absolventi un arī skolēni, kuri 1. septembrī šeit uzsāks mācības.
Talcinieki skolas pagalmā iznesa solus, skapjus un citas mantas, kuras vairākas dienas bija mirkušas gandrīz metru dziļā ūdenī.
Skolas virtuvē sastopam pensionāri Lidiju Ozoliņu, kura kādreiz bijusi šīs skolas audzēkne, tāpēc nav varējusi palikt malā: “Domāju – lupatu rokā es paņemt varu, jāatnāk un jāpaslauka. Es domāju, ka šo vietu saglābs. Te jāiztīra, jāizmazgā visi trauki, visi plaukti. Tur, kur ir tehnika, nezinu, kā būs.”
Talko lukturīšu gaismā
Gados jaunākie un spēcīgākie talcinieki skolas pagalmā nesa ūdenī samirkušos solus, skapjus un citas mantas, no kurām joprojām pilēja ūdens. Jelgavas Valsts ģimnāzijas direktores vietnieks Artūrs Strods stāsta, ka pagrabs bija vairāk applūdis nekā cokolstāvs: “Šobrīd nesam ārā visas mēbeles, lai varētu saprast, kas ir glābjams, kas nav.” Pagalmā uzslietajā teltī tiek liktas mantas, kas pēc izžūšanas vēl varētu būt izmantojamas, bet konteinerā un lielā kaudzē tiek mests viss, kas neglābjami sabojāts. A. Strods piebilst, ka, visticamāk, izmest nākšoties arī galdus un skapjus, kas izgatavoti no skaidu platēm. Šobrīd skolā atslēgta elektrība, un talciniekiem mantas no pagraba jānes lukturīšu gaismā.
Telpām vēl jāžūst
Jelgavas Valsts ģimnāzijas direktores vietnieks skaidro, ka, neraugoties uz to, ka ūdens no telpām izsūknēts, tās joprojām ir slapjas. Skaidrības neesot arī par elektroierīcēm: “Elektroierīces žūst. Šīs nedēļas laikā gaidām ekspertus, kas novērtēs, vai tās vispār drīkstēs ieslēgt un vai spēs atkal darboties. Mācību virtuvē ir gan indukcijas plītis, gan ledusskapji un citas ierīces. Tāpat dizaina un tehnoloģiju kabinetā ir lāzergriezēji un virpas. Viss zem jautājuma zīmes.” Skolas ēka un arī inventārs esot apdrošināti, bet, cik lielus zaudējumus lietavas nodarījušas, vēl nevarot pateikt. Jelgavas Izglītības pārvaldes vadītājas vietniece Tija Aleksandrova gan norāda, ka situācija neesot tik slikta, lai aizkavētu jaunā mācību gada uzsākšanu 1. septembrī.
Applūdusi arī iepriekš
Skolas ēkas applūšana nav retums. Vecākie absolventi atceras, ka pirmoreiz tā applūdusi gadu pēc uzbūvēšanas. Toreiz par to rakstīts arī avīzēs. Pirms pieciem gadiem Jelgavas Valsts ģimnāzijā tika pabeigta rekonstrukcija, bet arī tas ēku neglābj no ūdens. Ģimnāzijas direktores vietnieks A. Strods bilst, ka labāk tomēr esot, jo pēc rekonstrukcijas inženiertehniskās iekārtas strādāja, un skolai ir sava lietus notekūdeņu sūknētava, kas ļāvusi teritoriju no milzīgajām ūdens masām atbrīvot pašu spēkiem.
Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs secinājis, ka Rīgā, Dobelē un Jelgavā 28. un 29. jūlijs bijušas mitrākās dienas visā novērojumu vēsturē.
zz.lv
Plūdos un vētrā cietušajiem piešķirs vienreizēju pabalstu
Jelgavas pilsētas pašvaldība aicina trūcīgas un maznodrošinātas personas, kuru īpašumi cietuši plūdos un vētrā, iesniegt iesniegumu par vienreizēja pabalsta piešķiršanu mājokļa remontam. Lai cilvēkiem sniegtu atbalstu, steidzamības kārtā pašvaldība izstrādā grozījumus saistošajos noteikumos. Taču, lai mazinātu birokrātisko procesu, pašvaldība jau šobrīd pieņem un apkopo iesniegumus par vienreizēja pabalsta piešķiršanu mājokļa remontam no personām, kurām piešķirts trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statuss un kuru mājokļi cietuši 28.–29. jūlija vētrā un plūdos, informē pašvaldība.
Tiek paredzēts, ka Jelgavā personas, kurām piešķirts trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statuss, varēs pretendēt uz pašvaldības atbalstu līdz 1000 eiro, lai līdzfinansētu vētrā un plūdos cietušo mājokļu remontu.
Galvenais nosacījums – personai jābūt deklarētai dzīvesvietai plūdos vai vētrā cietušajā īpašumā, mājoklim jābūt personas īpašumā vai jābūt noslēgtam dzīvojamās telpas īres līgumam.
Nodoti vairāk nekā 700 kubikmetri zaru
Pēc vētras un plūdiem jelgavnieki izmantojuši iespēju dalīto atkritumu savākšanas laukumos bez maksas nodot lauztos koku zarus, kā arī plūdos sabojātās mēbeles. Joprojām ikviens jelgavnieks visos trīs dalīto atkritumu savākšanas laukumos var nogādāt gan lūzušus koku zarus, gan arī lielgabarīta atkritumus, informē Jelgavas pilsētas pašvaldība.
Iepriekšējā nedēļas nogalē visvairāk kritušie un nolauztie zari pieņemti atkritumu savākšanas laukumā Ganību ielā 84, bet mēbeles – Paula Lejiņa ielā 6. “Kopumā līdz pirmdienai no jelgavniekiem esam pieņēmuši vairāk nekā 700 kubikmetrus zaru un vairāk nekā 30 kubikmetrus sabojāto mēbeļu, un iedzīvotāji joprojām turpina vest,” informē “Zemgales EKO”.
Privātpersonas un juridiskas personas vētrā nolauzto koku zarus diametrā līdz 18 centimetriem, kā arī plūdu bojātās mēbeles un citus ūdens bojātos sadzīves lielgabarīta atkritumus Jelgavā joprojām bez maksas var nodot visos trīs dalīto atkritumu savākšanas laukumos – Ganību ielā 84, Paula Lejiņa ielā 6 un Salnas ielā 20.
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Projekts “Mans pagasts, mana pilsēta”. Par publikāciju saturu atbild “Zemgales Ziņas” |
Reklāma