Šodien, Lāčplēša dienā, apmeklētājiem atvērtas Jelgavas Vecpilsētas mājas jaunās interaktīvās ekspozīcijas. Tās stāsta par pašu ēku, vēsturisko stilu attīstību senās Jelgavas būvniecībā un interjeros, kā arī par mājas iemītnieku dzīvesveidu, gaumi un materiālajām iespējām. Apmeklētāji aicināti atvērt, saklausīt un ieraudzīt trīs lādēs zem zeltītās čaulas paslēptos dārgumus – Vecpilsētas mājas stāstus par piedzīvoto un zudušo, informē Jelgavas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldē.
Jaunajās ekspozīcijās izmantoti inovatīvi un interaktīvi risinājumi – videomateriāli, animētas fotogrāfijas un audiogidi, kas palīdz iedarbināt dažādas cilvēka maņas un caur ikdienas skaņām un vizuāliem sadzīves stāstiem atklāj mājas stāstu. Piemēram, ekspozīcijā apskatāma restaurācijas darbu laikā atrasta un restaurēta mīlestības vēstule, smalka kafijas krūzīte un citi sadzīves priekšmeti. Ziņkārīgam apmeklētajam arī ir iespēja iejusties spiega lomā un ar pavisam vienkārša “aprīkojuma” palīdzību noklausīties, ko runā un dara kaimiņi aiz sienas.
“Kādam tā ir parasta ēka, bet man tā ir iespēja atgriezties jaunībā,” apskatot ekspozīcijas sacīja, Tatjana Petrenko, kuras ģimene pagājušā gadsimta 50.-80. gados dzīvoja šajā mājā. Petrenko ģimenes atmiņas un fotogrāfijas arī ir izmantotas ekspozīcijas daļā, kas stāsta par mājas iemītnieku sadzīvi.
Koka māja Vecpilsētas ielā 14 ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis un viena no senākajām un vērtīgākajām koka dzīvojamām mājām Jelgavā, kas saglabājusies līdz mūsdienām. 2018. gadā sākot būvdarbus, koka māja bija avārijas stāvoklī, tā nebalstījās uz monolītiem pamatiem, bet turējās uz laukakmeņiem un ķieģeļu mūra fragmentiem. Tāpēc ēku pacēla, izbūvēja tai jaunus pamatus, atsēdināja māju atpakaļ un restaurēja vēsturiskās ēkas būvapjoma oriģinālās koka konstrukcijas. Tas bija sarežģīts un unikāls process. Mājas restaurācijas procesā tika ievērotas vēsturei pietuvinātas tehnoloģijas un izmantoti senie būvmateriāli – griestiem, sienām un grīdām maksimāli saglabāti esošie kokmateriāli, arī grīdu atjaunošanā izmantoti vecie ķieģeļi. Atjaunotā māja sniedz ieskatu par daudzveidīgajām telpu apdarēm, kas liecina par vēsturisko stilu tendenču attīstību interjerā un mājas iemītnieku dzīvesveidu, gaumi un materiālajām iespējām.
Restaurācijas un pārbūves laikā trīsstāvu māja Vecpilsētas ielā 14 tika savienota ar blakus esošo divstāvu mūra ēku, kas atjaunota un pārbūvēta restaurācijas darbnīcu vajadzībām. Zemgales Restaurācijas centrs aizsāks nopietnu kultūras mantojuma atjaunošanas procesu, darbnīcās sniedzot metāla, stikla, porcelāna, keramikas un tekstila restaurācijas pakalpojumus.
Ēkas atjaunošana un ekspozīciju izveide īstenota Eiropas Reģionālās attīstības fonda projektā “Nozīmīga kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un attīstība kultūras tūrisma piedāvājuma pilnveidošanai Zemgales reģionā”.
Sākot ar 13. novembri, Vecpilsētas mājas ekspozīcijas apskatei būs atvērtas no otrdienas līdz sestdienai no pulksten 10 līdz 18 un svētdienās no pulksten 11 līdz 17.
Ieejas maksa novembrī: pieaugušajiem – 2 eiro; skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1 eiro; ģimenes biļete (divi pieaugušie un visi bērni līdz 18 gadu vecumam) – 4 eiro. Ekskursijas var pieteikt pa tālruni 63005407 vai 25746417. Jāpiebilst, ka apmeklētājiem ir pieejams audiogids latviešu, angļu un krievu valodā. Tas aprīkots ar pogām Braila rakstā, kas apmeklētājiem ar redzes traucējumiem ļauj to lietot patstāvīgi.
Foto: Jelgava. lv
Reklāma