Būtiskākais, kas jāzina par kapu vietas labiekārtošanu. Kapsētas parasti veic kopējos apsaimniekošanas darbus – zāles pļaušana, nokritušu koku zaru savākšana, celiņu uzturēšana, bet pati kapu vietas labiekārtošana balstās uz vietas īpašnieka pleciem.
Bieži tiek uzdots jautājums – cik ilgi pēc bērēm jāgaida, lai varētu sākt kapu vietas labiekārtošanas darbus. Atbilde uz šo
Jā ir bijušas tradicionālā tipa bēres ar bēru ceremoniju, štrausiem, vainagiem un mācītāja uzrunu, tad visbiežāk tiek nogaidītas vismaz 40 dienas. Tieši 40 dienas ir saistītas ar dažādu tradīciju uzskatu, kad cilvēka dvēsele vēl 40 dienas uzturas uz zemes, pirms dodas uz debesīm. 40 dienas apbedījums netiek aiztikts, pēc tam var sāk sakopšanas darbus – novākt ziedus, kas visticamāk būs novītuši, kā arī sāk labiekārtošanas darbus – kapu sētiņas montāžu, pieminekļa izgatavošanu, kapu apmales uzstādīšanu.
Lai gan 40 dienas nebūt nav noteicošais faktors, kad uzsākt labiekārtošanas darbus. Citi cilvēki vēlas nogaidīt vismaz gadu ar domu, lai zeme nosēžas. Tieši gads arī nav noteicošais faktors. Pati kapu vieta, kur ir apbedījums, ne vienmēr nosēžas tieši pēc gada. Citreiz tā var nosēsties ātrāk, citreiz pēc 3 vai 5 gadiem. Tas ir arī atkarīgs no zemes tipa un blīvuma konkrētajā kapsētā, kā arī no grunts ūdeņiem. Šeit nebūtu tik svarīgs laika faktors, bet gan lai darbi tiktu izdarīti pareizi.
Kapu sētiņu uzstāda pa teritorijas ārējām malām. Tā kalpo kā kapu vietas iežogojums un atdala to no kopējās kapsētas. Uzstādot kapu sētiņu, ir skaidri saprotamas teritorijas robežas, lai pār to nestaigātu citi kapsētas apmeklētāji. Šeit svarīgs faktors ir, lai apbedījums būtu kapu teritorijā, bet ne tuvu malai vai tieši zem malas. Ja kaps ir pareizi ierakts ar atkāpēm no teritorijas ārmalām, tad nav jāuztraucas, kad kapu sētiņa varētu nosēsties līdz ar kapu.
Kapu sētiņas uzstādīšana arī kalpo savā ziņā kā garantija, kad kāda nepazīstama persona netiek apglabāta privātā teritorijā. Lielo pilsētu kapsētās šāds scenārijs ir mazāk ticams, jo kapu pārziņi stingri seko līdzi kapsētās notiekošajam, bet lauku kapos šādi gadījumi ir notikuši. Kā arī reizēm jau uzstādīta kapu sētiņa nodrošina, kad kaimiņš nepalielina nedaudz savu teritoriju uz citu rēķina. Tāpēc uz ļoti ilgu laiku nav ieteicams atstāt kapu sētiņas uzstādīšanu.
Kapu pieminekli parasti uzstāda pretī kapa vietai pēc iespējas tālāk no paša kapa un gandrīz klāt pie kapu sētiņas. Ja kaps sēdīsies, tad piemineklis nebūs tik tuvu kapu vietiņai, lai apgāztos. Kapu apmali liek uz pašas kapa vietas. Tai nav nepieciešami betona zempamati, līdz ar to, ja kapa apmalīte nosēdīsies, to būs vienkārši iztaisnot arī pašu spēkiem.
Ja mūžībā aizgājušais tuvinieks ir kremēts un tā pelni atrodas urnā, tad šeit jau vairs nav tik būtisks laika faktors. Parasti pēc urnas saņemšanas to uzreiz neapbedī. Nereti labiekārtošanas darbus veic kopā ar urnas apbedīšanu.
Sīkā informācija par kapu vietas labiekārtošanu piemini.lv