AS “Dobeles dzirnavnieks” ir iegādājies AB “Baltic Mill” Latvijas graudu pārstrādātāju AS “Rīgas dzirnavnieks” un Igaunijas uzņēmumu “Balti Veski”, aģentūru LETA informēja kompānijā.
“Baltic Mill” grupai pieder vairāki graudu pārstrādes un pārtikas ražošanas uzņēmumi Baltijas valstīs – “Malsena plius” un makaronu ražotājs “Amber Pasta” Lietuvā, “Rīgas dzirnavnieks” Latvijā un “Balti Veski” Igaunijā.
Līdz ar noslēgto darījumu, patlaban “Dobeles dzirnavniekam” pieder “Baltic Mill” daļas Latvijā un Igaunijā. Par atlikušo “Baltic Mill” daļu iegādi Lietuvā iepriekš iebilda Lietuvas Konkurences padome, kuras lēmumu “Dobeles dzirnavnieks” ir pārsūdzējis tiesā.
Darījumā veiktās investīcijas “Dobeles dzirnavnieks” neatklāja.
Kompānijā skaidro, ka patlaban pabeigtais darījums dos iespēju “Dobeles dzirnavniekam” iegūt papildu jaudas – pašreizējos lielo Eiropas graudu pārstrādes uzņēmumu apvienošanās apstākļos darījums ļaus saglabāt esošo konkurētspēju un tirgus pozīciju, dos iespēju veiksmīgāk konkurēt globālajā tirgū, paplašināt sortimentu un attīstīt jaunu, tajā skaitā nišas produktu ar augstu pievienoto vērtību, ražošanu.
AS “Rīgas dzirnavnieks” turpmāk strādās kā AS “Dobeles dzirnavnieks” meitas uzņēmums, turpinot savu esošo zīmolu attīstību.
“Dobeles dzirnavnieks” valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils iepriekš aģentūrai LETA sacīja, ka Lietuvas Konkurences padomes lēmums neatļaut graudu pārstrādes uzņēmumam iegādāties Lietuvas graudu pārstrādes uzņēmumu “Baltic Mill” vismaz uz laiku ir apturējis “Dobeles dzirnavnieka” investīciju plānus, kas ļautu tam uzlabot savu konkurētspēju Eiropā un palielināt eksporta apjomus ārpus Baltijas valstīm.
Viņš norādīja, ka eksporta apjomu palielināšana jo īpaši ir būtiska šā gada kritiskajā situācijā saistībā ar iespējamo pārtikas krīzi pasaulē un Krievijas iebrukumu Ukrainā, kas ietekmējis globālo graudu produktu tirgu.
“Lietuvas Konkurences padomes lēmumu “Dobeles dzirnavnieks” saņēma tikai piektdienas, 26.augusta, vēlā pēcpusdienā, lēmums ir sagatavots lietuviešu valodā uz vairāk nekā 200 lapām, tāpēc uzņēmums joprojām turpina iepazīšanos ar to,” sacīja Amsils.
Ņemot vērā “Dobeles dzirnavnieka” nelielo tirgus daļu Lietuvas tirgū visās apvienošanās rezultātā skartajās produktu grupās, uzņēmums šādu Lietuvas konkurences uzraudzības iestādes lēmumu negaidīja ne darījuma par “Baltic Mill” un tās grupas uzņēmumu iegādi noslēgšanas brīdī 2021.gada sākumā, ne arī darījuma saskaņošanas laikā visās trijās Baltijas valstu konkurences uzraudzības iestādēs.
Ņemot vērā uzņēmuma tirgus daļas katrā no trijām Baltijas valstīm, uzņēmums uzskata, ka Lietuvas Konkurences padome ar šādu lēmumu vēlas aizsargāt vietējos Lietuvas ražotājus, neļaujot tirgū ienākt ārvalsts komersantam, norādīja Amsils.
LETA jau ziņoja, ka Lietuvas Konkurences padome atteikusi atļauju uzņēmumam “Dobeles dzirnavnieks” pilnībā iegādāties Lietuvas graudu pārstrādes uzņēmumu “Baltic Mill”, kam pieder vairāki graudu pārstrādes un pārtikas ražošanas uzņēmumi Baltijas valstīs, tostarp AS “Rīgas dzirnavnieks” Latvijā.
Kā ziņoja Lietuvas Konkurences padome, uzraugs ir secinājis, ka “Dobeles dzirnavnieks” un “Baltic Mill” “ir tuvi un nozīmīgi konkurenti” miltu, miltu maisījumu un makaronu tirgū, “kas jau ir koncentrēts” un tādējādi “šo kompāniju konkurence ir nozīmīga”.
Savukārt Latvijas Konkurences padome (KP) martā atļāva “Dobeles dzirnavniekam” iegādāties “Baltic Mill”.
Amsils iepriekš norādīja, ka, saņemot atļauju veikt darījumu no visu trīs Baltijas valstu konkurences uzraudzības iestādēm, “Dobeles dzirnavnieks” plāno izmantot ilgtermiņā uzkrātās zināšanas un investēt ražotņu modernizēšanā un paplašināšanā.
“Baltic Mill” grupai pieder vairāki graudu pārstrādes un pārtikas ražošanas uzņēmumi Baltijas valstīs – vienas no vecākajām un lielākajām dzirnavām “Malsena plius” un makaronu ražotājs “Amber Pasta” Lietuvā, “Rīgas dzirnavnieks” Latvijā un “Balti Veski” Igaunijā.
“Dobeles dzirnavnieks” pērn strādāja ar 172,07 miljonu eiro apgrozījumu un 3,87 miljonu eiro peļņu.
Kompānija “Dobeles dzirnavnieks” reģistrēta 1991.gadā, un tās pamatkapitāls ir 3,897 miljoni eiro, liecina “Firmas.lv” informācija. Kompānijas lielākais akcionārs ir Igaunijas graudu ražotājs “Tartu Mill”. Uzņēmuma galvenie darbības virzieni ir visa veida kviešu miltu, mannas, miltu maisījumu, makaronu, graudaugu pārslu, putraimu un dzīvnieku barības ražošana.
Foto: no arhīva