“2023.gads Dobeles novada bibliotēkām ir bijis gana darbīgs, radošs, bagāts ar dažādiem pasākumiem un aktivitātēm. Katra bibliotēka Dobeles novadā pazīst savu bibliotēkas lietotāju, zina viņu intereses un vajadzības, kuras sagaida no bibliotēkas, tāpēc savos pasākumu un darba plānos bibliotekāres iekļauj aktivitātes un pasākumus, kuras iepriecinātu vietējās kopienas iedzīvotājus,” atzīst Dobeles novada centrālās bibliotēkas direktore Lana Volante.
Viņa paskaidro, ka sen jau bibliotēkas nav tikai grāmatu saņemšanas punkts, bet gan multifunkcionāls centrs, kurš piedāvā saviem apmeklētājiem bagātīgu pakalpojumu grozu – bibliotēku, krājuma un autoru popularizējošus pasākumus, izstādes, apmācības digitālo rīku lietošanā, medijpratībā, e-pakalpojumu lietošanā, radošās darbnīcas, veselīga dzīves veida veicinošus pasākumus, pasaules un sevis izzinošus pasākumus, tikšanās ar zināmām, iedvesmojošām personībām, dažādu tēmu un nozaru žurnālus, bibliotekārās stundas, un citas aktivitātes.
“Dobeles novada Centrālā bibliotēka ir reģiona galvenā bibliotēka, tas nozīmē, ka tā ne tikai veic novada iedzīvotāju apkalpošanu, bet tai ir sava metodiskā darba funkcija, kas nozīmē, ka bibliotēkai ir jāveicina un jānodrošina novada bibliotekāru izglītošana un profesionālā pilnveide, jāorganizē dažādi aktuāli semināri un konferences, jākoordinē profesionālās pilnveides kursu apmeklējums, jāapkopo visa novada bibliotēku statistikas atskaites, kuras jānosūta LNB, kā arī jāatskaitās par savu novadu apaļā galda diskusijās, kuras notiek Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Dobeles novada Centrālā bibliotēka arī katru gadu organizē LBB Zemgales reģiona bibliotekāru semināru, kurā piedalās kolēģi no Dobeles, Bauskas un Jelgavas novada, dažkārt to apmeklē vairāk nekā 100 bibliotekāru,” stāsta L. Volante.
Ļoti nozīmīgi bibliotekāriem ir pieredzes apmaiņas braucieni, kad bibliotēku darbinieces smeļas pieredzi un zināšanas pie saviem kolēģiem ne tikai Latvijas publiskajās bibliotēkās, bet arī Lietuvas un Igaunijas publiskajās bibliotēkās. “Ar gandarījumu var vērot, ka pēc šādiem braucieniem bibliotekāres aktīvi pielieto sasmeltās zināšanas un idejas savā ikdienas darbā,” vērtē bibliotēkas vadītāja.
Viņa teic: “Pateicoties pašvaldības sistemātiskam finansiālajam atbalstam, lielākā daļa novada bibliotēkas ir nodrošinātas ar jaunākajām tehnoloģijām, ar kvalitatīviem, mūsdienīgiem grāmatu plauktiem un bibliotēkas mēbelēm, iekārtotas dažādas zonas, kuras paredzētas visu paaudžu apmeklētājiem – gan bērniem, gan jauniešiem kvalitatīva brīvā laika pavadīšanai; lasītavas, kurās pieejami gan žurnāli, gan avīzes; darba vietas ar datoriem, kuros ir brīvpieejas internets, lai produktīvi varētu strādāt vai mācīties; apmācību, nodarbību un pasākumu zona, u.c. zonas. Katras bibliotēkas vajadzībām nepieciešamā finansiālā nodrošinājuma apjoms tiek iekļauts katras bibliotēkas gada budžetā, par tā lietderīgu izlietojumu atbild katras bibliotēkas vadītājs.”
Tāpat bibliotēkas aktīvi informē par savām aktivitātēm, sniedzot informāciju gan sociālajās platformās, gan izvietojot afišas publiskajās telpās, gan drukātajā presē, lai pēc iespējas lielāks iedzīvotāju skaits tiktu informēts par bibliotēku sniegtajām iespējām.
Līdzīgi kā muzejiem, arī bibliotēkām ir akreditācija ik pēc pieciem gadiem, kad bibliotēkas vērtē īpaši izveidota akreditācijas komisija, tiek vērtētas gan pašas bibliotēkas pēc vairākiem vērtēšanas kritērijiem, gan bibliotekāres profesionālais darbs, nākamā akreditācija gaidāma 2025.gadā.
“Priecē, ka pēc garā un nogurdinošā Covid 19 posma, kad, saprotamu iemeslu dēļ strauji samazinājās bibliotēkas apmeklētāju skaits, tas pamazām, tomēr ir pieaudzis. Jāsaka gan, ka Covid laikā bibliotēkas ne uz mirkli nepārstāja apkalpot savus lasītājus, izdomājot radošus, tomēr drošus apkalpošanas veidus. Pēc pasākumu apmeklējuma, saprotam, ka novada iedzīvotājiem bibliotēkas ir nepieciešamas arvien vairāk, jo to rīkoto aktivitāšu daudzveidība un kvalitāte sniedz nepieciešamo kultūrizglītojošo – izglītojošo gandarījumu. Visas aktivitātes un pasākumi bibliotēkās ir bez maksas, kā to nosaka Bibliotēkas likums,” klāsta Lana.
Viņa spriež: “ Saprotams, ka 2024.gads būs, iespējams, grūtāks nekā iepriekšējie gadi, bet bibliotekāres vienmēr atradīs iespējas un radošas pieejas kā iepriecināt savus lietotājus, raugoties bibliotēku pasākumu plānos, jāsaka, ka bibliotēkas apmeklētājus sagaida daudz un dažādi pārsteigumi, tā kā sekojiet līdzi notikumiem.”
Informāciju sagatavoja Dobeles novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļa
Foto: Dobele.lv
Reklāma