Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt
casibom giriş casibom bahsegel jojobet

Dzeramā ūdens kvalitātes pārbaude

Dzeramais ūdens ir vajadzīgs ikvienai dzīvai būtnei, t.sk. cilvēkiem un svarīgi, lai tas būtu tīrs un veselībai noderīgs. Latvijā ūdens kvalitāte ir salīdzinoši augstā līmenī, taču ne visur un vienmēr. Tīrs dzeramais ūdens ir bez garšas un smaržas, taču šie indikatori vien pilnībā noteikt ūdens kvalitāti. 

Mūsu maņas evolūcijas gaitā ir pielāgojušās, lai noteiktu ķīmisko un mikrobioloģisko piesārņojumu, kas ir sastopams dabā. Nedaudz vairāk kā simts gadu, līdz ar industriālo revolūciju, dabā ir nonākuši piesārņojuma veidi, ko mēs nevaram paši sajust. Ūdenī var nonākt un nereti arī nonāk piesārņojums no lauksaimniecības, rūpniecības, atkritumu pārstrādes vai tuvējās kanalizācijas. 

Ūdens testēšana laboratorijā ir vienīgais veids kā varam precīzi pārbaudīt ūdens kvalitāti, nosakot tā atbilstību valstī apstiprinātajām normām. Ja jums ir aizdomas par dzeramā ūdens tīrību vai pat ar neapbruņotu aci redzat, ka ūdens ir netīrs, ir jāveic ūdens analīzes. Pieteikties analīzēm varat internetā – https://www.waterfilters.lv/udens-analizes/ Ūdens paraugu nogādāšanu uzņēmumā varat veikt paši vai arī pasūtīt, lai speciālisti ierodas pie jums mājās vai birojā. 

Kādas ūdens analīzes ir iespējams veikt? 

Ūdens analīzēs tiek pārbaudīti dažādi parametri – ūdens cietība, elektrovadītspēja, dažādu ķīmisko elementu  koncentrācija (hlorīds, nitrāti, magnijs, kālijs, mangāns, arsēns, kalcijs, nitrīti u.c.), izšķīdušo organisko vielu koncentrācija. 

Centralizētā ūdensapgāde 

Vairums Latvijas iedzīvotāju iegūst ūdeni no centralizētās ūdensapgādes un to nodrošina pašvaldības. Šiem iedzīvotājiem par ūdens kvalitāti būtu jārūpējas pašvaldībām, bet reizēm varētu vēlēties labāku rezultātu. Ja pašvaldības testi uzrāda, ka ūdens kvalitāte ir atbilstoša, taču jums pa krānu tek netīrs, smirdīgs vai kā citādi aizdomīgs ūdens, pastāv iespēja, ka ir bojātas caurules vai gadījusies kāda cita ķibele. 

Teorētiski un praktiski problēma būtu jārisina pašvaldībai, bet, ja vajadzīga ūdens testēšana un apsverat iespēju rast ātru un individuālu risinājumu (ūdens filtri), ir vērts veikt ūdens analīzes. 

Spices, urbumi un akas

Privātmāju un lauku viensētu iedzīvotājiem, kuru mājokļi nav pieslēgti centralizētai ūdensapgādei par ūdens kvalitāti, lielākoties, ir jārūpējas pašiem. Tīrs, netīrs, rūsains vai dzidrs ūdens – šī ir individuāla atbildība. Vairums Latvijas iedzīvotāju paļaujas uz likteni un ūdens analīzes neveic, taču vajadzētu. 

Ūdens kvalitāte akās var mainīties vairākas reizes gadā un, ja vēlaties parūpēties par savu veselību arī ūdens analīzes būtu jāveic regulāri. Iegūtie ūdens testēšanas rezultāti ļauj pieņemt izsvērtu risinājumu par tā kvalitātes uzlabošanas iespējām. 

Kā ir iespējams uzlabot ūdens kvalitāti? 

Pēc ūdens analīžu rezultātu saņemšanas var spriest par turpmāko rīcību. Ūdeni padarīt netīru var bojātas vai novecojušas caurules, apkārtējās vides piesārņojums vai citi faktori. Akas ūdenim reizēm var pietikt ar akas vairākkārtēju izsūknēšanu un dezinfekciju, kā arī piesārņojuma avota novēršanu. Citās reizēs dzeramais ūdens ir pārlieku ciets vai rūsains un vienīgais veids kā to uzlabot ir ūdens filtri. 

Katrā situācijā speciālisti atradīs piemērotākos dzeramā ūdens filtrus – https://www.waterfilters.lv/,  kas ne tikai attīrīs ūdeni, bet arī piešķirs tam vēlamās īpašības. Vēlaties attīrīt ūdeni tikai virtuvē vai visā mājā – izvēle ir jūsu rokās. 

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.