No 30. jūnija līdz 9. jūlijam norisināsies XXVII Vispārējie latviešu dziesmu un XVII Deju svētki, kuru laikā paredzēti vairāk nekā 60 pasākumi un koncerti dažādās Rīgas vietās. Svētkos piedalīsies arī kolektīvi no Jelgavas – 1170 dalībnieki no 36 kolektīviem, informē pašvaldība.
Jelgavnieku vidū lielākā daļa būs tieši dejotāji – uz Dziesmu un deju svētkiem pošas 17 pilsētas deju kolektīvi. Bet otra visplašāk pārstāvētā grupa ir kori – kopumā deviņi. Svētkos piedalīsies arī Jelgavas vokālie ansambļi, pūtēju orķestri, mazākumtautību kolektīvs, folkloras kopa, tautas mūzikas ansamblis, amatierteātri un tautas lietišķās mākslas studija.
“Mūsu kolektīvos dalībnieku ar katru gadu kļūst vairāk. Ne velti starp valstspilsētām esam viena no lielākajām Dziesmu un deju svētku delegācijām. Tas parāda mūsu izaugsmi un prasmes,” teic Jelgavas pašvaldības iestādes “Kultūra” vadītājs Mintauts Buškevics.
Jelgavas amatiermākslas kolektīviem Dziesmu un deju svētki iesākušies ar pozitīvām emocijām, jo pirms lielā svētku notikuma ansambļu, orķestru un deju kolektīvu fināla skatēs gūti augsti rezultāti. Tā, piemēram, maija izskaņā vokālo ansambļu konkursa finālā iestādes “Kultūra” senioru vokālais ansamblis “Vīzija” ieguva 3. vietu (senioru vokālo ansambļu kategorijā). Jūnija sākumā pūtēju orķestru konkursa finālā III grupā 1. vietu izcīnīja Jelgavas Mūzikas vidusskolas pūtēju orķestris (diriģents Raitis Ašmanis). Tāpat atzinīgi rezultāti uzrādīti jūnijā Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā aizvadītajā deju kolektīvu fināla skatē. No Jelgavas kopā piedalījās trīs A grupas kolektīvi un viens D grupas kolektīvs. Iestādes “Kultūra” tautas deju ansamblis “Lielupeē A grupā ieguva 3. vietu (mākslinieciskā vadītāja Elita Simsone). Savukārt 1. jūlijā vēl gaidāma koru konkursa fināla skate jeb “Koru kari”, kurā piedalīsies Jelgavas 4. vidusskolas meiteņu koris “Spīgo” (diriģente Krista Delvere).
Jelgavas delegācijas dalība Dziesmu un deju svētkos sāksies 30. jūnijā, piedaloties tradicionālajā Dziesmu un deju svētku virsdiriģentu un virsvadītāju godināšanas pasākumā, kur uzaicināts uzstāties senioru deju kolektīvs “Ex Lielupe”. Turpinoties svētkiem, 2. jūlijā Jelgavas kolektīvi dosies lielajā svētku gājienā “Novadu dižošanās”, kas plānots pulksten 10. Provizoriskais laiks Zemgalei ir ap pulksten 13.30. Gājiens tradicionāli sāksies pie Brīvības pieminekļa un noslēgsies pie Dailes teātra. Jelgavas kolektīvi sava gājiena priekšgalā nesīs vimpeli, kurā atspoguļots IV Vispārējo latviešu dziesmu un mūzikas svētku plakāts. “Ikdienā tas glabājas Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā. Tam ir vēsturiska nozīme, jo IV Vispārējie latviešu dziesmu un mūzikas svētki 1895. gadā notika Jelgavā. Tie ir vienīgie Vispārējie latviešu dziesmu svētki, kas tika rīkoti ārpus Rīgas, un daudz kas šajos svētkos notika pirmo reizi. Piemēram, pirmo reizi kori bija pārstāvēti latviešu tautas tērpos. Pirmoreiz tika rīkoti novadu koru un orķestru mēģinājumi pirms svētkiem. Pirmoreiz koriem bija noteiktas obligātās dziesmas. Pirmoreiz kopkora daudzbalsīgā izpildījumā izskanēja Kārļa Baumaņa dziesma “Dievs, svētī Latviju”,” stāsta Jelgavas pilsētas Dziesmu un deju svētku koordinatore Evelīna Bučele.
Jelgavas kolektīvi piedalīsies 19 pasākumos – atklāšanas koncertā, deju koncertos “Balts” un “Mūžīgais dzinējs”, koru koncertos “Tīrums. Dziesmas ceļš”, “Kopā augšup”, sadziedāšanās naktī un kora konkursa finālā “Koru kari”, diriģentu kora koncertā “Diriģents”, vokālo ansambļu sadziedāšanas koncertā Esplanādē, koklētāju ansambļu koncertā “Laika upe”, pūtēju orķestru koncertā “Laiks iet pāri”, kapelu maratonā, Latvijas amatierteātru izrādēs M.Čehova Rīgas Krievu teātrī, mazākumtautību koncertā “Tautu diena. Raduma spēks”, folkloras dienā “Tīra spēle. Gods. Godi. Godīgums” un tautas lietišķās mākslas izstādē “Mēs”. Ar svētku programmu avr iepazīties ŠEIT.
Jelgavas kolektīvu dalībnieki mitināsies divās skolās – Rīgas 46. vidusskolā un Rīgas 75. vidusskolā. M.Buškevics norāda, ka šogad pašvaldības budžetā Dziesmu un deju svētku izdevumiem kopumā paredzēti 310 000 eiro. “Lielākā izdevumu pozīcija ir transporta nodrošinājums. Plānojam izmantot SIA “Jelgavas autobusu parks” pakalpojumus, kas nodrošinās 10 autobusus, un vairāku individuālo pakalpojumu sniedzēju transportu, īrējot no viņiem vēl 13 autobusus. Līdztekus transporta nodrošinājumam pašvaldība kolektīviem nodrošinās arī vienu ēdienreizi dienā – launagu. Pārējās ēdienreižu izmaksas segs valsts. Tāpat pašvaldībai izmaksas būs saistībā ar apkalpojošo personālu – pašvaldības policistu, medicīnas darbinieku, šoferu un dežurantu nodrošināšanu. Daļa finansējuma tika novirzīta arī kolektīvu tautastērpu komplektu un koncerta tērpu izgatavošanai un esošo papildināšanai,” stāsta M.Buškevics.
Foto: Jelgava.lv
Reklāma