Dzīvesziņas un arodu sētas audēju darbnīcā, Vecpilsētas ielā 2, līdz 30.septembrim apmeklētājus priecēs izstāde “Mezglojumi”. Izstādē būs skatāmi Jelgavas tautas lietišķās mākslas studijas (TLMS) “Dardedze” meistaru darbi, galvenokārt – telpu dekori. Apmeklētājiem būs iespēja iepazīt un novērtēt mezglošanas tehnikā tapušos priekšmetus un redzēt, kā no vienkārša un ikdienā lietojama mezgla iespējams radīt skaistus telpu rotājumus.
Mezglu sasiešanas prasmei ir vairāku tūkstošu gadu sena vēsture – Ēģiptē, Grieķijā, Itālijā, Ķīnā, Amerikā, Eiropā, kā arī citās valstīs iedzīvotāji jau no senatnes meistaro dažādus priekšmetus un dekorus, izmantojot mezglošanas tehniku. Mezglus senās tautas pielietoja pamatā sadzīves vajadzībām. Gadu gaitā daži mezgli izveidojās tik dekoratīvi, ka tos sāka izmantot rokdarbu darināšanā.
Mezglošana ir viegli apgūstama prasme, un veidoto mezglu un priekšmetu daudzveidībai nav robežu, jo to nosaka vien darinātāja fantāziju lidojums, materiāla izvēle un pirkstu veiklība. Kā rokdarbu veids mezglošana ir līdzvērtīga citām amata prasmēm.
Studija “Dardedze” dibināta 1963. gadā un “Dardedzei” neatkārtojamu krāsu gammu jau vairāk nekā 50 gadus piešķir studijas vadītāja Ingrīda Ozolniece. Studijas dalībnieki apgūst aušanas un mezglošanas amata prasmes. Balstoties uz latviešu tautas etnogrāfiskā mantojuma vērtībām, studijas dalībnieces darina laikmetīgus lietišķās mākslas izstrādājumus: segas, galdautus, lakatus, dekoratīvus audumus, grīdas celiņus, spilvenus, u.c.
Iedvesmas avots kompozīcijām un krāsu toņu salikumiem pamatā ir dabas daudzveidībā. TLMS „Dardedze” aktīvi piedalās visās valsts mēroga izstādēs. Studijas darbība vairākkārt novērtēta ar Kultūras ministrijas apbalvojumiem.
Izstādi Dzīvesziņas un arodu sētā iespējams apskatīt no otrdienas līdz sestdienai no pulksten 10 līdz 18, svētdienās no pulksten 10 līdz 15. Ieejas maksa pieaugušajiem 5 eiro, skolēniem, studentiem, senioriem 2 eiro, ģimenes biļete 10 eiro.
Interesentu grupas un individuālie apmeklētāji aicināti doties aizraujošā ceļojumā pa Austras rakstu darbnīcu, kas iekārtota 19.gadsimta stilā restaurētajā senajā koka ēkā, pieredzējušas audējas pavadībā uzzināt interesantus faktus par tautastērpa darināšanu, dzijas krāsošanu, apskatīt senās Viļumsona stelles, kā arī uzzināt interesantus faktus par ēkas vēsturi. Dzīvesziņas un arodu sētā ir iespējams arī piedalīties dažādās latviskās dzīvesziņas nodarbībās un meistarklasēs. Ekskursijas un meistarklases var pieteikt pa tālruni 29116210 vai rakstot uz e-pastu: austras.raksti@gmail.com
Ziņu sagatavoja Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestāde “Jelgavas reģionālais tūrisma centrs”
Foto: Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestāde “Jelgavas reģionālais tūrisma centrs”
Reklāma