Ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš: “Mēs esam stipra nācija, un tā mums sevi arī jāprezentē”
Janvārī ir Latvijas Republikas starptautiskās atzīšanas diena un 1991. gada barikāžu atceres laiks. Pašlaik publiskajā telpā izskan dažāda informācija par iespējamu karadarbību, valstu drošību, kas nodarbina arī daudzu Latvijas iedzīvotāju prātus. Uz sarunu aicinājām Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieri ģenerālleitnantu Leonīdu Kalniņu, kurš uzsver – cilvēkiem šobrīd nevajag baidīties, bet būt vienotiem.
Toreiz, barikāžu laikā, viņš pats neatradās Latvijā, bet uzsver – šie notikumi ir spilgts piemērs tam, kā Latvijas nācija var mobilizēties, un tas ir vislielākais dārgums. “Tā ir arī atbilde skeptiķiem, kuri saka, ka Latvijas sabiedrība ir pārāk sadalīta, pārāk orientēta uz ģimeniskām un saimnieciskām lietām, ikdienas vajadzībām, bet mazāk, lai nodrošinātu Latvijas valsts aizsardzību. Latvijas valsts ir stipra, tikai pateicoties Latvijas sabiedrībai, kas barikāžu laikā spēja mobilizēties un aizstāvēt valstisku kustību,” teic komandieris.
– Pašlaik medijos pasaulē un Latvijā izskan ļoti daudz un dažāda informācija par iespējamu karadarbību. Kā justies Latvijas iedzīvotājiem, to dzirdot?
Latvijas sabiedrībai nevajag baidīties, jo īpaši viena iemesla dēļ: mēs esam stipri, kad esam vienoti, cits citu atbalstām. Objektīvi un ar skaidru prātu domājam par visu to, kas notiek mums līdzās. Tā parādām savu gara spēku. Tad bailes izgaist. Mēs esam stipra nācija, un tā mums sevi arī jāprezentē. Nav tāda jēdziena pasaules vēsturē, ka maza valsts un nācija ir nespējīga, viegli iekarojama. Nav! Vēsturē ir daudz spilgtu piemēru, kad pat ļoti mazskaitlīgi bruņotie spēki un nācijas ir uzvarējuši būtisku pārspēku – iebrucējus. Tāpēc Latvijas sabiedrībai nevajag uztraukties par to, kas notiek mums apkārt no tāda skatpunkta, ka tas varētu būt apdraudējums nācijai. Bet ir jāuztraucas par to, ka mums apkārt ir kaimiņi, kuri diezgan lielā mērā apdraud citas valstis, un te mums sevi vajag parādīt kā sabiedrību, kura ir gatava palīdzēt tiem, kuriem pašlaik klājas daudz sliktāk, kaut mums pašiem arī daudz kā nepietiek.
Visu interviju lasiet 27. janvāra “Zemgales Ziņās”
Teksts: Līga Vīksna