Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, darba ņēmēji un darba devēji ES Darba drošības un veselības aizsardzības padomdevējā komitejā panākuši vienošanos, ka Covid-19 nepieciešams atzīt par arodslimību veselības un sociālās aprūpes un mājprūpes nozarēs, kā arī nozarēs, kurās ir konstatēts uzliesmojums un kuras saistītas ar darbībām ar pierādītu inficēšanās risku.
Kā aģentūru LETA informēja Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, komitejas dalībnieki arī atbalstīja ES arodslimību saraksta atjaunināšanu.
Darba un sociālo tiesību komisārs Nikolā Šmits uzskata, ka panāktā vienošanās ir spēcīgs politisks signāls, lai atzītu Covid-19 ietekmi uz strādniekiem un atzītu izšķirošo ieguldījumu, ko snieguši veselības nozarē un sociālajā aprūpē, kā arī citās darbvietās, kurās pastāv paaugstināts risks saslimt ar Covid-19, nodarbinātie cilvēki. Pamatojoties uz šo vienošanos, komisija atjauninās savu ieteikumu par arodslimībām, lai veicinātu Covid-19 atzīšanu par arodslimību visās dalībvalstīs.
Pēc Darba drošības un veselības aizsardzības padomdevējas komitejas atzinuma Eiropas Komisija (EK) atjauninās ieteikumu, kurā uzskaitītas arodslimības un vielas, kas tās var izraisīt, ko EK iesaka dalībvalstīm atzīt. Mērķis ir panākt, lai dalībvalstis pielāgotu savus tiesību aktus atbilstoši atjauninātajam ieteikumam. Ja dalībvalstī slimība atzīta par arodslimību, attiecīgajās nozarēs nodarbinātie darba ņēmēji, kuri darbā inficējušies ar Covid-19, saskaņā ar valsts tiesību aktiem var iegūt specifiskas tiesības, piemēram tiesības uz kompensāciju.
Foto: pixabay.com
Reklāma