
- Grāmatnīcas “Globuss Jelgava” vadītāja Elīna Staņa novērojusi, ka grāmatveikals ir ne tikai tirdzniecības, bet arī socializēšanās vieta. Īpaši vecāka gadagājuma pircēji vēlas aprunāties ar pārdevējām, turklāt ne vien par grāmatām, bet arī par dzīvi.
Foto no Elīnas Staņas un Evijas Skripkus personīgā albuma
Laikraksta “Zemgales Ziņas” pērnā gada 5. decembra numurā bija lasāma Ilmāra Randera publikācija “Grāmatnīcu glābšanas laiks pagājis?”. Latvijas lielākie grāmatizdevēji diskutēja par grāmatnīcu rentabilitāti mazajās pilsētās, proti, ka tās uzturēt nav izdevīgi, tādēļ nekas cits neatliek, kā grāmatveikalus slēgt.
“Zemgales Ziņas” vēlējās noskaidrot, kāda patlaban ir situācija Jelgavā, proti, vai jelgavnieku un pilsētas viesu interese par grāmatnīcām, kā arī pirktspēja ir pietiekama. Tāpat šķita svarīgi uzzināt, kā pēdējā laikā ir mainījušies pircēju paradumi. Tādēļ uz sarunu aicinājām grāmatnīcas “Globuss Jelgava” vadītāju Elīnu Staņu un grāmatnīcas “Zvaigzne ABC” vadītāju Eviju Skripkus.
Palīdz tradīcija
Diena, kad apmeklējām grāmatnīcu “Zvaigzne ABC”, tās darbiniekiem bija īpaša. Veikala iepriekšējai vadītājai Zentai Zellei, kuras darba stāžs ir 51 gads, tā bija pēdējā darbadiena pirms došanās pelnītā atpūtā. No 1. februāra šajā amatā ir stājusies jaunā vadītāja Evija Skripkus. To, ka veikals Lielajā ielā 13 ir iecienīts, var secināt kaut vai pēc tā vien, ka pie Zentas Zelles viņas pēdējā darba dienā ik pa laiciņam iegriezās kāds sadarbības partneris ar laba vēlējumiem un ziediem. “Šo ēku uzcēla 1962. gadā, un tajā uzreiz pēc nodošanas ekspluatācijā atradās grāmatu tirdzniecības pārvalde, pēc tam – grāmatnīca “Alta”. Es šeit strādāju kopš 1973. gada, un tā man ir vienīgā darbavieta,” pauž Z. Zelle. “Vairāku paaudžu jelgavnieki ir pieraduši, ka šajā ēkā pārdod grāmatas. Ir pat bijis tā, ka cilvēki, kas pēc ilgiem gadiem atgriežas Jelgavā, brīnās, ka te vēl aizvien ir grāmatnīca – tieši tāpat kā viņu bērnībā. Ja dzīvē viss plūst un mainās, šī vieta ir izņēmums.” Jaunā vadītāja E. Skripkus pieļauj, ka pircējiem patīk ne tikai tas, ka veikals atrodas pašā pilsētas centrā, bet arī tradīcija, proti, šeit vairāk nekā pusgadsimtu var iegādāties lasāmvielu un kancelejas preces. “Otrs mūsu bonuss ir tas, ka Jelgavā atrodas tipogrāfija, līdz ar to cilvēku visvairāk pieprasītās grāmatas nonāk pa tiešo pie mums – esam pirmie, kas tās saņem! Tipogrāfijas darbinieki mums vēl nupat pieveda divus pircēju ļoti pieprasītus izdevumus – Zanes Daudziņas “Bērnudienas komunālijā” un Džesijas Inčauspijas darbu “Glikozes revolūcija”,” precizē E. Skripkus.
Runājot par tradīcijām, grāmatnīca “Globuss”, kas ir izdevniecības “Latvijas Mediji” veikals un atrodas “Vivo centra” 2. stāvā gaišās un plašās telpās, jau izsenis sevi ir pierādījusi kā grāmatnīca, kas piedāvā visu izdevniecību grāmatas, arī lasāmvielu svešvalodās. ““Globusa” veikals ir interesants tādā ziņā, ka bieži meklējam konkrētas grāmatas, ko pircējs citviet nav atradis. Šobrīd piedāvājumu papildina arī vācu un franču adaptētā literatūra, ko izmanto tie, kuri apgūst valodas. Droši varu teikt, ka mums ir uzticami pircēji, ” stāsta E. Staņa, kura grāmatnīcā strādā aptuveni 13 gadu. “Mūsu veiksme ir piederība izdevniecībai “Latvijas Mediji”, kas mūs atbalsta. Pircēji novērtē šīs izdevniecības plašo grāmatu sortimentu, iemīļotu autoru darbus, kā arī sniedz atgriezenisko saiti, kas izdevējam ir svarīgi.”
Atslābt nedrīkst ne mirkli
Nenoliedzami, ka laiks, kad itin visam tiek celtas cenas, taču algas vienai lielai daļai cilvēku ilgstoši atrodas iepriekšējā līmenī, grāmatnīcām nav viegls, jo to piedāvājums neietilpst pirmās nepieciešamības preču klāstā. “Ja atskatāmies uz 2024. gadu, pirmais pusgads mums bija sarežģītāks, kad bija grūtāk sasniegt izvirzītos mērķus, taču kopumā gads bijis pozitīvs. Taču atslābt nedrīkst ne mirkli,” ir pārliecināta grāmatnīcas “Globuss” vadītāja. “Ikvienu tirgotāju ietekmē pircēju paradumu maiņa. Šobrīd esam novērojuši, ka cilvēki vairāk domā līdzi saviem pirkumiem, līdz ar to spontānu pirkumu ir mazāk nekā iepriekš. Arī skolas un bibliotēkas ļoti izvērtē iepirkumus.”
Arī grāmatnīcas “Zvaigzne ABC” vadītāja secina, ka iepriekšējā gadā, salīdzinot ar citiem gadiem, mazumtirdzniecībā vērojams neliels kritums, taču vairumtirdzniecībā – kāpums, it īpaši sadarbībā ar skolām, kas savām bibliotēkām iepērk mācību un daiļliteratūras grāmatas, un bērnudārziem. “Runājot par cenu kāpumu, pagājušajā gadā “Zvaigznei ABC” tā nav bijis, turklāt katru mēnesi piedāvājam akcijas līdz pat 70 procentiem, turklāt tās attiecas uz aptuveni 100 nosaukumiem. Pircēji to novērtē. Otra lieta, pie kā viņi jau ir pieraduši, – mums katru mēnesi ir izvēlēts mēneša autors, kura grāmatas tajā mēnesī pārdodam par 20 procentiem lētāk. Šī mēneša autore ir Dace Rukšāne,” skaidro E. Skripkus.
Arī grāmatnīca “Globuss” savus pircējus regulāri lutina ar vērā ņemamām atlaidēm. “Vecākās paaudzes pircējus esam pieradinājuši, ka pirmdienās viņu pirkumiem pienākas 15 procentu atlaide. Šie pircēji ir mūsu draugi – viņi nāk ne tikai iepirkties, bet arī aprunāties ar pārdevējām. Turklāt sarunas skar ne vien grāmatas – nupat izdotās un izlasītās –, bet arī visu pārējo, kas dzīvē notiek un ir aktuāls,” zina stāstīt E. Staņa.

- Grāmatnīcas “Zvaigzne ABC” nu jau bijusī vadītāja Zenta Zelle (no kreisās), kā arī jaunā vadītāja Evija Skripkus (no labās) ir novērojušas, ka bērni un jaunieši bieži iegādājas grāmatas, kas ir lasāmas saistībā ar “Bērnu žūriju”.
Muļķības, ka jaunieši nelasa!
Gan grāmatnīcā “Zvaigzne ABC”, gan “Globuss” ir nopērkami izdevumi svešvalodās. To galvenā auditorija ir jaunieši, līdz ar to tik populārais uzskats, ka jaunatne grāmatas nelasa, tiek atspēkots. “Mūsu grāmatnīcā viena no pircēju kategorijām ir jaunieši, kurus vairāk interesē izdevumi svešvalodās. Esmu novērojusi, ka dominē jauniešu mīlas un fantāzijas romāni, tomēr jaunieši labprāt lasa klasiķu arī darbus, kā, piemēram, Orvela, Ostinas, Kafkas, Hemingveja, Vailda grāmatas, taču oriģinālvalodā, ne tulkojumā. Interesanti, ka Dostojevska romānu “Idiots” jaunieši vēlas lasīt angliski,” pauž grāmatnīcas “Globuss” vadītāja. Viņas novērotajam pievienojas “Zvaigznes ABC” vadītāja, piebilstot: “Ne gluži bērni, bet tieši jaunieši pērk grāmatas angļu valodā, taču pieprasīti ir arī izdevumi krievu valodā, īpaši klasiķu darbi, ko pārsvarā iegādājas Jelgavā dzīvojošie ukraiņi. Grāmatu vācu valodā gan mums tikpat kā nav, jo nav pieprasījuma.”
Abām grāmatnīcām kopējs ir arī tas, ka liela pircēju kategorija ir mazie lasītāji – bērni. Ģimenes ar bērniem grāmatnīcas pārsvarā apmeklē brīvdienās un tajās pavada vairāk laika – iepērkas nesteidzīgi. Runājot par darba dienām, visvairāk pircēju ir pusdienas laikā ap pulksten 12, kā arī pēc pulksten 16.
Kad “Zemgales Ziņas” interesējās, kuru vecumgrupu bērni ir visvairāk lasošie, kā vienā, tā otrā grāmatnīcā atbildēja, ka pārsvarā tie esot skolēni no 1. līdz 6. klasei, taču, kā jau minēts, daudz lasot arī jaunieši. Tāpēc vismaz pagaidām nav pamata bažām, ka Jelgavu varētu piemeklēt līdzīgs liktenis kā Ludzu vai Smilteni, kuru iedzīvotāji palikuši bez neviena grāmatveikala.
Grāmatnīca bez pircējiem
Nedaudz attālāk no Jelgavas centra atrodas grāmatnīca “Arga”. Tās piedāvājumā pārsvarā gan ir kancelejas preces, taču arī grāmatas, tajā skaitā agrākos laikos izdotās, ko iespējams iegādāties par simbolisku samaksu un kas noteikti ir uzskatāma par augstvērtīgu lasāmvielu. “Zemgales Ziņas” novēroja, ka piektdienas pēcpusdienā šajā grāmatu veikalā nebija neviena paša pircēja.
Publikācija tapusi projektā “Mans pagasts, mana pilsēta”, kurā “Zemgales Ziņas” sadarbojas ar laikrakstiem “Latvijas Avīze”, “Staburags”, “Dzirkstele”, “Bauskas Dzīve”, “Alūksnes un Malienas Ziņas” un “Ziemeļlatvija”. Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Zemgales Ziņas”.
Reklāma