Īpaši sarežģītu nozieguma vietu vizualizēšanā plānots ieviest 3D skenēšanu, aģentūru LETA informēja Iekšlietu ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja Gunta Jansone.
Latvijas tiesu ekspertīzes speciālistiem šogad plānotas mācības Latvijā un Norvēģijā nozieguma vietu 3D skenēšanā, tādējādi stiprinot sadarbību tiesu ekspertīžu jomā un paaugstinot pirmstiesas izmeklēšanas procesa kvalitāti Latvijā.
Trīsdimensiju jeb 3D skenēšana ir efektīva un mūsdienīga metode visu veidu notikuma vietu rekonstruēšanai jeb vizualizēšanai gan telpās, gan ārpus tām. Ar šo metodi notikumu vietas var reģistrēt ar milimetru precizitāti, iegūto 3D skenējumu var izmantot kā vizuālu palīglīdzekli, piemēram, policijas izmeklēšanas un tiesvedības laikā.
Starptautiskā pieredze liecina, ka trīsdimensiju vizualizācijas var izmantot, lai gūtu ieskatu arī vardarbības ģimenē un partneru ļaunprātīgas izmantošanas gadījumos. Iegūtais 3D skenējums ļauj precīzi izmērīt visus iespējamos attālumus un objektus. Īpaši noderīgi tas ir gadījumos, kad cietušie nespēj sniegt liecību, piemēram, zīdaiņi vai mazi bērni.
Līdz ar to šī inovatīvā metode būs ļoti nozīmīga Latvijai īpaši sarežģītu nozieguma vietu izmeklēšanā un atspoguļošanai tiesās.
Lai arī šobrīd Valsts policijas un citu iestāžu rīcībā esošā 3D skenēšanas aprīkojuma izmantošana jau tiek apgūta, tomēr pilnvērtīgāk šo metodi Latvijā būs iespējams sākt izmantot pēc starptautisko mācību noslēguma 2023.gadā.
Minētais jautājums tika skatīts pagājušajā nedēļā, Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) grantu programmas “Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” Sadarbības komitejas sēdē.
Tajā tika atkārtoti apspriesta arī cita Latvijas un Norvēģijas institūciju sadarbība Programmas Divpusējās sadarbības fonda ietvaros. Jau šobrīd ir apstiprinātas vairākas iniciatīvas 100 000 eiro apmērā
Programma “Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” saņem dotācijas 85% jeb 17 278 000 eiro apmērā no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantu ietvaros, lai stiprinātu institūciju spēju ekonomisko noziegumu novēršanā un apkarošanā Latvijā, kā arī uzlabotu to institūciju sadarbību, kuras strādā ar bērniem, kuri cietuši no vardarbības vai ir kļuvuši par tās lieciniekiem.
Programmas kopējais finansējums ir 20 327 059 eiro, ko papildina EEZ un Norvēģijas grantu Programmas Divpusējā sadarbības fonda piešķīrums 271 000 eiro apmērā.
Foto: pixabay.com
Reklāma