Viena no biežākajām problēmām, kas mūsdienās tiek risināta skaistumkopšanas un estētiskās dermatoloģijas kabinetos, ir jauneklīgas un tvirtas sejas ādas saglabāšana. Botulīna toksīna injekcijas ir metode, kas palīdz ne tikai risināt, bet arī preventīvi novērst grumbu un krunciņu veidošanos, ko veicina ne tikai dabiskie novecošanās procesi, bet arī dzīva un aktīva sejas mīmika.
Botulīna injekcijas skaistumkopšanā tiek pielietotas nu jau vairāk kā 30 gadus, un tiek izmantotas ne tikai estētiskajā dermatoloģijā, bet arī hiperhidrozes jeb pastiprinātas svīšanas, migrēnas, muskuļu spazmu un citu veselības problēmu risināšanai.
Tomēr, pirms skaistuma injekciju veikšanas, svarīgi izvērtēt vairākus svarīgus faktorus, lai procedūra sniegtu ne tikai vēlamo efektu, bet būtu droša veselībai. Padomus drošām un efektīvām botulīna injekciju procedūrām sniedz Veselības un skaistuma centra estētiskās dermatoloģijas speciāliste, dermatoloģe Jevgēnija Čumakova.
Botulīna injekcijas – īsumā par svarīgāko
Botulīna injekcijas satur botulīna toksīnu A, kas ir dabisks olbaltumvielu dabas neirotoksīns, ko ražo Clostridium botulinum baktērija. Botulīns pieder pie organiskajām indēm, un pirms tika atklātas vielas īpašības un pielietojums, šī viela patiešām tika uzskatīta par nāvējošu indi.
Līdz ar zinātnes un medicīnas attīstību, botulīna neirotoksīns tika pielāgots un plaši pētīts, sākotnēji šo vielu izmantojot šķielēšanas, muskuļu spazmu un citu veselības kaišu ārstēšanai, un tikai ar laiku tika novērots toksīna iedarbības blakusefekts. Proti, pacienti, kuriem botulīns tika ievadīts noteiktos sejas zonas muskuļos, šajās sejas zonās novēroja mazāk izteiktas grumbas un krunciņas.
Neparastais blakusefekts veicināja jaunu pētījumu uzsākšanu. Taču tikai 2002. gadā pirmais botulīna toksīna preparāts, ar šobrīd visā pasaulē pazīstamo nosaukumu Botokss, tika apstiprināts skaistumkopšanas injekciju pielietošanai. Plaši veiktajos pētījumos tika pierādīts, ka nelielās devās botulīna neirotoksīns ir nekaitīgs cilvēka veselībai un procedūras efekts ir pārejošs.
- Estētiskajā dermatoloģijā tiek veiktas botulīna injekcijas pierei un acīm jeb tā saucamo vārnu kājiņu un pieres grumbu mazināšanai. Injekcijas veicot pie pieredzējuša speciālista, tiek iegūts vizuāli estētisks, dabisks pretnovecošanās efekts, kas saglabājas vidēji 3–9 mēnešus. Svarīgi atcerēties, ka visi dabiskie vielmaiņas procesi injekciju zonās saglabājas, un pēc efekta beigām muskuļi atgūst dabiskās funkcijas un stāvokli.
Tāpat Veselības un skaistuma centrā Adoria tiek veiktas arī botulīna injekcijas plaukstās un botulīna injekcijas padusēs, kas ļauj mazināt hiperhidrozi jeb pastiprinātu svīšanu.
Padomi drošai un efektīvai botulīna injekciju procedūrai
- Izvēlies pieredzējušu un sertificētu speciālistu: pats svarīgākais nosacījums drošai procedūru veikšanai, ir pieredzējis un kvalificēts estētiskās dermatoloģijas speciālists. Svarīgi atcerēties, ka to nosaka arī Latvijas likumdošana, jo botulīna injekcijas drīkst veikt tikai speciālists ar augstāko medicīnisko izglītību. Līdz ar to, pirms procedūras veikšanas noteikti nepieciešams pārliecināties par speciālista izglītību, nekautrējoties vaicāt arī pēc izglītību un kvalifikāciju apstiprinošiem dokumentiem.
- Konsultācija pirms procedūras: lai izvērtētu iespējamās kontrindikācijas, sejas ādas stāvokli un vēlamo efektu, pirms procedūras noteikti vēlams veikt konsultāciju pie izvēlētā speciālista. Speciālists sniegs informāciju ne tikai par procedūras norisi, bet sniegs arī padomus par ādas kopšanu pēc procedūras.
- Ievēro procedūras starplaikus: pieredzējis un zinošs speciālists nekad neieteiks botulīna injekcijas veikt biežāk, kā tas ir stingri noteikts preparāta lietošanas protokolā. Pārmērīgi bieža botulīna injekciju veikšana var izraisīt sejas muskuļu paralīzi un citas neatgriezeniskas sejas izskata izmaiņas. Droši un pareizi veicot botulīna injekcijas, efekts saglabājas vidēji 3–9 mēnešus, un ir pārejošs.
- Informē par alerģijām un lietotajiem medikamentiem: pirms procedūras svarīgi informēt speciālistu par alerģijām un medikamentiem, kas ikdienā tiek lietoti. Botulīna injekcijām ir kontrindikācijas, tajā skaitā arī tādu medikamentu, kā antibiotiku vai antikoagulentu lietošana.
- Pēc procedūras: pirms injekciju veikšanas speciāla ādas sagatavošana nav jāveic, un procedūra aizņem vien aptuveni 20 minūtes. Taču pēc procedūras svarīgi vismaz 2 stundas atrasties vertikālā stāvoklī, kā arī apstrādes zonas nedrīkst berzēt vai masēt. Tāpat jāievēro, ka aptuveni nedēļu pēc procedūras nav ieteicams apmeklēt pirti, ilgstoši atrasties tiešos saules staros, nedrīkst apmeklēt solāriju, kā arī jāizvairās no aktīvas fiziskās slodzes, lai nemazinātu botulīna injekciju efektu.
Kādos gadījumos botulīna injekcijas netiek veiktas?
Botulīna injekcijām, tāpat kā citām skaistuma injekcijām, ir noteiktas kontrindikācijas, kas uz laiku ierobežo vai pilnībā izslēdz šīs metodes pielietošanu. Viens no biežākajiem jautājumiem ir tieši par grūtniecības periodu, taču grūtniecības un bērniņa zīdīšanas periodā botulīna injekcijas netiek veiktas. Tāpat injekcijas netiek veiktas arī:
- ja tiek novērota pastiprināta jutība pret botulīna preparātu;
- ir infekcija vai atklāti ādas bojājumi ādas zonās, kurās paredzēts veikt injekcijas;
- pacientiem ar hemofiliju;
- antibiotiku un antikoagulentu lietošanas laikā.
Tāpat jāuzsver, ka aptuveni 3 % pacientu tiek novērota individuāla organisma neuzņēmība pret botulīna toksīna iedarbību, līdz ar to šī metode nekad nesniegs vēlamo efektu. Šādos gadījumos speciālists lems par citu skaistuma injekciju vai procedūru pielietošanu.
Pieredzējuši estētiskās dermatoloģijas speciālisti Veselības un skaistuma centrā Adoria
Botulīna injekcijas Veselības un skaistuma centrā Adoria, Rīgā, A. Čaka ielā 70–3, veic ārste- dermatoloģe Dr. Dace Beķere. Tāpat piedāvājam veikt arī PRP & PRF injekcijas, hialuronskābes injekcijas sejai, kā arī citas estētiskās dermatoloģijas procedūras. Ienāc adoria.lv un uzzini vairāk!