Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs izdevis elegantu kabatas formāta grāmatu “Esmu uz pareizā ceļa. Ģederts Eliass”. Izdevums ļauj ielūkojusies mākslinieka dzīves gājumā un radošajā veikumā, informē Jelgavas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldē.
Grāmatai nosaukumu devis mākslinieks pats, savukārt muzeja direktores vietniece Marija Kaupere ļauj lasītājam iziet cauri mākslinieka dzīves gājumam, iepazīstinot ar nozīmīgākajiem viņa biogrāfijas datiem un gleznām. “Mūsu uzdevums bija tuvināt Eliasu skatītājiem. Grāmatā ļoti labā kvalitātē ir reproducētas vairāk nekā 50 mākslinieka gleznas no dažādiem viņa daiļrades periodiem – tas ir apmēram tik daudz kā vienas izstādes apjoms,” stāsta M.Kaupere.
Grāmatas dizaina autore ir Daiga Brinkmane. Izdevuma ceļu pie lasītāja nodrošināja muzeja sadarbības partneris “Jelgavas tipogrāfija”. Grāmata ir nopērkama muzejā, tās cena ir 8 eiro.
Ģ.Eliass ir viens no izcilākajiem latviešu gleznotājiem. Viņa dzīve ritēja laikā, kad lieli vēsturiski notikumi vairākkārt mainīja Latvijas tautas likteni tāpat kā citu Eiropas tautu likteņus un nenoliedzami ietekmēja 20.gadsimta mākslas attīstību.
Vēstulē no Parīzes brālim Jurim Ģederts Eliass precīzi izklāsta, ko vēlas sasniegt glezniecībā: “Vieglumu, vieglumu par visām lietām es gribu, tādu vieglumu, ka ja galvā ir spēcīgi gatavs iespaids, ja galvā ir gatava glezna, un tai papriekš jābūt gatavai galvā, tad bez grūtībām vajag varēt to pārdot uz audekla. Nost visu, visu lieko, tehniski smago, kas der tikai priekš profānās publikas ķeršanas, atstājot tikai gleznieciski nepieciešamo, bez diletantiskas nogludināšanas, piepildīšanas.
Tas varbūt ir visgrūtākais, bet tas ir jāpanāk priekš mūsu tagadējiem mērķiem [..] savādi pavisam ir runāt par kādu absolūtu, priekš visiem laikiem derīgu pilnības ideālu mākslā, jo tāda nemaz nava.. labāki ir būt nepilnīgam, tikai patiesam – patiesība mākslā ir tas augstākais – un no sava laikmeta, nekā piemēroties citu laikmetu pilnībām, būt neīstam, melot pašam sev un mānīt vientiesīgo publiku, kurai vērtības vietā dod kaut ko patapinātu – nevērtīgu. [..] Galvenais strādāt, un, kam patīk, lai rezonē. Rezonētāji būs beigās tukšā un man būs darbi.”
Foto: Jelgava.lv
Reklāma