Noslīdējuši plakstiņi var ietekmēt ne tikai mūsu izskatu, bet arī redzi un kopējo dzīves kvalitāti. Rīgas 1. slimnīcas vadošie blefaroplastikas speciālisti, dr. Irina Travkova un dr. Alīna Lišņova, dalās ar savu pieredzi par plakstiņu operāciju priekšrocībām, biežākajiem iemesliem, kāpēc pacienti izvēlas šo procedūru, un to, kā tā var palīdzēt uzlabot gan redzi, gan pašsajūtu.
– Kādu problēmu dēļ cilvēki visbiežāk vēršas pie jums acu plakstiņu operācijām?
Dr. Irina Travkova: Pacienti pie mums vēršas gan kosmētisku, gan medicīnisku iemeslu dēļ. Daudzi vēlas uzlabot savu izskatu, jo ar laiku plakstiņu āda mēdz noslīdēt un veidojas liekā ādas kroka. Šī operācija piešķir sejai atpūtušos un jauneklīgāku izskatu.
Dr. Alīna Lišņova: Taču, kad plakstiņu liekas ādas kroka kļūst tik izteikta, ka sāk ietekmēt redzes lauku un apgrūtina ikdienas aktivitātes, šādos gadījumos operācija ļauj atjaunot ne tikai skaistumu bet arī uzlabo redzes funkciju un dzīves kvalitāti kopumā.
– Vai jūs varētu paskaidrot, kā tiek veikta šī procedūra?
Dr. Travkova: Acu plakstiņu operācija jeb blefaroplastika ietver liekās ādas, daļēji orbikulāra muskuļa un taukaudu noņemšanu. Atkarībā no pacienta vajadzībām, operāciju var veikt gan augšējo, gan apakšējo plakstiņu zonā. Operāciju ir iespējams veikt gan lokālā anestēzijā, gan kombinējot lokālo anestēziju ar venozo sedāciju, gan vispārējo anēstēziju. Anestēzijas veids atkarīgs no pacienta vispārējas veselības un psiholoģiska noskaņojuma.
Dr. Lišņova: Mēs izmantojam arī CO2 lāzeru, kas ļauj nodrošināt precīzu un minimāli invazīvu pieeju. Lāzers ļauj mazināt asiņošanu operācijas laikā, kas samazina komplikāciju risku un paātrina atveseļošanos pacientiem kas ikdienā lieto antikoogulantus.
– Kas jāzina pacientiem pirms operācijas?
Dr. Travkova: Pirms operācijas notiek rūpīga konsultācija, kuras laikā ārsts izmeklē acu zonu, lai novērtētu, kādi uzlabojumi nepieciešami, kā arī lai izrunātu pacienta vispārējo veselības stāvokli un jebkādus faktorus, kas varētu ietekmēt procedūru. Tas ir brīdis, kad pacientam ir iespēja uzdot visus jautājumus un saņemt skaidrojumu par operācijas norisi un sagaidāmajiem rezultātiem.
Dr. Lišņova: Tāpat mēs informējam pacientus par pēcoperācijas periodu, kas prasa atpūtu un rūpīgu ārsta norādījumu ievērošanu. Pirmās dienas pēc operācijas ir pietūkums un zilumi ap acīm, tāpēc miera režīms un aukstuma aplikācijas ir būtiskas, lai nodrošinātu ātrāku atveseļošanos.
– Cik ilgi parasti ilgst atveseļošanās periods?
Dr. Travkova: Atveseļošanās ilgst apmēram divas nedēļas, kuru laikā pietūkums un jutīgums pakāpeniski izzūd. Šuves parasti tiek noņemtas pēc 7 dienām. Pacientu pilnīga atveseļošanas notiek pēc 3-6 mēnešiem, kad audi pilnībā atjaunojas.
– Ko vēl jūs ieteiktu cilvēkiem, kuri apsver acu plakstiņu operāciju?
Dr. Lišņova: Vispirms svarīgi ir izvēlēties kvalificētu speciālistu un pārliecināties, ka jums ir pilnīga izpratne par procedūru un sagaidāmiem rezultātiem . Mēs aicinām cilvēkus ierasties uz konsultāciju un izrunāt visus jautājumus ar ārstu – tas ir pirmais solis, lai saprastu, ko varat sagaidīt un kādus rezultātus var sasniegt.
Dr. Travkova: Acu veselība ir prioritāte, un ikvienam pacientam mēs pieejam individuāli, lai nodrošinātu drošus un labus rezultātus. Rīgas 1. slimnīcas speciālistu pieredze šajā jomā sniedz pārliecību, ka mūsu pacienti saņems vislabāko aprūpi.