6., 7. un 8.septembrī Vecpilsētas ielas kvartālā, Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas tornī, Jelgavas pilsētas bibliotēkā un Jelgavas pilī atzīmēs Eiropas kultūras mantojuma dienas. Interesenti būs gaidīti Dzīvesziņas un arodu sētā, Zemgales Restaurācijas centrā, kas atrodas Jelgavas Vecpilsētas mājā, Vecpilsētas ielas mājā, Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas tornī, Jelgavas pilī un Jelgavas Pilsētas bibliotēkā, informē Jelgavas reģionālais tūrisma centrs.
6.septembrī pulksten 15 Dzīvesziņas un arodu sētas amatnieku darbnīca un tautastērpu darinātava “Austras raksti” vērs durvis bezmaksas mājas apskatei. Dalība ar iepriekšēju pieteikšanos.
7.septembrī pulksten 13 Jelgavas Vecpilsētas ielas mājā norisināsies izzinoša retrospekcija jeb ceļojums ar laika mašīnu uz pilsētu “Zudusī Jelgava Mītavas skatukartēs” vēstures entuziasta Jurija Stroda vadībā. Prezentācija iepazīstinās ar 1944.gadā divu okupantu armiju izpostīto/nodedzināto seno Kurzemes hercogistes pērli – Jelgavu/Mītavu. Varēs aplūkot skaisto un it kā drošo Jelgavu pirms otrā pasaules kara un kas no tā palika pēc 1944. un 1949.gada notikumiem un lēmumiem – drupas, krāsmatas un pelni. Dalībai aktivitātēs iepriekš jāpiesakās.
7. septembrī Zemgales Restaurācijas centrs piedāvās divas aktivitātes gan pieaugušajiem, gan skolēniem – pulksten 11 būs iespējams doties ekskursijā “Ko dara restaurators? ” un no pulksten 12 interesenti tiek aicināti uz keramikas restaurācijas darbnīcu, kur notiks praktiska nodarbība “Restaurē savu krūzīti” (līdzi jāņem saplēsta krūzīte). Tekstila restaurācijas darbnīcā varēs iepazīties ar tekstila restaurācijas uzdevumiem un procesiem, izpēti un citām interesantām lietām, kas saistītas ar tekstila restaurāciju mūsdienās. Zemgales Restaurācijas centra apmeklējums bez maksas. Dalībai iepriekš jāpiesakās.
7. septembrī pulksten 15 interesenti aicināti uz Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas torni, kur notiks Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākums “Dievs, Tava zeme deg! ”. Šogad aprit 80 gadi, kopš savulaik krāšņākajā Jelgavas dievnamā – Sv. Trīsvienības baznīcā 1944.gada jūnijā vienīgo reizi tika atskaņota Lūcijas Garūtas kantāte “Dievs, Tava zeme deg!“ tā laika izcilību – Reitera kora, Marisa Vētras un Teodora Kaktiņa izpildījumā, pie majestātiskajām baznīcas ērģelēm esot pašai komponistei. Drīz pēc tam kara kaujās dievnams, tāpat kā lielākā daļa Jelgavas apbūves, tika iznīcināts uz neatgriešanos, burtiski izdedzināts, savukārt kantāti padomju okupācijas vara aizliedza atskaņot. Skaņdarbs atgriezās Latvijā Trešās atmodas vēsmās 1988.gadā. Mūsdienās Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas tornī atgriezusies kantātes daļa “Lūgšana” – balstoties uz tās fragmentiem, veidots audio fons 5.stāva interaktīvajai ekspozīcijai “Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas stāsts” – izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, apmeklētājiem pieejams simbolisks “tilts” uz pagātnes notikumiem un zudušajām arhitektūras un interjera pērlēm. Jāpiebilst, ka mūsdienu ekspozīciju veido ērti piekļūstami un dažādām sabiedrības grupām viegli uztverami interaktīvi elementi.
Pasākuma apmeklētājiem būs iespēja tikties ar tematiskās burtnīcas ““Dievs, Tava zeme deg” dzejnieka Andreja Eglīša un komponistes Lūcijas Garūtas kantāte” veidotājiem – vēsturnieku un mākslas zinātnieku R. Pētersonu un Okupācijas muzeja speciālisti K. Čakstiņu, klausīties viņu stāstījumā par Lūcijas Garūtas kantātes likteņa līkločiem Latvijā un ārpus tās robežām, klausīties tematisku muzikālu priekšnesumu, kā arī uzzināt par mūsdienu ekspozīcijas audio fona tapšanu, virtuālā stāstā attālināti “satiekot” tā autoru, spāņu izcelsmes skaņradi Hosue Moreno (Josué Moreno Prieto). Pasākuma noslēgumā apmeklētāji aicināti uz ekskursiju Torņa 5.stāva vēstures ekspozīcijā. Dalība pasākumā bez maksas. Vietu skaits ierobežots – dalība ar iepriekšēju pieteikšanos.
7. septembrī pulksten 10 un 12 Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte piedāvā apmeklēt vērienīgo baroka laika vēstnesi – Jelgavas pili, lai iepazītos ar tās vēsturi un vērienīgajiem atjaunošanas darbiem, kas ar Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta un Zemkopības ministrijas atbalstu ilga četrus gadus un noslēdzās 2020. gada nogalē. Jelgavas pils šogad svinēja 286 gadu jubileju un ir izcils piemērs, kā saglabāt kultūrvēsturisko mantojumu un vienlaikus nodrošināt ēkas energoefektivitāti un ilgtspēju. Atjaunošanas laikā pilī izbūvēta jauna ventilācijas sistēma, uzstādīta rekuperācijas sistēma, kas nodrošina kvalitatīvu gaisa apmaiņu. Paralēli ventilācijas sistēmas izbūvei pilī ir izgatavotas un atjaunotas 26 ārdurvis un 6 balkona durvis, kā arī izgatavots 701 jauns logs, atjaunoti un restaurēti 79 logi un restaurēti 16 logi. Tādējādi ēkā ievērojami samazinājies ēkas siltumenerģijas zudums.
Jelgavas pilī būs iespēja doties bezmaksas ekskursijā gida pavadībā, iepazīties ar atjaunošanas darbos paveikto un redzēt, kā vienā ēkā vēsturiskā gaisotne sadzīvo ar moderno universitātes vidi. Ekskursijas laikā varēs apskatīt Jelgavas pils muzeju un atjaunotās telpas, kas ikdienā nav pieejamas tūristiem (Aula, Fundamentālās bibliotēkas lasītava, Senāta telpa u.c.). Ekskursiju sākuma vieta – Jelgavas pils pagalms.
7. un 8. septembrī no pulksten 10 līdz 18 Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs piedāvā iepazīties ar pastāvīgajām ekspozīcijām par Jelgavas pilsētas vēsturi un latviešu glezniecības klasiķa Ģederta Eliasa daiļradi. Interesenti varēs apskatīt jaunās izstādes “Gludekļi – lieli un mazi, parasti un neparastāki” (no D. Zaiceva kolekcijas) un “Balle” – par godu Latvijas Tekstilmākslas asociācijas 30 gadu jubilejai.
8.septembrī pulksten 11 un 12 Jelgavas Pilsētas bibliotēka aicina uz bezmaksas ekskursiju “Sienas, kas runā”, bibliotēkas stāsts. Būs iespēja apskatīt bibliotēkas ēku un dzirdēt stāstus par bibliotēkas vēsturi un šodienu, kā arī uzklausīt stāstu par vides pieejamību ēkā. Jelgavas pilsētas bibliotēkas ēka ir viena no retajām sava laika arhitektūras liecībām, kas gandrīz neskarta saglabājusies pēc pilsētas bombardēšanas un dedzināšanas 1944. gadā. Bibliotēka ir lielākā publiskā bibliotēka Zemgalē un tajā atrodas Krišjāņa Barona zāle, kas ir vienīgā Dainu tēvam veltītā zāle Latvijā.
Eiropas kultūras mantojuma dienas kopš 1985. gada kopīgi organizē Eiropas Savienība un Eiropas Padome. Eiropas kultūras mantojuma dienu laikā durvis ver tūkstošiem pieminekļu un objektu, daži no kuriem parasti ir slēgti sabiedrībai. Tādējādi iedzīvotajiem ir iespēja bez maksas apmeklēt muzejus un izzināt kultūras mantojumu. Pasākuma mērķis ir vairot izpratni par Eiropas kultūras bagātību un daudzveidību, kā arī rosināt interesi par Eiropas kultūras mantojumu. Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde Eiropas kultūras mantojuma dienas Latvijā organizē kopš 1995.gada. 2024. gada Eiropas kultūras mantojuma dienu tēma tiks veltīta kultūras mantojuma pieejamībai un drošībai.
Foto: Jelgavas reģionālais tūrisma centrs
Reklāma