No 2023. gada Jelgavas valstspilsētā nodrošinātas plašākas iespējas šķirot tekstila izstrādājumus: dažādās pilsētas vietās jau uzstādīti kopumā vienpadsmit specializētie konteineri tekstila izstrādājumu dalītai vākšanai. Konteineru apsaimniekošanu ikdienā īstenos pilnsabiedrība “JKP, ” informē pilnsabiedrības “JKP” sabiedrisko attiecību speciāliste Anastasija Miteniece.
Šobrīd konteineri tekstila izstrādājumu dalītai vākšanai Jelgavas valstspilsētā jau uzstādīti Katoļu ielā 7, Katoļu ielā 18, Rīgas ielā 11, Kronvalda ielā 24, Uzvaras ielā 17 un Uzvaras ielā 14. Pakāpeniski tuvāko nedēļu laikā, atkarībā no konteineru piegādes iespējām, tekstila izstrādājumiem paredzēto konteineru uzstādīšana plānota arī Dobeles šosejā 7, Rīgas ielā 11A, Driksas ielā 4, Dobeles šosejā 47A un Meiju ceļā 10. Kopumā Jelgavas valstspilsētā paredzēts nodrošināt 20 konteinerus tekstila izstrādājumu vākšanai – tie tiks uzstādīti 11 pilsētas vietās.
Saskaņā ar Eiropas direktīvu, visās Eiropas Savienības dalībvalstīs no 2025. gada būs jānodrošina tekstila šķirošana un apsaimniekošana. Latvija apņēmusies sākt šķirošanu jau no 2023. gada. “Tekstila šķirošanas virsmērķis ir vides ilgtspējība: jo vairāk šķirojam, jo mazāku tekstila apjomu apglabājam atkritumu poligonos, jo mazāks ir tekstila radītais vides piesārņojums, jo vairāk izstrādājumu varam atgriezt otrreizējā apritē,” skaidro pilnsabiedrības “JKP” pārstāvji.
“Tekstila izstrādājumu šķirošana iedzīvotājiem ir iespēja samazināt nešķiroto sadzīves atkritumu apjomu savā mājsaimniecībā, tādā veidā ekonomējot finanses, bet vienlaikus dot otru dzīvi tiem tekstila izstrādājumiem, kuri vēl ir lietojami, taču kaut kāda iemesla netiek lietoti,” ieguvumus iedzīvotājiem ieskicē pilnsabiedrības “JKP” pārstāvji.
Jelgavas valstspilsētā savāktais tekstils nonāks uzņēmuma SIA “Eco Baltia vide” šķirošanas filiālē Tukumā, kur to tālāk sašķiros frakcijās, atbilstoši materiālam, kvalitātei un citiem kritērijiem. Daļa izstrādājumu – kvalitatīvs apģērbs, apavi un mājas tekstils – tiks novirzīts atkārtotai lietošanai, savukārt pārējiem materiāliem tiks meklētas pārstrādes iespējas. Šī iemesla dēļ, ir virkne noteikumu tam, kādus tekstila izstrādājumus drīkst nodot jaunuzstādītajos konteineros.
Tekstila atkritumu konteinera drīkst ievietot: apģērbus, apavus un mājas tekstilu, taču ar nosacījumu, ka tas ir tīrs, sauss, bez caurumiem un plēsumiem. Ja audumam ir stingra struktūra, tas var būt nedaudz atiris pa vīli.
Nododamo izstrādājumu klāsts ir gana plašs: krekli, bikses, jakas, mēteļi, šalles, cimdi, cepures, jostas, somas, dvieļi, aizkari, gultas veļa, spilveni un segas. Šķirot iespējams arī paklājus, ja tie nepārsniedz 1,5 x 2 metru izmēru, kā arī apavus, ja tiem nav vizuālu bojājumu un tie vēl ir lietojami. Dalīti vāktie tekstila izstrādājumi var būt no dažādiem materiāliem – vilnas, kokvilnas, sintētikas, ādas vai mākslīgās ādas.
Nodošanai nederīgs materiāls ir: apģērbi, apavi un mājas tekstils, kas ir mitrs, slapjš, ar specifisku smaku, pelējis, ir ar pārtikas vai naftas produktu paliekām. Nodošanai nederēs arī jebkādi gumijas un ziemas sporta apavi, kā arī apavi, kas nav pārī vai tie ir bojāti (bez zoles, rāvējslēdzēja, cauri). Pieņemta netiek arī apakšveļa un zeķes, bižutērija, lupatas un auduma atgriezumi, kā arī paklāji, kuru izmērs ir lielāks par 1,5 x 2 metriem.
Būtiski atcerēties: pirms tekstila izstrādājumu ievietošanas konteinerā, tas obligāti jāievieto maisā un stingri jāaizsien. Tas ir nepieciešams, lai tekstils nesamirkst un nesabojājas transportēšanas laikā.
Jaunuzstādītie konteineri ir sarkanā krāsā, ar informatīvām uzlīmēm. To tilpums ir 1,7 kubikmetri. Šobrīd konteineru satura savākšana paredzēta vienu reizi nedēļā, taču vajadzības gadījumā tā tiks nodrošināta arī biežāk.
Ziņot par nepieciešamību veikt ārpuskārtas apkalpošanu, ja konteiners ir piepildīts, iespējams pa tālruni 63026010.
Foto: pilnsabiedrība “JKP”
Reklāma