“Zemgales Ziņu” redakcija saņēmusi kādas personas pārsūtītu vēstuli, ko Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Ziedonis Caune otrdienas rītā elektroniskajā pastā nosūtījis Jelgavas novada domes deputātiem. Tajā viņš paziņo par nodomu atkāpties no amata, kolīdz būs pieņemts 2022. gada budžets. Saskaņā ar valstī noteiktajām prasībām pašvaldībām budžets ir jāpieņem līdz jaunā gada februārim.
Z.Caune deputātiem raksta:
“Labrīt! Gads var noslēgties ar lēmumiem, kas var rezultēties ar pabeigtu darbu. Deputātus informēju, ka esmu izlēmis atkāpties no amata līdz ar budžeta apstiprināšanu. Kā zemnieks apstrādā laukus un to redz kā savu veikumu, tā novada pašvaldībai šāds lauks ir budžets, ko uzskatu par savu vēl paveicamo lietu. Tāpēc aicinu mani atbalstīt visu kopējā darbā līdz budžeta apstiprināšanai, lai novada pašvaldība var veiksmīgi turpināt darboties”.
Nacionālā informācijas aģentūra LETA ziņo, ka politiska spiediena dēļ Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Ziedonis Caune (LZS) paziņojis, ka atkāpsies no amata pēc pašvaldības budžeta apstiprināšanas.
Pašvaldības Komunikāciju departamenta vadītāja Dace Kaņepone norāda, ka Jelgavas novada domes priekšsēdētājs vēl ne publiski, bet tikai deputātiem bija paudis paziņojumu, ka ir nolēmis atkāpties no amata līdz ar budžeta apstiprināšanu, uzskatot, ka tas viņa vadībā ir būtisks kopīgi paveicamais darbs, lai novada pašvaldība varētu veiksmīgi turpināt darbu. Caunes rīcība izriet no politiskā spiediena, ņemot vērā politisko spēku samēra pārbīdi Jelgavas novada domē.
Domes priekšsēdētājs apgalvo, ka šāds spiediens tiek izdarīts – gan pierādāms, gan nepierādāms – arī uz izpildvaras pārstāvjiem.
“Politiskās intereses, ar ko deputāti veidoja savstarpējās vienošanās tūlīt pēc vēlēšanām, vainagojas ar stratēģiskiem soļiem varas pozīciju nostiprināšanā un politiskās ietekmes veidošanai jau apvienotā novada domes darbam un ietekmei izpildvaras veidošanā,” skaidro Caune.
Vakar septiņi Jelgavas novada domes deputāti parakstījuši iesniegumu ar pieprasījumu sasaukt ārkārtas sēdi, lai arī pret pašvaldības izpilddirektori Līgu Lonerti ierosinātu disciplinārlietu un atstādinātu viņu no amata. Deputāti neesot apmierināti ar viņas darbu, piesaucot gan maldinošas informācijas sniegšanu, gan nesaimniecisku rīcību.
Caune uzskata, ka šiem pārmetumiem ir maz sakara ar racionāliem pamatojumiem, tie drīzāk esot no konteksta izrauti, sakāpināti un kopumā – viegli attaisnojami. Viņš uzskata, ka darbība ir apzināti vērsta, lai panāktu cita veida politisko ietekmi visā pašvaldības administrācijā.
“Un nav noslēpums, ka šīs taktikas izvēršanai ir ciešs un vienots informatīvs, politisks atbalsts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā, kur ministra padomnieka posteni ieņem arī Jelgavas novada domes deputāts [Madars Lasmanis (AP)], un kopumā ņemot vērā politisko ieinteresētību Jelgavas novada domē mazināt Zemnieku savienības “laikus”,” pauž Caune.
Kā informē Kaņepone, domes ārkārtas sēdi pēc septiņu deputātu iesnieguma plānots sasaukt ceturtdien, 23.decembrī. Savukārt pašvaldības budžeta apstiprināšana, ja vien deputāti par to spēs vienoties, plānota nākamā gada janvārī.
Jau ziņots, ka iepriekš novada domē vairākkārt nācies sasaukt ārkārtas domes sēdes, lai lemtu par pilnvaru apturēšanu deputātiem saistībā ar Covid-19 sertifikātu neesamību. Taču lēmumi vairākkārt netika pieņemti kvoruma trūkuma vai citu iemeslu dēļ.
“Politisks žests jeb sabotāža ir pausta ļoti atklāti – deputāti jau kuro sēdi pēc kārtas “nobalso ar kājām”, atslēdzoties no sēdes. Protams, ar šādu rīcību viņi pārliecinoši demonstrējuši politisko toni, taču vienlaikus liedz domei ievērot un izpildīt likumā noteiktās prasības,” komentē Caune.
Pēc viņa paustā, nevar noliegt acīmredzamu spēku pārbīdi koalīcijā.
Arī “Zemgales Ziņas”no Jelgavas novada pašvaldības saņēma ziņu, ka domes priekšsēdētāja Ziedoņa Caunes rīcība izriet no politiskā spiediena. Tas radies sakarā ar politisko spēku samēra pārbīdi Jelgavas novada domē pēc pašvaldību vēlēšanām, kas notika jūnijā un tām sekojošo administratīvi teritoriālās reformas nobeigumu, kad Jelgavas novads tika apvienots ar Ozolnieku novadu.
Domes priekšsēdētājs Ziedonis Caune atzīst: “Šāds spiediens – gan pierādāms, gan nepierādāms tiek izdarīts arī uz izpildvaras pārstāvjiem. Politiskās intereses, ar ko deputāti veidoja savstarpējās vienošanās tūlīt pēc vēlēšanām, vainagojas ar stratēģiskiem soļiem varas pozīciju nostiprināšanā un politiskās ietekmes veidošanai jau apvienotā novada domes darbam un ietekmei izpildvaras veidošanā.
Nav noslēpums, ka septiņi Jelgavas novada domes deputāti vakar parakstīja iesniegumu sasaukt ārkārtas sēdi ar mērķi pret Jelgavas novada pašvaldības izpilddirektori Līgu Lonerti ierosināt disciplinārlietu un atstādināt viņu no amata. Tam par ieganstu tiek meklēti pārmetumi izpilddirektores darbā, kur tiek piesaukta gan maldinošas informācijas sniegšana, gan nesaimnieciska rīcība.
Šiem pārmetumiem ir maz sakara ar racionāliem pamatojumiem – tie drīzāk ir no konteksta izrauti, sakāpināti un kopumā – viegli attaisnojami. Jautājums tikai – vai kādu tas interesē? Šāda darbība ir apzināti vērsta, lai panāktu cita veida politisko ietekmi visā pašvaldības administrācijā. Un nav noslēpums, ka šīs taktikas izvēršanai ir ciešs un vienots informatīvs, politisks atbalsts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā, ņemot vērā politisko ieinteresētību Jelgavas novada domē mazināt Zemnieku savienības “laikus”.”
Teksts: Gaitis Grūtups un LETA
Foto: no arhīva
Vai tu redz, kāds nabadziņš. Kā viņu sāk presēt par lietām, tā uzreiz politiskais spiediens. Kad oats noliek fakta priekša, vai nu tu dari kā vajag, vai ej meklē citur darbu…
Ak nabadziņš, ai ai ai kāda nelaime…