Piektdien, 23. augustā, reģionālajā darba vizītē Jelgavas novadā viesojās Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis. Vizītes ietvaros ministrs tikās ar pašvaldības vadību, domes deputātiem un novada uzņēmējiem, diskutējot par aktuālajiem A un B kategorijas uzņēmumiem, nozares attīstības iecerēm un vēja parka attīstību novada teritorijā. Tāpat tika aktualizēts jautājums par ģeotermālā siltuma izmantošanas iespējām Jelgavas novadā, informē pašvaldība.
Vizīte iesākās ar tikšanos pašvaldībā, akcentējot vairākas būtiskas lietas. Tā, piemēram, pašvaldības speciālisti ministru iepazīstināja ar ideju, ka arī Latvijas areālā ir iespējams izmantot ģeotermālo siltumu. Jelgavas novada pašvaldība kopš 2012. gada, gan pašvaldībā uzņemot vizītē citu pēc cita ministrus, gan vairākkārt iesniedzot ministrijās pētījuma rezultātus un aprēķinus, aktualizējusi tematu par ģeotermālā siltuma potenciālu gan Elejā, gan visā Latvijas dienvidrietumu daļā. Pēc Latvijas Zinātņu akadēmijas ekspertu aprēķiniem, zināms, ka, izmantojot vairākas metodes, Elejas pagastā sešu kilometru dziļumā temperatūra var sasniegt 160-180 Cº. Aprēķini apliecina, ka šis ir konceptuāli piemērots resurss elektroenerģijas ražošanai. Pēc būtības ir divi veidi, kā iespējams attīstīt ģeotermālā siltuma ieguvi. Pirmais – valsts līmenī rast finansējumu, īstenot kā pilotprojektu, otrais – iekļaut ģeotermālā siltuma ieguvi valsts attīstības plānos, kas pavērtu ceļu Eiropas līdzekļu piesaistei tām pašvaldībām, kuru teritorijās ir šāds dabas resursu potenciāls. Pirms vairākiem gadiem pašvaldība vērsās gan Ekonomikas ministrijā, gan Finanšu ministrijā, gan prezentēja pārstāvošajām institūcijām Eiropas Savienības struktūrfondu ietvaros savu piedāvājumu rast kopīgu finansiālu atbalstu zinātniski aprēķinātajiem izpētes darbiem, taču līdz šim tam tā arī nav rasta tālāka rezonanse.
Tāpat vizītes laikā apsprieda jautājumu par uzņēmumiem, kuru saimnieciskā darbība saistīta ar vides piesārņojuma riskiem. Atkarībā no vides piesārņojuma riska, piesārņojošās darbības tiek iedalītas trīs kategorijās – A, B un C. A kategorijas uzņēmumi ir ar augstu vides piesārņojumu. Ierasti tās ir lielas rūpnīcas, cūku kompleksi un atkritumu poligoni. Savukārt B kategorijas uzņēmumi ir ar vidēju vides piesārņojuma risku – katlu mājas līdz 50 MW, dažādas ražotnes un autokapsētas. Pēc Valsts vides dienesta datiem zināms, ka Jelgavas novadā piesārņojošo darbību veikšanai izsniegtas 4 A kategorijas atļaujas un 77 B kategorijas atļaujas. Uzņēmumi ar augstu vides piesārņojumu novadā ir – SIA “Jelgavas komunālie pakalpojumi”, SIA “EcoLead”, SIA “I.T.Soil” un SIA “Lode”. Ministrs K. Melnis apmeklēja vienu no šiem uzņēmumiem – SIA “EcoLead”, kas ir vienīgā akumulatoru pārstrādes rūpnīca Latvijā. Uzņēmums reāli savu darbību Kalnciema pagastā uzsāka pagājušajā gadā un šobrīd rūpnīcā strādā 43 darbinieki, no kuriem 40% ir Kalnciema iedzīvotāji. Rūpnīcā pārstrādā visus Latvijā nolietotos svina akumulatorus, no kā savukārt ražo izejmateriālu jauniem produktiem – svina lietņus.
Vēl viens uzņēmums, ko ministrs vizītes laikā apmeklēja bija SIA “Poliurs”, kas atrodas Ozolnieku pagastā. Uzņēmumam ir teju 30 gadus sena vēsture. Gadu laikā tas kļuvis par vadošo rūpnieciski izolēto cauruļu ražotāju Baltijā. Uzņēmums veic dažādus montāžas darbus visā pasaulē. Viņu produkti tiek izmantoti centralizētai siltumapgādei un dzesēšanai.
Foto: jelgavasnovads.lv
Reklāma