Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt
casibom giriş casibom bahsegel jojobet

Jelgavas pilsētas slimnīcas mediķi ieguvuši pieredzi Kārmelā ASV

No pieredzes apmaiņas brauciena Jelgavas sadraudzības pilsētā Kārmelā (ASV) atgriezušies Jelgavas pilsētas slimnīcas darbinieki – ķirurgs Kaspars Vaivods un neonataloģe Ilze Punka, kuri divu nedēļu garumā viesojās vienā no 16 Indiana University Health tīkla slimnīcām Indianas štatā, gūstot ārstniecisko pieredzi un iepazīstot plaša profila medicīnas iestādes darba vidi, informē pašvaldība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Indiana University Health ir lielākā veselības aprūpes sistēma Indiānas štatā – tajā apvienotas 16 slimnīcas ar 2700 gultasvietām, bet tās sistēmā strādā kopumā 36 tūkstoši darbinieku. Brauciena laikā Jelgavas pilsētas ārsti apmeklēja vienu no tīkla slimnīcām “IU Health North Hospital” Kārmelas pilsētā, kas ir pilna servisa slimnīca, kurā tiek nodrošināta augstāko standartu gan stacionārā, gan ambulatorā ārstniecība pieaugušajiem un bērniem. Brauciena reizē ārsti iepazinās ar slimnīcas nodaļu, kā arī operāciju bloka darbu. Apmeklēts arī “Indianapolis Motor Speedway” Neatliekamās palīdzības centrs, kas ir kā atsevišķa slimnīca, kas apkalpo tikai autosporta trasē esošos sportistus un skatītājus. Mediķi piedalījās arī “IU Health System” vadības sanāksmē, kurā vadība kopā ar darba komandu risināja jautājumus par to, kā uzlabot veselības aprūpes kvalitāti Indianā.

“ASV medicīna ir ļoti attīstīta – kā jau pasaules bagātākās ekonomikas apstākļos, tajā ir pieejamas pilnīgi visas pašreizējās medicīnas tehnoloģijas un iespējas, tās redzējām arī slimnīcu nodaļās. Piemēram, mums bija iespēja redzēt, kā norisinās robotu ķirurģijas operācijas, kas ir progresīva un mazinvazīva ārstēšanas procedūra ar iespēju veikt augstas sarežģītības operācijas. Ja vienā slimnīcā Indiānas štatā ir nodrošināti četri šādi roboti, Latvijā tādu nav vispār,” atzīst K.Vaivods, skaidrojot: ASV medicīnas sistēmas finansēšana notiek pēc citiem pamatprincipiem, tāpēc tā pēc būtības nav pilnvērtīgi salīdzināma ar Latvijas pieredzi. Proti, ASV slimnīcas ir privāti uzņēmumi, kuru pamatuzdevums ir gūt peļņu. Katram ASV iedzīvotājam ir jādomā par savu privāto veselības apdrošināšanu, un arī šajā gadījumā pastāv ievērojami līdzmaksājumi. Šādā sistēmā ASV jaunās slimnīcas tiek būvētas pēc līdzības ar augstākās klases viesnīcām, kas mūsu vietējā izpratnē pat neatgādina slimnīcas. Tas tāpēc, lai potenciālais pacients tajā justos komfortabli un jau sākotnēji nebaidītos no iestādes apmeklējuma.

Daloties pārdomās par pieeju strukturētam darbam, K.Vaivods norāda: “Laiks ir nauda, tāpēc slimnīcas darbs tiek ļoti precīzi plānots. Piemēram, praktiski visās operāciju zālēs operācijas noris nepārtraukti visas dienas garumā, operāciju zāļu dīkstāves laiks samazināts līdz minimumam. Savukārt speciālistu deficīta problēmu Uzņemšanas nodaļā risina, piesaistot darbam nevis konkrētu atsevišķu specialitāšu ārstus (piemēram ķirurgu, neirologu un terapeitu), bet gan neatliekamās palīdzības ārstus, kuri ir spējīgi risināt vairums nodaļas pacientu problēmu, un tikai galējas nepieciešamības gadījumā tiek izsaukts konkrētās specialitātes ārsts. Uzņemšanas nodaļā darbojas arī koordinators, kurš nav mediķis – šis cilvēks virza pacientu plūsmu, kontrolē telpu izmantošanu, uzkopšanu un rūpējas, lai pacientu apkalpošana notiek bez liekas kavēšanās. Vienlaikus ārstu noslodze ir mazāka nekā Latvijā – ASV ārsti ierasti strādā astoņu līdz 12 stundu darba dienu, kamēr mūsu mediķiem tās ir diennakts maiņas. ”Ķirurgs rezumē: lai gan medicīnas sistēmas ASV un Latvijā krasi atšķiras, brauciena laikā gūtā pieredze uzskatāmi pierādīja, ka jaunākās tehnoloģijas, strukturēta darba organizācija ar skaidri definētiem pienākumiem personālam, kā arī lielāks darbinieku štats ar mazāku noslogojumu, rada iespēju vēl kvalitatīvākam darbam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Daloties pieredzē pēc brauciena, neonataloģe I.Punka atklāj, ka vizītes laikā novērotās ārstēšanas metodes ASV un Latvijā ir līdzvērtīgas, savukārt lielākās atšķirības – tehnoloģiju, pacientu aprūpes un izglītošanas jomā. “Materiāltehniskais nodrošinājums ASV slimnīcā ir augstākajā līmenī un tas neapšaubāmi padara ārstēšanas procesu ātrāku un efektīvāku. Piemēram, Dzemdību nodaļā izmanto stripu analīzes, kas nav jāsūta uz laboratoriju un rezultāti ir gatavi vien pāris minūšu laikā. Nodaļās ir nodrošināts daudzveidīgs aprīkojums, tādējādi pamata izmeklējumus var veikt turpat uz vietas nodaļas telpās. Visiem pacientiem diennakts režīmā nodaļās notiek vitālo rādītāju – asinsspiedienu, pulsu, ķermeņa temperatūru un skābekļa piesātinājumu asinīs – noteikšana, kas māsiņām nav jāveic manuāli,” piemērus min I.Punka. Viņa stāsta, ka slimnīcas ikdienas darbs kopumā ir pilnībā digitalizēts – visi ieraksti tiek veikti tikai slimnīcas sistēmā, nedublējot tos papīra formātā, un tas atslogo mediķu ikdienu. Starp Indiānas štata slimnīcām darbojas arī vienota sistēma, kas glabā datus par pacientiem un atvieglo ārstu darbu gadījumā, ja ir nepieciešama papildu informācija par pacientam iepriekš veiktajiem izmeklējumiem. Tāpat katrā palātā ir nodrošināts dators, kas ļauj ārstam vai māsiņai veikt ierakstu uzreiz pēc pacienta vizītes, nevis atgriežoties savā postenī vai darba kabinetā.

“Vienu no brauciena nedēļām es pavadīju slimnīcas Dzemdību nodaļā, kas ir mana ierastā darba vide Jelgavas pilsētas slimnīcā. Tas, ko novēroju kā patiešām vērtīgu ieguvumu, ir pacientu izglītošana un jauno vecāku atbalsts. Proti, izrakstoties kopā ar jaundzimušo, jaunie vecāki saņem žurnālu ar informāciju par jaundzimušā aprūpi, krūts barošanu, ģimenes locekļu emocionālo stāvokli un daudziem citiem jautājumiem. Tāpat ģimenēm pieejams digitālais kods, pēc kura vienkopus atrodami video materiāli par dažādām ar jaundzimušo aprūpi saistītajām tēmām,” tā I.Punka. Neonataloģe norāda: lai gan ārstēšanas metodes ASV un Latvijā ir līdzvērtīgas, mūsu iespējas pilnveidot iestādes darbu ir digitālie risinājumi, vēl jaudīgāka materiāltehniskā bāze un centralizēts informatīvais atbalsts pacientiem arī pēc ārstniecības pakalpojumu saņemšanas slimnīcā.

Jāpiebilst, ka pēc brauciena mediķi dalījās ar gūto pieredzi ar kolēģiem un slimnīcas vadību. “Skaidrs, ka finansiālās iespējas divās dažādās medicīnas sistēmās nav salīdzināmas, taču šis mediķu brauciens devis ierosmi pilnveidei slimnīcas darba organizācijas, pacientu aprūpes un digitalizācijas jomās. Darbinieku rotācija starp nodaļām, ārstu iekšējā elektroniskā saziņas sistēma pacienta turpmāko izmeklējumu pierakstam, pacienta radinieku identifikācijas sistēma datu aizsardzībai – tie ir tikai daži piemēri jomās, kurās varam aizgūt vērtīgu pieredzi,” rezumē Jelgavas pilsētas slimnīcas valdes loceklis Kārlis Smilga. Nākotnē Jelgavas pilsētas slimnīca gatavo atbildes vizītes aicinājumu arī Kārmelas mediķiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jāpiebilst, ka apmaiņas programma ir viena no Jelgavas un Kārmelas noslēgtās sadarbības programmas iniciatīvām, kuru attīstījis Latvijas Goda konsuls Indiānā un Jelgavas sadraudzības pilsētas Kārmelas sadraudzības komitejas prezidents Andris Bērziņš.

Jau jūlijā pieredzes apmaiņas braucienā uz Kārmelu ASV otrreiz dosies Jelgavas pašvaldības policisti, bet augustā aicinājumu apmeklēt Jelgavu jau saņēmuši Kārmelas Policijas departamenta policisti.

Kārmela ir pilsēta Indiānā ar vairāk nekā 100 000 iedzīvotāju. Tā kļuvusi par Jelgavas trīspadsmito sadraudzības pilsētu un pirmo sadraudzības pilsētu ASV.

Foto: Jelgavas pilsētas slimnīca, Andris Bērziņš

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.