Amatierteātra pasauli jelgavnieks Agris Krūmiņš iepazina jau agrā bērnībā, pavisam mazs nonākot gādīgajās Ādolfa Alunāna Jelgavas Tautas teātra režisores un izcilās pedagoģes Intas Alekses rokās. Tā nu kopš aizvadītā gadsimta 60. gadiem līdz pat šim brīdim viņa dzīves piepildījums ir Latvijas amatierteātru pasaule. Jau vairāk nekā 10 gadus esot Rīgas VEF teātra režisoram, Agris Krūmiņš tā iestudējumos iesaistījis arī daudzus jelgavniekus. “Mūsu režisors,” viņi saka un labprāt pastāsta, kā īsti ir būt VEF teātra aktieriem.
Pēc Latvijas Nacionālā kultūras centra datiem, 2021. gadā Latvijā saskaitīti 422 amatierteātri. Rīgā vien to ir 16. VEF teātris darbojas kopš 1946. gada, bet no 2013. gada to vada Agris Krūmiņš. Ar viņa ienākšanu VEF teātris piedzīvojis atdzimšanu, 10 gadu laikā iestudējot deviņas izrādes un kļūstot par ļoti nozīmīgu Latvijas amatierteātru vērtību. Pēdējo gadu iestudējumi: Albērs Kamī “Pārpratums”, Nikolajs Gogolis “Precības”, Antons Čehovs “Ivanovs”, Harolds Pinters “Sargs”, Aleksandrs Ostrovskis “Līgava bez pūra”. Agris Krūmiņš ieguvis arī Latvijas Amatieru teātru asociācijas (LATA) titulu “LATA Gada režisors 2020”.
Ikdienas dzīve jāatstāj aiz durvīm
Jelgavnieki Ainārs Tamisārs un Ilze Suta ir VEF teātra aktieri, kuri kopā ar savu režisoru sestdienas rītu ir piekrituši ziedot sarunai ar “Zemgales Ziņām” par savu brīvā laika darbošanos šajā amatierteātrī. Kopumā VEF teātrī Agra Krūmiņa vadībā spēlē veseli seši jelgavnieki, vēl arī Elīna Skutele, Ilze Rimša, Anrijs Tamisārs un Uldis Strazds. “Mēs ļoti mīlam teātri un esam gatavi braukāt uz mēģinājumiem, izrādēm Rīgā vai pat vēl tālāk. Doties līdzi savam režisoram,” teic Ilze Suta. Savukārt Agris Krūmiņš atzīst, ka visus VEF teātrī iesaistītos jelgavniekus pazīst jau sen un zina, ko katrs no viņiem var, kurai lomai der.
Būt aktīvam amatierteātra aktierim ir viļņveidīgas intensitātes, tomēr kopumā diezgan liela slodze. Ilze Suta teic, ka bieži iznāk savu pasākumu vadītājas darbu un ģimenes dzīvi pakārtot VEF teātra izrādēm un mēģinājumiem. “Taču gribēšana ir liela, un tad jau viss ir iespējams, īpaši ja ģimene var atbalstīt pat tiktāl kā mans vīrs, kurš ir arī dažu izrāžu gaismotājs,” atklāj Ilze. Tuvojoties pirmizrādēm vai gadījumos, kad izrāde kādu laiku nav spēlēta, mēģinājumi mēdz būt pat katru vakaru nedēļas garumā vai ilgāk. Tiesa, Agris Krūmiņš, viņa aktieru vārdiem sakot, ir korekts izrāžu un mēģinājumu organizators, cenšoties tos pielāgot ikdienā ļoti aizņemtajiem sava amatierteātra aktieriem.
Amatierteātra galvenā atšķirība no profesionālā teātra ir milzīgā aktieru un režisora iesaiste izrādes tapšanā un norisē, jo viss jādara pašu spēkiem – tērpu, dekorāciju un rekvizītu sagāde, grimēšanās, gaismošana, skaņošana, reklāmas materiālu un programmiņu izstrāde un izplatīšana, izrāžu vadīšana, transporta organizēšana gan pašiem, gan visām izrādei nepieciešamajām lietām, skatuves uzbūve un nobūve. Tas ļoti saliedē, un VEF teātra nelielais, bet ļoti draudzīgais kolektīvs kopā mēdz arī atpūsties, dodoties dabā vai kur citur. Amatierteātra aktierim ļoti svarīga ir arī spēja savu ikdienu, dzīves problēmas atstāt aiz durvīm, nenesot līdzi uz skatuves izrādē vai mēģinājumā. “Varbūt es neesmu labs cilvēks, bet, esot teātrī, man jābūt labam,” piebilst Agris Krūmiņš.
“Esam ļoti braukājoši,” arī tā VEF teātra dzīvi raksturo Ilze Suta, visiem trijiem sarunas biedriem uzreiz sākot atcerēties, ka “Precības”, piemēram, spēlētas arī Alūksnes dzimtsarakstu nodaļā, savukārt iestudētas bibliotēkā “Vidzeme” pie VEF tilta. Kamēr VEF kultūras pils trīs gadus bija remontā. Nesen “Precības” notika arī Bišumuižas pilī, savukārt izrāde “Sargs” spēlēta veselās divās vietās Jelgavā un nu jau arī Anglijā. Režisors stāsta, ka VEF teātris ļoti labprāt atsaucas ielūgumiem spēlēt jebkurā tām piemērotā vietā, taču ir vairāki nosacījumi arī aicinātājiem, un viens no tiem – jānodrošina skatītāji, publika. Spēlēt pustukšai un neieinteresētai zālei VEF teātra režisors un aktieri nevēlas, jo, kā jau amatierteātra ļaudis, darīs to pilnīgi bez maksas, ziedojot izrādei un tās sagatavošanās procesam, arī ceļam uz spēles vietu savu brīvo laiku un naudas līdzekļus.
“Precības”, “Sargs” un “Līgava bez pūra” ir trīs izrādes, kuras VEF teātris patlaban rāda visaktīvāk un iespēju robežās ar tām dosies, kur vien apstākļi un viesmīlīgi saimnieki sauks. Vefteatris.lv ir teātra mājaslapa, kurā atrodami gan izrāžu sīkāki apraksti ar visām fotogrāfijām, gan kontakti saziņai un informācija par tuvākajām izrādēm. VEF teātra aktualitātes regulāri lasāmas arī “Facebook” lapā “VEF teātris”.
“Sargs” tālajā Birmingemā
Angļu absurda teātra klasikas Nobela prēmijas literatūrā ieguvēja dramaturga Harolda Pintera lugas “Sargs” iestudējums VEF teātrī ir, režisora vārdiem sakot, tīra jelgavnieku izrāde. Trīs aktieru – Aināra Tamisāra, Anrija Tamisāra, Ulda Strazda – un režisora Agra Krūmiņa kopdarbs, kurš daļējā slepenībā tapis tikai un vienīgi Jelgavā, kovida pandēmijas izolācijas apstākļos, privātās telpās Mātera ielā. Attālināti, virtuāli ar saviem aktieriem un izvēlēto dramaturģisko materiālu Agris Krūmiņš nestrādā. “Sarga” pirmizrādi 2021. gada 4. decembrī redzēja vien pieci skatītāji, jo vairāk tolaik nebija ļauts.
Taču tieši šī izrāde 2023. gada novembra nogalē piedzīvoja vienlaikus divus VEF teātrim ļoti retus notikumus: došanos uz viesizrādi ārvalstīs, tālajā Birmingemā, Anglijā, un šo braucienu bez režisora, kas parasti tā nenotiek. Jo Agris Krūmiņš ļoti atbildīgi izturas pret savām izrādēm, tās rūpīgi pieslīpējot un pārmēģinot pirms ikvienas izrādīšanas publikai. Videoklips ar skaļām skatītāju ovācijām pēc šīs viesizrādes liecina, ka viss izdevās ļoti labi, turklāt Ainārs Tamisārs atceras, ka neviens no skatītājiem neizmantoja piedāvāto izrādes tulkojuma iespēju, tātad, visticamāk, visi sanākušie prata latviešu valodu vai arī labi zināja šo britu dramaturga lugu.
Uz latviešu diasporas amatierteātru festivālu “Starp 5 salām” VEF teātra jelgavnieku “Sargs” tika uzaicināts pēc rūpīgas atlases, notikuma galvenajam organizatoram Latviešu kultūras centra Birmingemā vadītājam Ingmāram Čaklajam pirms tam noskatoties izrādes videoierakstu. Festivālā kopumā piedalījās 12 amatierteātri: četri no Latvijas un astoņi no Īrijas, Lielbritānijas, Itālijas un Dānijas. Aicinājums uz festivālu nāca teju pēdējā brīdī, un viesizrādē braucējiem tā bijusi piedzīvojumiem pilna avantūra. “Savas izrādes veidoju konkrētā telpā, tai pielāgojot gan dekorācijas, gan mizanscēnu izkārtojumu, un ikviena viesizrāde, tuva vai tāla, nozīmē pielāgošanos citai spēles vietai, dažādu izmaiņu ieviešanu, ko parasti veic tieši izrādes režisors. Šoreiz es līdzi nevarēju tikt, tāpēc Birmingemā tas bija jāizdara trīs izrādes aktieriem un trīs viņus pavadošajiem cilvēkiem no Latvijas, kuri nodrošināja izrādes vadīšanu, gaismošanu, apskaņošanu un aktieru saimniecisko atbalstu. Viņi labi tika galā,” stāsta Agris Krūmiņš. Ainārs Tamisārs atceras, ka mazākos iestudējuma rekvizītus līdzi uz Birmingemu viņi veduši paši divos milzīgos koferos, bet lielākos centušies sarunāt Birmingemā uz vietas, kas diezgan labi izdevies.
Jautāts par VEF teātra repertuāra izvēli, režisors Agris Krūmiņš uzsver, ka iestudē tikai tādas lugas, kas pašam ļoti patīk un ir interesantas. “Iestudējot man daudz jāstrādā ar lugas materiālu, par to jādomā, ar to burtiski jādzīvo, tas ir līdzīgi kā mīlestībā,” piebilst Agris. Viņš turklāt ievērojis, ka ir daudz laba dramaturģiskā materiāla, kuru profesionālie teātri pamana, noskatoties tieši amatierteātru iestudētos atradumus.
FOTO: SARMĪTE VUCĀNE UN NO VEF TEĀTRA ALBUMA
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Zemgales Ziņas” #SIF_MAF2023
Reklāma