Rudens sezonā gremošanas problēmas var izraisīt vairāki faktori, bieži vien laikapstākļu, uztura paradumu un dzīvesveida izmaiņu dēļ. Noskaidrosim, kādi ir izplatītākie traucējumi un kā tos novērst.
Cilvēka gremošanas sistēmai ir tendence pielāgoties noteiktam dzīves ritmam un uztura režīmam, tāpēc starpsezonās, kāds ir pavasaris un rudens, reizēm sastopamies ar nepatīkamiem simptomiem. Visvieglāk atgūt labu pašsajūtu tad, ja zinām, kas un kā ietekmē mūsu organismu.
Ar ko rudenī saskaras gremošanas sistēma
Rudenī izplatītākās gremošanas orgānu problēmas visbiežāk saistītas ar ēšanas paradumu maiņu – pārtika kļūst treknāka, bagātīgāka, pikantāka, bet porcijas – lielākas. Pēc vieglajiem vasaras ēdieniem tas var radīt stresu gremošanas traktam! Savukārt fiziskā aktivitāte vēsajos laikapstākļos var kļūt mazāka, un arī tas ietekmē pašsajūtu.
Kairinātu zarnu sindroms
Pāreja uz vēsākiem laikapstākļiem, kā arī ikdienas režīma un diētas izmaiņas var saasināt simptomus, piemēram, vēdera pūšanos, gāzu uzkrāšanos, caureju un aizcietējumus.
Rudens ēdieni, piemēram, bagātīgi, smagi vai trekni ēdieni (piemēram, svētku mielasts, dažādi našķi), var kairināt gremošanas sistēmu, jo īpaši tiem, kuri ir jutīgi pret noteiktām sastāvdaļām.
Skābes atvilnis
Rudens mēnešos cilvēki mēdz ēst sātīgākus, bagātīgākus un pikantākus ēdienus, kas var izraisīt skābes atvilni. Aukstais laiks var arī palēnināt gremošanu, palielinot skābes uzkrāšanās risku gremošanas traktā.
Sezonas iecienītākie ēdieni, piemēram, karstā šokolāde, cepti ēdieni un ēdieni ar garšvielām, ir bieži sastopami kuņģa skābes un grēmu pastiprināšanās vaininieki.
Aizcietējums
Aukstāka temperatūra var izraisīt samazinātu fizisko aktivitāti un dehidrāciju, kas palēnina gremošanas sistēmas darbību. Turklāt rudens bieži vien ir laiks, kad cilvēki ļaujas mazāk šķiedrvielu saturošiem ēdieniem, piemēram, pīrāgiem, sacepumiem un maizes ēdieniem.
Ūdens trūkums, mazāks svaigu augļu un dārzeņu patēriņš un mazkustīgāks dzīvesveids telpās veicina aizcietējumus rudenī.
Sezonas afektīvie traucējumi
Sakarā ar samazinātu dienasgaismu un zemāku temperatūru var rasties sezonāli afektīvi traucējumi, kas ne tikai ietekmē garastāvokli, bet var arī traucēt gremošanas sistēmas darbību. To izraisītā trauksme var izraisīt gremošanas problēmas.
Rudens depresijai raksturīgā tieksme pēc ogļhidrātiem un cukura var pasliktināt gremošanas sistēmas veselību, izraisot vēdera pūšanos, svara pieaugumu un vāju gremošanu.
Kuņģa gripa (vīrusu gastroenterīts)
Kuņģa un zarnu trakta infekcijas, piemēram, kuņģa gripa, ir biežāk sastopamas aukstākajos mēnešos.
Vīrusu izraisīts gastroenterīts var viegli izplatīties skolās, darbavietās un pārpildītās iekštelpās, jo cilvēki vairāk laika pavada telpās.
Vēdera uzpūšanās un gāzu veidošanās
Grūtāk sagremojams ēdiens var izraisīt gāzu uzkrāšanos. Arī samazinātas fiziskās aktivitātes palēnina gremošanu, tādējādi veicinot vēdera uzpūšanos.
Pārēšanās, sezonālie ēdieni ar cieti un gāzu veidojoši dārzeņi (piemēram, Briseles kāposti, ziedkāposti) var izraisīt gremošanas diskomfortu.
Sezonas alerģijas un gremošanas sistēma
Sezonas alerģijas bieži saasinās rudenī, jo tās var izraisīt pelējuma sporas. Alerģijas var ietekmēt gremošanu netiešā veidā, piemēram, izraisot deguna blakusdobumu problēmas, bet šie izdalījumi var kairināt arī kuņģi.
Arī pretalerģijas medikamenti (antihistamīni) var izraisīt blakusparādības gremošanas procesā, piemēram, aizcietējumus vai sliktu dūšu.
Padomi labai gremošanas sistēmas darbībai
Dzeriet pietiekami daudz ūdens! Ūdens dzeršana palīdz novērst aizcietējumus un veicina vienmērīgu gremošanu.
Ēdiet šķiedrvielām bagātu pārtiku! Lai veicinātu zarnu veselību un izvairītos no gremošanas traucējumiem, uzturā iekļaujiet augļus, dārzeņus un pilngraudu produktus.
Izvēlieties mērenas porcijas. Izvairieties no pārēšanās un izvēlieties mazākas, sabalansētas maltītes, lai jūsu gremošanas sistēma netiktu pārslogota.
Palieciet aktīvi! Fiziskās aktivitātes palīdz stimulēt gremošanu, tāpēc regulāras fiziskās aktivitātes var novērst aizcietējumus un vēdera uzpūšanos.
Izvairieties no pārtikas produktiem, kas izraisa aizcietējumus. Samaziniet pikantu, taukainu vai pārāk apstrādātu ēdienu lietošanu, kas var saasināt tādas slimības kā skābes atvilnis un gremošanas traucējumi.
Pielāgojot uzturu un dzīvesveidu rudens sezonai, daudzus no šiem gremošanas traucējumiem var mazināt vai novērst. Apmeklējiet – famisano.lv