Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Kredītvēsture – biežāk pieļautās kļūdas

Kredītvēsture ir personas finanšu saistību apkopojums, kurā parādās informācija gan par agrākām, gan esošām saistībām un to izpildes disciplīnu. Tā sāk veidoties brīdī, kad persona pirmo reizi uzņemas kādas finanšu saistības – noformē aizdevumu, iegādājas preci līzingā vai veic kādu citu finanšu darījumu. Tas, kāda veidojas kredītvēsture, atkarīgs no personas pašas, un svarīgi, lai kredītvēsture tiktu saglabāta pozitīva, jo tas paver plašākas finanšu iespējas un izdevīgākus darījuma nosacījumus. Savukārt slikta kredītvēsture rada risku, ka pakalpojumi/preces tiek atteikti vai darījumam ir mazāk izdevīgi nosacījumi. Lai arī Jūs varētu saglabāt savu kredītvēsturi pozitīvu, turpiniet lasīt šo rakstu, kur esam apkopojuši biežāk pieļautās kļūdas un kā no tām izvairīties.

Maksājumu kavēšana

Viens no vienkāršākajiem un ātrākajiem veidiem, kā tiek sabojāta kredītvēsture – kavējot maksājumus. Turklāt, par kavējumu tiek uzskatīts ikviens maksājums, kas nav veikts laikā, t.sk. gan apzināti, gan nejauši, gan dienas un mēnešus kavēti maksājumi. Svarīgi atcerēties, ka attiecībā uz kredītvēsturi vienlīdz svarīgi ir gan kredītmaksājumi, gan visi citi regulārie maksājumi, kā televīzijas, interneta un mobilo sakaru rēķins, komunālo pakalpojumu rēķins, sodi par ceļu satiksmes pārkāpumiem u.c. Jāņem vērā, ka, ja personai ir 90 dienu parāds par summu virs 150 eiro, tad tā nonāk Latvijas Bankas kredītu reģistra parādnieku bāzē. Nokļūšana šajā datubāzē pamatīgi apgrūtina finanšu iespējas nākotnē, turklāt tajā tiek glabāta informācija gan par aktīviem, gan agrākiem maksājumu kavējumiem, kā rezultātā kavējuma fakts tur var parādīties pat tad, ja parāds jau segts – šī iemesla dēļ ar finansēm vajadzētu rīkoties tā, lai pēc iespējas izvairītos no iekļūšanas šajā datubāzē.

Lai izvairītos no maksājumu kavēšanas, visus svarīgos mēneša maksājumus ieteicams veikt uzreiz pēc tam, kad esat saņēmis algu – tas palīdzēs izvairīties no situācijas, kad mēneša beigās trūkst finanšu rēķinu apmaksai, kā rezultātā maksājumi tiek kavēti līdz brīdim, kamēr tiek saņemta nākamā alga. Tāpat, iespējams, var palīdzēt atgādinājumu iestatīšana un automātisko internetbankas maksājumu iestatīšana.

Neatbildīga aizņemšanās

Ļoti negatīvi kredītvēsturi var ietekmēt neatbildīga aizņemšanās, tādēļ vienmēr jāatceras, ka jebkādi aizdevumi, t.sk. nebanku kredīti paredzēti tikai un vienīgi nopietniem mērķiem, nevis spontāniem pirkumiem un izklaidēm. Tāpat negatīvi kredītvēsturi var ietekmēt neatbildīga galvošana kādas citas personas aizdevumam, jo gadījumā, ja personai kādu iemeslu dēļ radīsies problēmas ar aizdevuma atmaksu, tas būs jāatmaksā galvotājam un aizdevuma atmaksa ietekmēs arī galvotāja kredītvēsturi. Jāņem vērā, ka kredītvēsturē parādās arī aizdevumu pieteikumi, tādēļ ar tiem nevajadzētu aizrauties, jo tas var liecināt par aizņēmēja nespēju pārvaldīt savas finanses, kā arī par vieglprātību attiecībā pret aizņemšanos, kas padara personu par riskantu klientu.

Lai izvairītos no neatbildīgas aizņemšanās, ir rūpīgi jāizvērtē aizdevuma nepieciešamība, piemērotība situācijai, nosacījumi un iespējas to godprātīgi atmaksāt. Nekādā gadījumā nevajadzētu noformēt jaunu aizdevumu, lai segtu iepriekšējo, tādējādi radot nebeidzamu parādsaistību apli. Tikpat rūpīgi jāapdomā arī galvojumi citu personu aizdevumiem.

Neoficiāli ienākumi

Nepietiek ar to, ka persona katru mēnesi savā bankas kontā saņem noteiktu naudas summu – lai varētu kredītvēsturi saglabāt pozitīvu, ienākumiem jābūt gan regulāriem un pietiekamiem, gan oficiāliem jeb tos ir iespējams apliecināt ar darba līgumu. Sākotnēji neoficiāli ienākumi varētu likties vilinoša ideja, jo tādējādi ‘’uz rokas’’ tiek saņemts vairāk, tomēr atgādinām, ka tas ne tikai negatīvi ietekmē kredītvēsturi, bet tādējādi arī tiek atbalstīta ēnu ekonomika un personai netiek nodrošinātas sociālās garantijas.

Oficiāli ienākumi liecina gan par personas stabilitāti un uzticamību, gan par maksātspēju, līdz ar to persona ar regulāriem, pietiekamiem un oficiāliem ienākumiem tiek uzskatīta par mazāk riskantu klientu. Tomēr ienākumu kontekstā jāņem vērā, ka bezdarbnieka pabalsts netiek uzskatīts par stabilu ienākumu avotu, savukārt pensija gan. Tāpat, lai varētu kredītvēsturi saglabāt pozitīvu, vienmēr laba doma ir ienākumu palielināšana un ieguldījumu veidošana, piemēram, aktīvs krājkonts.

Maksātnespējas process

Pastāv uzskats, ka maksātnespēja ir kā glābiņš situācijā, kad radušās finanšu grūtības, tomēr patiesībā maksātnespēja kredītvēsturi ietekmē negatīvi, jo ieraksts par maksātnespējas procesa ierosināšanu kredītvēsturē tiek atspoguļots vairākus gadus – šo gadu laikā finanšu iespējas var būt pamatīgi ierobežotas. Lai izvairītos no nevajadzīga maksātnespējas procesa ierosināšanas, sākumā ieteicams apdomāt citas alternatīvas, kā risināt radušās finanšu grūtības. Varbūt var palīdzēt tāds risinājums kā kredītu apvienošana.

Liels aktīvo parādsaistību apjoms

Kredītvēstures kontekstā svarīgi, lai parādsaistības nepārsniegtu 20-30% no ikmēneša ienākumiem. Lai varētu kredītvēsturi saglabāt pozitīvu, esošo aizdevumu(-us) vajadzētu atmaksāt pēc iespējas ātrāk vai vismaz pēc iespējas samazināt to apjomu. Lai varētu veiksmīgi atmaksāt aizdevumu(-us), sākumā iesakām apzināt esošo situāciju – kāds ir Jūsu ikmēneša ienākumu un izdevumu apjoms, kādu daļu no ikmēneša maksājumiem sastāda kredītmaksājumi. Pēc tam iesakām izstrādāt konkrētu aizdevuma atmaksas plānu: kam, kad un cik lielas iemaksas veiksiet.

Ja tomēr kādu iemeslu dēļ radušās problēmas ar aizdevuma atmaksu, nekādā gadījumā neignorējiet aizdevēju, kas situāciju var tikai un vienīgi pasliktināt – tā vietā pēc iespējas ātrāk sazinieties ar aizdevēju, lai kopā meklētu abpusēji apmierinošu risinājumu! Tādā veidā varēsiet pēc iespējas izvairīties no kredītvēstures sabojāšanas.

Jo ātrāk sāksiet rūpēties par savu kredītvēsturi, jo labāk – kredītvēstures pārbaude iespējama bez maksas, tādēļ izmantojiet iespēju un pārbaudiet savu kredītvēsturi! Ceram, ka augstāk sniegtā informācija palīdzēs Jums saglabāt savu kredītvēsturi pozitīvu. Savukārt, ja Jums nepieciešams individuāls risinājums, lai īstenotu kādu nopietnu ieceri vaisamazinātu ikmēneša kredītu maksājumus, iespējams, Jums var palīdzēt Kredītu Risinājumu Centrs.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.