Labklājības ministrija šodien, 22. novembrī, sāk informatīvu kampaņu “Es gribu savas mājas!”, kuras mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par bāreņu un bez vecāku gādības palikušu bērnu aprūpi, ģimeniskas vides nozīmību bērna veselīgai un pilnvērtīgai attīstībai, un samazināt institūcijās esošo bērnu skaitu, rosinot iedzīvotājus kļūt par audžuģimeni, aizbildni, adoptētāju vai viesģimeni, informē ministrija.
2021. gada 1. janvārī ārpusģimenes aprūpē atradās 6004 bērni, kas ir par 10% mazāk nekā bija trīs gadus atpakaļ (2018. gadā ārpusģimenes aprūpē atradās 6669 bērni, 2019. gadā – 6438 bērni, bet 2020. gadā – 6252 bērni). Tāpat turpina samazināties bērnu skaits bērnu aprūpes iestādēs. 2021.gada 1.janvārī salīdzinājumā ar 2018.gada 1.janvāri, bērnu skaits bērnu aprūpes iestādēs samazinājies par 45% (2018. gadā – 1037 bērni, 2021. gadā – 568 bērni). Savukārt saskaņā ar bērnu aprūpes iestāžu sniegto informāciju, 2021.gada 1.oktobrī bērnu aprūpes iestādēs atradās 506 bāreņi un bez vecāku gādības palikušie bērni, kas ir par 11% mazāk nekā 2021.gada 1.janvārī.
Latvija ir pārņēmusi Apvienoto Nāciju Organizācijas Bērnu tiesību konvencijā noteikto principu, ka bērniem ir nepieciešams uzaugt ģimeniskā vidē. Šķirot bērnu no ģimenes, viņam tiek nodrošināta ārpusģimenes aprūpe pie aizbildņa, audžuģimenē vai bērnu aprūpes iestādē. Lai veicinātu sabiedrības izpratni par ārpusģimenes aprūpē esošiem bērniem, kā arī lai sniegtu lielāku atbalstu un iespējamību bērniem augt ģimeniskā vidē, Labklājības ministrija organizē informatīvu kampaņu “Es gribu savas mājas!”.
“Katru gadu ārpusģimenes aprūpē esošo bērnu skaits turpina samazināties. Tiek īstenoti pasākumi, lai uzlabotu sociālo darbu, kas vērsts uz ģimenēm ar bērniem, pilnveidojot sociālo darbinieku kompetences, un izglītotu vecākus bērnu audzināšanas jautājumos. Tādējādi tiek veicināta bērniem labvēlīga attīstība ģimenē, kā arī bērnu atgriešana bioloģisko vecāku aprūpē,” saka Labklājības ministrs Gatis Eglītis. “Tomēr vēl joprojām Latvijā ir bērni, kuri atrodas bērnu aprūpes iestādēs un kuriem ir nepieciešama ģimeniska vide, tāpēc tiek organizēta šī kampaņa, lai sabiedrībai akcentētu dažādās ārpusģimenes aprūpes formas un lai katrs, kurš vēlas un var palīdzēt bērniem, gūtu priekšstatu par aprūpes formām un bērniem tik ļoti nepieciešamo ģimenes sajūtu,” piebilst ministrs.
Lai veicinātu ģimeņu skaita pieaugumu, kuras uzņem savā aprūpē ārpusģimenes aprūpē esošos bērnus, 2018.gadā tika izveidoti ārpusģimenes aprūpes atbalsta centri, kuru mērķis ir nodrošināt pasākumu kopumu, kas veicina bez vecāku gādības palikušu bērnu labklājību, drošību, patstāvību, kā arī audžuģimeņu, viesģimeņu, aizbildņu un adoptētāju skaita pieaugumu.
“Ikviens bērns ir viena gādīga, kompetenta un pastāvīga pieaugušā attālumā no veiksmes stāsta. Atbalsta centru uzdevums ir sagatavot un atbalstīt šos zelta cilvēkus, kuri ir gatavi būt nozīmīga daļa no kāda bērna dzīves stāsta, jo rūpēs par mūsu īpašajiem bērniem nav sprints, bet maratons ar daudz izaicinājumiem ceļā,” stāsta atbalsta centrs “Tilts” vadītājs Kaspars Prūsis.
Ministrija aicina ikvienu, kurš vēlas iegūt vairāk informācijas par audžuģimenes, viesģimenes, aizbildņa vai adoptētāja statusu apmeklēt https://www.lm.gov.lv/lv/gimene-un-berni-1 vai vērsties savas pašvaldības bāriņtiesā.
Kampaņas “Ee gribu savas mājas!” mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par bāreņu un bez vecāku gādības palikušu bērnu aprūpi, kā arī to, cik nozīmīga ir ģimeniska vide bērna veselīgai un pilnvērtīgai attīstībai, un samazināt institūcijās esošo bērnu skaitu, rosinot iedzīvotājus kļūt par audžuģimeni, aizbildni, adoptētāju vai viesģimeni.
Foto: publicitātes
Reklāma