Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt
casibom giriş casibom bahsegel jojobet

Latvijā darbojas 220 sociālie uzņēmumi

Šī gada septembrī Latvijā bija aktīvi 220 sociālie uzņēmumi ar 1200 darbiniekiem, aģentūrai LETA pavēstīja Labklājības ministrijas (LM) Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists Egils Zariņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc viņa paustā, lai arī Covid-19 pandēmijas izraisītā krīze un izmaiņas darba tirgū ir ietekmējušas arī sociālās uzņēmējdarbības jomu un radījušas daudz izaicinājumu, tomēr sociālo uzņēmumu skaits ir turpinājis augt arī šajā izaicinājumu laikā. Katru mēnesi ministrija saņem līdz trīs pieteikumiem no potenciālajiem sociālajiem uzņēmumiem.

Populārākā joma, kurā darbojas sociālie uzņēmumi, ir darba integrācija, kurā darbojas 28% no reģistrētajiem uzņēmumiem. Darba integrācijas sociālajos uzņēmumos visvairāk pārstāvētās mērķa grupas ir cilvēki ar invaliditāti, tad seko nelabvēlīgākā situācijā esošie bezdarbnieki, personas ar garīga rakstura traucējumiem, bijušie ieslodzītie un citi.

Pēc darba integrācijas kā populārākās darbības jomas seko izglītība – 19%, sports, veselības veicināšana, medicīna – 18%, iekļaujoša pilsoniskā sabiedrība un kultūras daudzveidība – 11%, pakalpojumi un atbalsts sociālās atstumtības riska grupām – 10%, sociālie pakalpojumi – 4%, vides aizsardzība – 4% un 6% citas jomas. Sociālie uzņēmumi darbojas visā Latvijas teritorijā, taču visvairāk jeb 51% sociālo uzņēmumu atrodas Rīgā, savukārt 22% – Pierīgā, 11% atrodas Kurzemē, 8% – Zemgalē, 5% – Vidzemē un 3% – Latgalē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

LM sadarbības partnera – finanšu institūcijas “Altum” īstenotā grantu atbalsta programma šobrīd ir būtiskākais atbalsta instruments sociālajiem uzņēmumiem. Uz grantu var pretendēt uzņēmums, kuram ministrija ir piešķīrusi sociālā uzņēmuma statusu. “Altum” pieejamais granta atbalsts ir līdz 200 tūkstošiem eiro, un granta iegūšanai ir jāsagatavo dzīvotspējīgs biznesa plāns. Līdz 2022.gada septembrim “Altum” sociālās uzņēmējdarbības grantu programmā noslēgti 180 granta līgumi par kopējo summu 11,2 miljoni eiro. Vidējais granta apmērs ir 62 000 eiro.

Lai palīdzētu kvalitatīvu biznesa plānu sagatavošanai, LM joprojām sniedz iespēju sociālajiem uzņēmējiem saņemt bezmaksas konsultācijas biznesa plāna izstrādei par tādām tēmām kā sociālā uzņēmējdarbība, finanses, mārketings, grāmatvedība un nodokļi.

Savukārt, lai veicinātu sociālās uzņēmējdarbības attīstību un atpazīstamību, arī šogad tiek organizēta sociālās uzņēmējdarbības nedēļa, kas notiks no 10. līdz 14.oktobrim. Sociālās uzņēmējdarbības nedēļas ietvaros plānotas meistarklases, konference un sociālo uzņēmumu digitālā kataloga atklāšana.

Foto: no arhīva

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.