“Latvijā joprojām ir viens no augstākajiem ienākumu nevienlīdzības līmeņiem Eiropas Savienībā. Eiropas Komisija (EK) ir daudzkārt norādījusi uz šo problēmu, kuru papildus saasina Covid-19 krīze un nesenais inflācijas kāpums. Tāpēc ir būtiski izmantot visus pieejamos ES instrumentus sociālajā jomā,” “Ziņām” atzīst Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Eiropas komisārs Valdis Dombrovskis.
Viņš skaidro, ka 2017. gadā tika izveidots Eiropas sociālo tiesību pīlārs, kas nosaka 20 pamatprincipus un tiesības tādās jomās kā vienlīdzīgas iespējas un piekļuve darba tirgum, taisnīgi darba nosacījumi, sociālā aizsardzība un iekļautība. EK regulāri vērtē progresu šajās jomās.
“EK ir izstrādājusi rekomendācijas Latvijai, kā risināt ienākumu un arī iespēju nevienlīdzību. EK konstatē, ka veselības aprūpes pieejamība ir sarežģītāka iedzīvotāju grupām ar zemiem ienākumiem un izglītības kvalitāte joprojām ir nevienlīdzīga starp lielākām pilsētu un mazākām lauku skolām. Turklāt pastāv lielas reģionālās atšķirības ienākumu līmenī – nabadzīgākajos reģionos ienākumu līmenis ir tikai aptuveni puse no tā, kāds tas ir Rīgā,” stāsta V.Dombrovskis.
EK rekomendācijas paredz risināt sociālās atstumtības problēmas, īpaši palielinot minimālo ienākumu pabalstu, minimālo vecuma pensiju un cilvēkiem ar invaliditāti paredzēto ienākumu atbalstu. Šo rekomendāciju ieviešanā ir vērojams zināms progress, piemēram, ir palielināta minimālā pensija un minimālie sociālie pabalsti, kā arī paredzēta garantētā minimālā ienākuma pabalsta ikgadēja indeksācija. Taču šajā jomā ir nepieciešama aktīva turpmākā rīcība.
Visu rakstu lasiet 27. janvāra “Zemgales Ziņās”
Teksts: Agnese Leiburga
Foto: no arhīva
Raksts tapis sadarbībā ar Eiropas Parlamenta biroju Latvijā
Reklāma