Likteņdārza Saieta namā Koknesē šodien atklās izstādi, kurā apskatāmas uz bērza tāss rakstītas izsūtīto vēstules no Sibīrijas, informēja organizatoru pārstāve Elīna Bīviņa.
Šodien pulksten 12 svinīgi tiks atklāta pastāvīgā izstāde “Sibīrijas vēstules uz bērza tāss”, kas veidota sadarbībā ar Tukuma muzeju.
Pastāvīgajā izstādē, kas būs apskatāma ikvienam Likteņdārza Saieta nama apmeklētājam, būs ziņas par vēstuļu autoriem, kuri savas sabiedriskās darbības un pilsoniskās nostājas dēļ bija nokļuvuši padomju varai nevēlamas personas statusā, apcietināti, nogādāti GULAG nometnēs vai piespiedu kārtā deportēti uz Sibīriju 1941.gada 14.jūnijā un 1949.gada 25.martā.
Vēstules uz bērza tāss ir reti dokumenti, jo īpaši tādēļ, ka pēc saņemšanas tās bieži tika iznīcinātas vai slēptas, lai vēstuļu saņēmējus nepakļautu režīma represijām. Katra vēstule un apsveikums, kas rakstīti uz bērza tāss nometinājuma vietās Krasnojarskas apgabala Ņižnijingaša rajonā un Omskas apgabala Odeskas rajonā, kā arī ieslodzījuma vietās Irkutskas apgabala Taišetā, Molotova apgabala Širokostrojā un Usoļlagā, ir liecība par padomju totalitārā režīma necilvēcību. Vēstuļu formu unikālu padara bērza tāss, kas Otrā pasaules kara laikā bija vienīgais rakstīšanai pieejamais materiāls.
Sibīrijā rakstītās vēstules uz bērza tāss ir unikāls dokumentārais mantojums, ko uztur kopumā 11 Latvijas muzeji. Dokumentārā mantojuma kolekcijā, kas sākta veidot 2009.gadā un pastāvīgi papildināta, ir kopskaitā 52 vēstules, ko rakstījuši 18 cilvēki.
Kolekcija glabājas gan Tukuma muzejā, gan Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā, Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā, Daugavas muzejā, Jēkabpils vēstures muzejā, Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā, Latvijas okupācijas muzejā, Madonas Novadpētniecības un mākslas muzejā, Rakstniecības un mūzikas muzejā, Rīgas Ebreju kopienas muzejā “Ebreji Latvijā” un Talsu muzejā.
Saieta nama apmeklētājiem izstāde būs apskatāma no ceturtdienas līdz svētdienai no pulksten 10 līdz 17.
Foto: liktendarzs.lv
Reklāma