Saeima šodien noraidīja opozīcijas deputātu priekšlikumus par atbalstu iedzīvotājiem un uzņēmējiem, kuri uzņēmuši Ukrainas bēgļus vai ziedojuši konkrētām organizācijām Ukrainas civiliedzīvotāju atbalstam.
Priekšlikumi tika iesniegti grozījumiem Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā.
Atbalstu nesaņēma Saeimas deputāta Edgara Tavara (ZZS) priekšlikums uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātājiem dot tiesības nemaksāt UIN par veikto ziedojumu fondam “Ziedot.lv”, Latvijas Sarkanajam Krustam vai nodibinājumam “Krišjāņa Valdemāra Fonds”, lai sniegtu palīdzību Ukrainas civiliedzīvotājiem.
“Mēs lepojamies ar Latvijas uzņēmējiem, kuri ziedo lielas summas (..), lai atbalstītu Ukrainas civiliedzīvotājus,” norādīja Tavars. Deputāts uzsvēra, ka tā ir politiķu atbildība “pretī sniegt palīdzīgu roku”, nosakot attiecīgo UIN atvieglojumu.
Savukārt atbildīgais ziņotājs, Saeimas deputāts Mārtiņš Šteins (AP) norādīja, ka Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā iepriekš izskanēja Finanšu ministrijas aicinājums negatīvi neietekmēt esošo ziedojumu sistēmu un izmantot jau trīs esošos atbalsta pasākumus ziedotājiem. Tāpat tikai šo trīs nevalstisko organizāciju minēšana radītu nelabvēlīgāku situāciju daudzām citām labdarības organizācijām, atzīmēja politiķis.
Tāpat tika noraidīts Saeimas deputātu Kaspara Ģirģena (R) un Ērika Pucena (R) priekšlikums noteikt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) papildu atvieglojumus pakalpojumu saņēmējiem, kuri savos nekustamajos īpašumos bez maksas ir izmitinājuši Ukrainas civiliedzīvotājus.
Abi parlamentārieši rosināja noteikt PVN 0% likmi bēgļu izmitinātāju saņemtajiem siltumenerģijas, atkritumu izvešanas, ūdens un kanalizācijas, elektroenerģijas un gāzes piegādes pakalpojumiem. Bēgļu uzņemšanu būtu apliecinājusi Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP).
Ģirģens debatēs norādīja, ka cilvēki, kuri ir izmitinājuši bēgļus, neprasa nekādu atlīdzību, bet ir jāsaprot, ka viņiem rodas papildu izdevumi. Tādēļ Latvijai vajadzētu “nākt palīgā un samazināt kaut vai PVN”, pauda deputāts.
Savukārt Šteins skaidroja, ka iepriekš Aizsardzības komisijā tika pausts, ka valdība izvērtē atbalsta pasākumus arī privātpersonām, kuras sniedz palīdzību Ukrainas civiliedzīvotājiem. Komisijā eksperti no ministrijām norādījuši, ka Eiropas Savienības PVN direktīva neļauj rīkoties tā, kā paredzēts deputātu priekšlikumā.
Tāpat piedāvātie grozījumi nepamatoti palielinātu birokrātisko slogu PMLP, skaidroja ziņotājs.
Kā ziņots, Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, kas nosaka vienreizēja pabalsta piešķiršanu no kara bēgošajiem Ukrainas civiliedzīvotājiem.
Teksts: LETA
Foto: pixabay.com
Reklāma