Tradicionāli, pieminot komunistiskā genocīda upurus, 14. jūnijā Pārlielupē, Svētbirzē, pulcējās politiski represēto apvienības “Staburadze” dalībnieki, Spīdolas Valsts ģimnāzijas jaunieši, kā arī Jelgavas pašvaldības pārstāvji ar mēru Andri Rāviņu priekšgalā. Klāt bija arī Jelgavas novada domes deputāts, bērnībā uz Sibīriju izsūtītais Pēteris Veļeckis.
Uzrunājot klātesošos, “Staburadzes” valdes priekšsēdētājs Vitālijs Upenieks uzsvēra, ka arī mūsdienās ir jāuzmanās no Krievijas, kas ir neprognozējama un atklāti draud, un ka kopā ar Ukrainu ļaunums ir jāuzvar. V. Upenieks uzsvēra arī to, ka Latvijai lojāliem cilvēkiem ir jābūt vienotākiem. Viņaprāt, Eiropas Parlamenta vēlēšanās rezultāts varēja būt labāks. Savukārt “Staburadzes” dalībnieks Jānis Ābele teica, ka šajā dienā piemin arī tos latviešus, kas pēc atbrīvošanas neatgriezās Latvijā, bet palika Sibīrijā. Jelgavas pilsētas domes deputāts Andris Tomašūns, runājot par Svētbirzes monumentu, norādīja, ka izsūtīto saraksts, kas ir iegravēts akmens plāksnēs, nav pilnīgs, jo tajā nav minētas 1941. gada 14. jūnijā no Jelgavas apriņķa izsūtītās ebreju ģimenes. “Plaši pazīstamais izsūtīto saraksts, ko izmantojam arī mūsdienās, tapa nacistu okupācijas laikā, kad ebrejus neuzskatīja par cilvēkiem,” paskaidro vēsturnieks.
Piemiņas brīdī uzstājās Spīdolas Valsts ģimnāzijas koris. Ģimnāzistiem lielākoties mācības ir beigušās, taču šādā pasākumā korim ir jāsanāk kopā, lai godinātu cietušos un nekas līdzīgs tautas vēsturē neatkārtojas, uzskata koristi Kārlis Zikmanis un Amēlija Annija Ķerve. “Mēs esam par lielāku atbalstu Ukrainai,” piebilda Amēlija.
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Projekts “Novadu aktualitātes”. Par saturu atbild “Zemgales Ziņas”. #SIF_MAF2024
Reklāma