Ministru kabinets (MK) šodien lēma līdz 140 eiro palielināt koledžas, bakalaura, maģistra un doktorantūras līmeņa studiju minimālo mēneša stipendiju.
Ministru kabinets (MK) šodien lēma līdz 140 eiro palielināt koledžas, bakalaura, maģistra un doktorantūras līmeņa studiju minimālo mēneša stipendiju, aģentūru LETA informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).
Līdz ar minēto lēmumu stipendiju palielināšanai papildus piešķirti 2,4 miljoni eiro.
Lēmums par stipendijas palielināšanu studējošajiem pieņemts, izvērtējot arī Covid-19 radītās sociālekonomiskās krīzes sekas un joprojām pastāvošo risku, ka daļa studējošo varētu pārtraukt studijas, jo ir mazinājušies ienākumi gan ģimenēm, gan pašiem studējošiem, kā arī turpinās nelabvēlīga darba tirgus situācija.
Pašlaik noteiktais stipendiju apmērs bakalaura studiju programmas, profesionālās augstākās izglītības programmas, maģistra studiju programmas studentam un rezidentam medicīnā ir 99,60 eiro mēnesī, bet doktora studiju programmas studentam studiju programmas apguvei – 113,83 eiro mēnesī. Savukārt pagaidu norma par paaugstināto stipendiju 200 eiro apmērā koledžas, bakalaura un maģistra studijām zaudēja spēku pagājušā gada 31.decembrī.
IZM uzskatīja, ka noteiktais stipendijas apmērs ir nepietiekams, lai noturētu izcilākos studējošos augstskolās. Turklāt stipendijas apmērs neesot pārskatīts vairāk nekā desmit gadus. Attiecīgi lielāks stipendiju apmērs ļaus studentiem vairāk pievērsties studijām nekā iztikas pelnīšanai, kā arī motivēs turpināt studijas un tādējādi samazināsies atbirums, paredz IZM.
Lai nerastos nevienlīdzīga situācija un kamēr pilnībā nav ieviests jaunais doktorantūras modelis, IZM paredzējusi 140 eiro mēnesī stipendijas apmēru arī doktorantūras līmeņa studējošiem. Kā skaidroja ministrijā, iepriekš budžeta likumā paredzētais finansējums bija paredzēts visu studiju līmeņu studējošiem, izņemot doktorantūras programmas, un “veidotos neloģiska situācija, ja citiem studiju līmeņiem stipendija būtu lielāka, bet doktorantūrā studējošiem paliktu 113,83 eiro”.
Doktorantūras stipendiju jautājumu ministrija risina atsevišķi – ar Eiropas Savienības fondu atbalstu vēl esošajā plānošanas periodā. Jaunais doktorantūras modelis paredz pakāpenisku pāreju no stipendijām uz atalgojumu visiem doktorantiem, kas studē valsts budžeta vietās. Lai pilotētu šādu modeli, valdība ir piešķīrusi atbalstu 341 doktorantam, kuriem konkursa kārtībā jau šobrīd ir iespēja saņemt doktorantūras grantu līdz 1000 eiro mēnesī. Kopējais budžetā studējošo doktorantu skaits šobrīd ir ap 1200. Vienlaikus ar Atveseļošanas un noturības mehānismu paredzēts atbalstīt papildu indikatīvi 210 vietas, savukārt ES fondu 2021.-2027.gadu plānošanas periodā – vēl 517 vietas.
IZM norādīja, ka līdz ar izmaiņām stipendijas apmēros, valsts augstskolās būs mazliet mazāks no valsts budžeta finansēto doktorantūras stipendiju skaits, ministrijas resorā – par 129 stipendijām mazāk. Taču tas notiek situācijā, kad līdz ar jauno dokotorantūras modeļa ieviešanu 341 doktorantu stipendija 1000 eiro mēnesī tiek finansēta no Eiropas Sociālā fonda līdzekļiem un tas vairāk nekā kompensē šo samazinājumu.
Stipendiju apmēra palielināšana neattiecas uz Valsts robežsardzes koledžu, Valsts policijas koledžu un Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžu. Tajās stipendijas nemaksā, jo kadeti ir dienestā esošas amatpersonas ar speciālajām dienesta pakāpēm.
Tāpat stipendiju noteikumi netiek piemēroti studējošajiem Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā un tām amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm, kas izglītību iegūst 2.līmeņa profesionālās augstākās izglītības programmās citās augstskolās, piemēram, Rīgas Stradiņa universitātē, Rēzeknes Tehnoloģiju augstskolā, kurām arī izglītības ieguves laikā tiek maksāta minētā atlīdzība.
Kopumā Latvijā ir 26 valsts augstskolas un koledžas, neskaitot Aizsardzības ministrijas un Iekšlietu ministrijas padotības iestādes. Valsts augstskolās un koledžās studē 56 664 studējošie, no tiem valsts budžeta finansētā studiju vietā studē 30 276 studējošie.
Foto: no arhīva
Reklāma