Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Pasta salā mākslinieki pabeidz darbu pie šamota skulptūrām

“Darbā ar šamotu un mālu māksliniekam ir iespēja to maģisko brīdi pieredzēt vismaz divreiz. Pirmais ir darba process, kad skici iedzīvina skulptūrā, bet otrs – kad skulptūra kvēlo nakts gaismā un atklājas jau gatavā veidolā,” stāsta keramiķis Guntis Svikulis. Viņš ir viens no pieciem māksliniekiem, kuri šogad piedalās Starptautiskā lielformāta keramikas uguns skulptūru simpozijā. Pasta salā mākslinieki pabeiguši darbu pie lielformāta skulptūrām un jau šodien, 21. jūnijā, pulksten 24 tās spīdēs, kvēlos un pilnībā atklāsies skatītājiem, informē pašvaldība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Turpinot pašvaldības iestādes “Kultūra” aizsākto šamota skulptūru tradīciju Jelgavā, jau 12. reizi simpozijā Pasta salā skulptūras darināja pieci mākslinieki no Latvijas un Lietuvas. Darbus vieno tēma “Anima” jeb tulkojumā no latīņu valodas – dvēsele, gars un dzīvība.

Tā pirmo reizi simpozijā Jelgavā skulptūru veidoja Guntis Svikulis – jelgavnieks, keramiķis, kurš gan pēdējās desmitgades aizvada Lielbritānijā. Savā darbā “Skudras ceļš savas esības apzināšanā” viņš atklāja sarežģītu, vizuāli fascinējošu formas struktūru. “Šis ir garais un sarežģītais skudras ceļš, apzinoties savu esību. Tā arī mēs katrs ejam savu dzīves ceļu – tajā ir notikumi, pavērsieni, meklējumi – un būtība jau nemaz nemainās,” tā keramiķis.

Savukārt Jelgavas simpozija jaunā dalībniece māksliniece Ieva Jurka, kura ikdienā strādā ar porcelānu, veidoja darbu “Drako” jeb pūķi. “Mans darba simbols ir pūķis, kuram patiesībā ir vairākas sasaistes ar pasākuma tēmu. No vienas puses, tas simbolizē manis pašas ugunīgo garu pieņemt jaunus izaicinājumus. Savukārt kvēlošanas brīdī, šis mītiskais tēls ar uguns liesmu atklās arī skatu uz mūžīgo dzīvību, kustību un attīstību. Bez tam, šogad pēc ķīniešu kalendāra ir pūķa gads, kas arī ir simbols iekšējam spēkam, attīstībai un panākumiem,” tā I.Jurka.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Simpozijā šamota skulptūru veidoja arī Jānis Leimanis – jelgavnieks, diplomēts keramiķis, kura aizraušanās ir dažādu keramisko materiālu pakļaušana jaunākajām tehnoloģijām. Šie daudzveidīgie risinājumi caurvij arī viņa veidoto darbu “Gars un māls”. Savukārt jelgavnieku iemīļotie, jau ikgadējie simpozija dalībnieki ir Lietuvas mākslinieki Irēna un Viļus Šļiužeļi, kuri radīja darbu “Rasas svētki”. Zīmīgi, ka tieši tā lietuvieši apzīmē saulgriežu svētkus savā valstī, un skulptūrā mākslinieki iekļāvuši savu izpratni par šo svētku būtību. Mākslinieki veidoja darbu Lietuvā un dāvās to pilsētai.

Šobrīd skulptūras ieguvušas mākslinieku veidotās formas un jau pusnaktī, tās tiks dedzinātas 1200 grādu karstumā – šis ir process, kad kvēlojošas un uguns dzirksteļu ieskautas, skulptūras pilnībā atklāsies skatītājiem.

Šovasar darbi būs apskatāmi Pasta salā, taču, ņemot vērā, ka parks ir pabeigts, nākotnē skulptūras tiks izvietotas pie Valdekas pils Pārlielupē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pasākumu organizē Jelgavas pašvaldības iestāde “Kultūra” ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Zemgales plānošanas reģiona “Zemgales vēsturiskās zemes kultūras programmas 2024’’ atbalstu.

Foto: “Kultūra”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.