VĒRTĒJAM 2023. GADU
Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) Veterinārmedicīnas fakultātes (VMF) dzīvnieku patversmes vadītāja Unda Ģēģere stāsta, ka šogad patversmē bijis ļoti liels, ilgi gaidīts notikums – tā paplašināta ar pavisam jaunu kaķu adopcijas māju. Tajā izārstētie, vakcinētie un iespēju robežās socializētie bezsaimnieka kaķīši, kuri pilnībā gatavi doties uz mājām, nākamos saimiekus nu sagaida jaunās, gaišās un ērtās telpās. Pat ar savu nelielu āra pastaigu terasīti, kurā aug īsts zāliens.
Kaķiem jauna māja
“Nu jau gandrīz aizvadītais gads bijis interesants un notikumiem, arī satraukumiem bagāts, pabeidzot uzmanīt būvniecības un teritorijas labiekārtošanu, iekārtojot un sākot apdzīvot uzņēmuma “LNK Industries” patversmei uzdāvināto kaķu adopcijas māju. Tā kā dzīvnieku patversmes palīgēka uzbūvēta Veterinārmedicīnas fakultātes teritorijā Helmaņa ielā un dāsnajam ziedotājam izmaksājusi 168 tūkstošus eiro. Šobrīd tajā brīvi dzīvojas un labus saimniekus gaida 28 minči, kuru skaits, parasti uz pieauguma pusi, mainās gandrīz katru dienu. Esmu lepna un pateicīga, ka “LNK Industries” pamanīja mūsu palīdzības lūgumu pēc jaunām, ērtām telpām minčiem, kā arī apmeklētājiem un, atzinīgi novērtējot mūsu iepriekšējo darbu, izlēma sava labdarības fonda līdzekļus veltīt mūsu dzīvnieku patversmes attīstībai,” stāsta U. Ģēģere. Līdz ar jauno kaķu māju LBTU dzīvnieku patversmes adoptēšanai gatavie minči tagad dzīvo gaišās, kaķiem iespējami labiekārtotās telpās un apstākļos, ērti ir arī apmeklētājiem. Līdz ar to bija iespējami uzlabojumi arī kaķu karantīnas telpā. Tajā bez saimnieka, bez aprūpes vai pieskatīšanas atstātie kaķi patversmē nokļūst vispirms, lai atkoptos, ārstētos un, ja nepieciešams, izietu nepieciešamo vakcinācijas kursu, tiktu sterilizēti pirms nonākšanas adopcijai gatavo godā. Pirmās 14 dienas minči gaida iepriekšējo īpašnieku, pēc tam kaķiem sākas jauna dzīve. Jaunajā ēkā, kuru veido savstarpēji savienoti četri moduļi, ir izvietots patversmei pašai savs veterinārās aprūpes bloks, kur tiek veikta dzīvnieku klīniskā apskate, šobrīd tiek gatavoti dokumenti arī PVD atļaujai stacionārās veterinārās aprūpes iestādei – klīnikai tikai VMF patversmes dzīvnieku aprūpei. Ar jauno dzīvnieku novietni būtiski uzlabojās arī darbinieku darba apstākļi dzīvnieku aprūpē un apmeklētāju uzņemšanā. Kā iesmej Unda, patversmes darbiniekiem un apmeklētājiem tagad ir pašiem sava tualete, nav vairs jāiet uz tālo korpusu, kurā izvietotas darbinieku ģērbtuves.
Ziedo atbalstītāji
LBTU VMF mazo dzīvnieku patversme jeb, kā daudzi vienkāršoti sauc, Jelgavas dzīvnieku patversme, pateicoties veterinārārsta Oskara Tamberga veterinārās klīnikas “Zemgales veterinārais centrs” atbalstam, šogad beidzot tikusi arī pie savas mājaslapas, kuras saturs vēl tikai top. Līdz šim patversmes dzīvnieku publicitāte un informācija par atrastajiem un patversmē nokļuvušajiem astaiņiem bija pieejama tikai brīvprātīgo palīgu apsaimniekotajos sociālajos tīklos.
Tas viss, tikai pateicoties atbalstītājiem, jo pašā patversmē ar iztikšanu ir sarežģīti. Patversme ir LBTU struktūrvienība, kura sniedz dzīvnieku patversmes pakalpojumus, pamatojoties uz līgumiem ar pašvaldībām, uzņēmumiem, kā arī iespēju robežās uzņemot dzīvniekus no privātpersonām, patversme darbojas, no pašu peļņas līdzekļiem maksājot algas darbiniekiem, bet telpas un ēkas ir LBTU īpašums, komunālās izmaksas iekļautas VMF budžetā. LBTU ziedojumu kontā atbalstītāju iemaksātie līdzekļi tiek izmantoti tikai patversmes dzīvniekiem – veterinārā aprūpe, profilakse, medikamenti, barība, remonti, materiāli, saimnieciskās lietas, kopšanas līdzekļi, instrumenti un viss cits, kas nepieciešams katrai saimniecībai.
“Bez lielā augstskolas un fakultātes vadības un darbinieku atbalsta mēs vispār nevarētu pastāvēt. Ziedojumi patversmei šogad samazinājušies, līdzekļi dzīvnieku ārstēšanai un uzturēšanai ir nemainīgi mazi un visu laiku nepietiekami. No Jelgavas valstspilsētas, Olaines un Dobeles pašvaldības piegādāto bezsaimnieka dzīvnieku izmitināšanas pakalpojumu pašvaldības patversmei apmaksā tikai likumā noteiktās 14 dienas, tālāk izmaksas sedz patversme no saviem līdzekļiem. 14 dienas nav nekāds kritērijs, lai atbrīvotos no dzīvnieka,” teic U. Ģēģere.
Patlaban visilgāk patversmē mītošais mincis to par mājām sauc divus gadus, bet kopumā adopcijas kustība notiek, dzīvnieku skaitam patversmē, tiesa, reti kad samazinoties zem 60. Šobrīd Helmaņa ielā dzīvo 42 kaķi un 22 suņi, visi gaidot savus īstos, vislabākos saimniekus.
Vajadzību arvien daudz
Ikviens, kuram rocība atļauj, tiek mīļi lūgts kaut ar mazumiņu palīdzēt LBTU VMF dzīvnieku patversmes suņu un kaķu uzturēšanā un ārstēšanā, ziedojot LBTU ziedojumu kontā LV58HABA0551004772731 ar obligātu norādi – Dzīvnieku patversmei. Ziedojumu var veikt arī universitātes Veterinārās klīnikas kasē, pretī saņemot čeku. Savukārt, ja gribas pašiem pabūt patversmē un ko aizvest, – allaž nepieciešamas segas, pledi, palagi, galdauti, dvieļi – mitrumu uzsūcoši materiāli dzīvnieku guļvietu izklāšanai. Bez pogām, dekorācijām, un noteikti ne cilvēku apģērbs un jebkas ar pildījumu. Spilvenus, lūdzu, nevajag! Allaž ļoti nepieciešama ir labas kvalitātes visu vecumposmu suņu un kaķu konservētā barība, jo sausās pārtikas mainīšana nedara labu dzīvnieku vēderiem. Patversmē ļoti gaidītas ir arī ādas suņu kaklasiksnas, pavadas (īpaši, sākot no trīs metriem) un liela izmēra suņu rotaļlietas.
Savukārt par dzīvnieku adopciju interesēties un savu vizīti patversmē iepriekš var pieteikt, zvanot pa tālruni 25466077 jebkurā nedēļas dienā no pulksten 11 līdz 16 apmeklētāju laikā. Patversmes vadītāja ļoti lūdz neapvainoties, ja darbiniekiem nav iespēju ilgstoši telefoniski stāstīt par patversmes dzīvnieku pieejamību, izskatu un rakstura īpašībām. Viņu primārās rūpes ir vismaz 60 astaiņu veselība un labklājība. Cilvēki laipni lūgti doties visu interesējošo izzināt uz vietas patversmē, uzreiz iepazīstoties arī ar saviem nākamajiem mājas mīluļiem.
Reklāma