Ar iedvesmojošām idejām un praktiskiem piemēriem STEAM integrācijai interešu izglītībā, noslēgušās iesaistīto pašvaldību un pedagogu pieredzes apmaiņas vizītes Daugavpilī un Bauskā, kas oktobrī un novembrī norisinājās projekta “Fit4future” ietvaros, informē Zemgales plānošanas reģions.
Lai stiprinātu izglītības speciālistu kapacitāti un veicinātu labāku sadarbību, projekta partneri kopā ar pedagogiem no Jelgavas valstpilsētas, Jelgavas, Bauskas, Dobeles, Jēkabpils novadiem, kā arī Pakrojas un Biržiem devās uz Daugavpili, kur guva jaunas idejas kā uzlabot un dažādot STEAM piedāvājumu savās izglītības iestādēs.
Mācību vizīte iesākās Daugavpils Inovāciju centrā, kur izzinot ekspozīcijas gidu pavadībā, dalībnieki ne tikai iepazinās ar centra piedāvājumu, bet arī pārbaudīja savu erudīciju un tehniskās prasmes. Centra metodiķe Viktorija Kozlovska dalījās pieredzē par veiksmīgiem sadarbības projektiem ar skolām, pašvaldības dienestiem – policiju un ugunsdzēsējiem, kā arī vietējiem uzņēmumiem, kas ļauj īstenot kā interesantas darbnīcas bērniem un ģimenēm, tā konkursus, kas piesaista jauniešu uzmanību un veicina viņu interesi par STEAM jomu.
Dienas turpinājumā dalībnieki apmeklēja Daugavpils Bērnu un jauniešu centru “Jaunība”, kas var lepoties ar īpaši plašu interešu izglītības piedāvājumu, tostarp STEAM jomā. Centra direktore Aina Jansone iepazīstināja pedagogus ar centra darbības principiem, uzsverot atbalstu daudzbērnu un maznodrošinātām ģimenēm, kā arī bērniem ar īpašām vajadzībām. Apmeklējuma laikā izvērtās rosinošas diskusijas par aktuāliem jautājumiem, piemēram, finansējuma piesaisti un pedagogu trūkumu, kur bērnu un jauniešu centra vadība dalījās pieredzē par sadarbību ar studentiem un mentoriem, kas ļauj sagatavot jauno interešu izglītības pedagogu paaudzi pašu spēkiem.
Jāuzsver, ka centra pedagogu rosinātās aktivitātes ir veiksmīgs piemērs pilnvērtīgai STEAM integrācijai interešu izglītībā – tā piemēram, tehniskās modelēšanas pulciņa ietvaros, oktobrī realizēts projekts “Spēka zīmes Latvijai”. Projekta gaitā audzēkņi viesojās bibliotēkā, kur pilnveidoja savas zināšanas par latvju rakstu zīmēm, lai vēlāk tās izzāģētu no finiera, tādējādi savās aktivitātēs apvienojot kā mākslas, tā tehnoloģiju jomu.
Vizītes noslēgumā dalībniekus uzņēma Latgales Centrālās Bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs – inovatīva vieta bērniem un ģimenēm, kur brīvo laiku iespējams pavadīt ne tikai lasot izzinošu literatūru un spēlējot galda spēles, bet arī darbojoties ar robotikas un citiem tehnoloģiju materiāliem. Centra plašo aktivitāšu piedāvājumu bija iespēja izmēģināt arī pašiem pedagogiem.
Oktobra izskaņā, līdzīga pieredzes apmaiņas vizīte projekta ietvaros norisinājās Bauskā, kur izglītības speciālisti no Zemgales un Ziemeļlietuvas viesojās Bauskas Bērnu un jauniešu centrā. Vizītes laikā pieredzējušie centra pedagogi dalījās savā pieredzē par STEAM metodiku un tās praktisko pielietojumu dažādās mācību programmās. Kā stāsta centra vadītājas vietniece un pedagoģe Maija Lauriņa – Rimicāne, vislabākā reklāma interešu izglītībai un STEAM rodas organizējot dažādus pasākumus, tādēļ šogad pirmo reizi Bauskā notikuši Tehniskās modelēšanas svētki.
Viesošanās ietvaros tika apmeklēta arī nesen renovētā Bauskas 2. vidusskola, kur pedagoģe Daiga Eglīte dalījās pieredzē par STEAM integrēšanu mācību procesā.
Kā uzsver projekta vadītāja Sanita Larionova: “Šāda pieredzes apmaiņa sniedz ne vien vērtīgu ieskatu dažādās STEAM integrācijas pieejās, bet arī veicina sadarbību starp pedagogiem, rosina jaunas idejas un motivē turpmākam darbam”. Nākamās pieredzes apmaiņas vizītes projekta ietvaros plānotas Lietuvā.
Projekta kopējais finansējums ir 303 657,80 EUR, tostarp Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums ir 242 926,24 EUR.
Foto: Zemgales plānošanas reģions
Reklāma