Pirmie lauksaimnieki Latvijā saņem samaksu par aprēķinātajiem oglekļa kredītiem, aģentūru LETA informēja “eAgronom” vadītājs Latvijā Nauris Liberts.
Saņemt samaksu par aprēķināto atmosfēras oglekļa kredītu piesaistīšanu augsnē Latvijā izmantojušas divas lauku saimniecības – Grundzāles pagasta Z/S “Jaunkalējiņi” un Rugāju pagasta SIA “Dižavoti”.
To izdevies panākt, pateicoties šo saimniecību dalībai “eAgronom” oglekļa programmā, kas nozīmē pāriešanu uz videi draudzīgāku lauksaimniecības praksi, uzlabojot augsnes stāvokli un palielinot oglekļa daudzumu tajā.
“Lauksaimniecība ir būtiska emisiju radītāja globālā kontekstā, taču tai ir arī liels potenciāls emisiju piesaistē”, sacīja Liberts.
Viņš paredz, ka oglekļa lauksaimniecība ir neizbēgama jau tuvākajā nākotnē, jo Eiropas Savienība noteikusi mērķi – līdz 2030.gadam siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisijas tiks samazinātas par 35%, bet līdz 2050.gadam tiks pielikts punkts siltumnīcefekta gāzu neto emisijām.
Kā skaidro Liberts, tad “eAgronom” oglekļa programma sniedz lauksaimniekiem iespēju ne tikai piedalīties kopējā mērķa labā – mazināt ietekmi uz vidi un palielināt organiskās vielas saturu augsnē, bet gūt papildu ienākumus.
Dalība programmā sniedz iespēju pārdot oglekļa kredītus, kas ģenerēti īstenojot oglekļa lauksaimniecību. Ņemot vērā pieprasījumu pēc tiem, “eAgronom” piedāvā priekšapmaksu lauksaimniekiem, kuri vēlas saņemt samaksu par aprēķinātajiem kredītiem jau uzsākot dalību programmā.
Lauksaimnieks, piedaloties “eAgronom” oglekļa programmā un īstenojot tādas oglekli piesaistošās lauksaimniecības metodes kā lielāka biomasas atstāšana uz lauka, starpkultūru sēšana, mazāk intensīva augsnes apstrāde, precīzāka mēslošana, degvielas patēriņa samazināšana mazina ietekmi uz vidi, tādējādi ģenerējot oglekļa kredītus.
“Tālāk tos ar “eAgronom” starpniecību sertificē un pārdod korporatīvajiem pircējiem – uzņēmumiem, kuri vēlas samazināt savas ekoloģiskās pēdas nospiedumu. Tos var uzglabāt arī nākotnei, kad tiem paredzama vēl lielāka vērtība,” par programmas nosacījumiem sacīja Liberts.
Z/S “Jaunkalējiņi” īpašnieks Kārlis Ruks, kurš ir viens no pirmajiem programmas dalībniekiem un finansējuma saņēmējiem, atzīst, ka jaunākās lauku apstrādes tehnoloģijas izmanto jau četrus gadus.
“Oglekļa programma ir vērsta uz ilgtspējīgu saimniekošanu un augsnes uzlabošanu ilgtermiņā. Tas ir arī veids, kā cīnīties ar klimata pārmaiņām, ieviešot videi draudzīgas lauksaimniecības prakses. Būtībā šī sistēma nozīmē uzkrāt un pārdot visiem zināmās CO2 “kvotas”. Tikai šajā gadījumā ar programmas īstenotāja starpniecību tiek ģenerēti oglekļa kredīti, kas tiek pārdoti tālāk citiem uzņēmumiem visā pasaulē, kas vēlas samazināt savu ietekmi uz vidi,” par dalību programmā skaidro Ruks.
“eAgronom” ir pirmais uzņēmums Latvijā, kas sācis īstenot oglekļa programmu. Tā ļauj Latvijas lauksaimniekiem iegūt sertificētus oglekļa kredītus un sniedz iespēju uzlabot augsnes kvalitāti savās saimniecībās, vienlaikus nodrošinot papildu ienākumu avotu. “eAgronom” oglekļa programmā piedalās jau vairāk nekā 200 saimniecības visā Eiropā un katra no tām ir nozīmīga globālajā kontekstā, lai mazinātu radītās emisijas ceļā līdz klimatneitralitātei.
Igaunijas jaunuzņēmums “eAgronom” dibināts 2016.gadā. “eAgronom” pārvalda vairāk nekā 160 000 hektāru lauksaimniecības zemes Latvijā un vairāk nekā miljons hektāru lauksaimniecības zemes visā Eiropā.
Foto: “eAgronom” publicitātes
Reklāma