Rūpes par savu veselību ir mūsu katra paša atbildība un tieši regulāras, profilaktiskās vizītes pie ģimenes ārsta ir veids, kā sekot līdzi savai veselībai un slimībai neļaut piezagties nepamanītai. Tie, kas apzinās profilaktisko veselības pārbaužu nozīmi, zina, ka vismaz reizi gadā vēlams veikt asins un urīna analīzes, pārbaudīt savas sirds, plaušu un vairogdziedzera veselību. Sievietēm svarīgi regulāri apmeklēt ginekologu, savukārt vīriešiem pēc 45 gadu vecuma vismaz reizi gadā vēlams veikt prostatas pārbaudi.
Taču pat tie, kas regulāri veic dažāda veida veselības pārbaudes, reti aizdomājas, ka viens no veidiem, kā pārliecināties par vēdera dobuma, reproduktīvo orgānu vai citu iekšējo orgānu veselību, ir tieši profilaktiskie ultrasonogrāfijas izmeklējumi.
Vai un kādos gadījumos ultrasonogrāfija ir vēlama ne tikai akūtu vai hronisku kaišu uzraudzībai un diagnostikai, bet kā drošs, ātrs un precīzs profilaktisks izmeklējumus – par to raksta turpinājumā!
Ultrasonogrāfijas nozīme medicīnā
Mūsdienu medicīnā ultrasonogrāfija ir viena no plašāk izmantotajām un svarīgākajām diagnostikas metodēm un, pateicoties tehnoloģiju attīstībai, USG aparatūra kļūst arvien modernāka, nodrošinot augstāku precizitāti un plašākas izmeklējumu iespējas. Šī diagnostikas metode ir neinvazīva, proti, nav nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās, tā nekaitē veselībai, nerada nekādu diskomfortu un izmeklējuma norise ierasti nepārsniedz 15–20 minūtes.
Ultrasonogrāfija ir vizuālās diagnostikas metode, tomēr, atšķirībā no rentgenizmeklējumiem vai datortomogrāfijas, kas attēla ieguvei izmanto rentgena starojumu, USG izmanto ultraskaņu jeb augstfrekvences skaņu viļņus, tāpēc ir drošs arī grūtniecēm un bērniem. Ultrasonogrāfija ļauj izvērtēt iekšējo orgānu un mīksto audu struktūru. Visbiežāk ultrasonogrāfijas izmeklējumus nozīmē ģimenes ārsts, lai palīdzētu apstiprināt vai izslēgt slimības, patoloģiskus veidojumus vai iespējamus pēctraumas iekšējo orgānu vai mīksto audu bojājumus.
Mūsdienās arvien plašāk tiek veikta arī USG locītavām, kas ļauj savlaicīgi konstatēt locītavu nodilumu, destrukciju, locītavu un cīpslu iekaisumus un citus bojājumus, un ir nozīmīga spondiloartrīta, podagras, reimatisma un citu locītav, saišu un cīpsluu slimību diagnostikā un uzraudzībā.
USG izmeklējumiem ir ārkārtīgi svarīga nozīme arī ginekoloģiskās aprūpes jomā un grūtniecības norises uzraudzībā. Ultrasonogrāfija grūtniecēm un uzraugošajam ginekologam ļauj sekot līdzi augļa normālai attīstībai visu grūtniecības periodu un savlaicīgi konstatēt jebkāda veida patoloģijas vai novirzes augļa attīstībā.
Kādos gadījumos veikt profilaktiskos USG izmeklējumus?
Diagnostiskie ultrasonogrāfijas izmeklējumi tiek nozīmēti ģimenes ārstam vai citam speciālistam izvērtējot jau esošas sūdzības vai simptomus, lai daignosticētu vai uzraudzītu slimību vai patoloģisku veidojumu attīstību un gaitu, kā arī pēc gūtām traumām.
Taču profilaktiski USG izmeklējumi ļauj konstatēt dažādas iekšējo orgānu un mīksto audu kaites un problēmas pavisam agrīnā to stadijā, kad slimībai raksturīgie simptomi vēl nemaz nav parādījušies. Agrīna slimību diagnostika ir viens no būtiskākajiem primārās veselības aprūpes posmiem.
Savlaicīga diagnostika būtiski palielina veiksmīgas ārstēšanas gaitu un mazina slimības vai pataloģisku veidojumu ietekmi uz tālāko dzīves kvalitāti. Taču profilaktisko izmeklējumu nozīme ir katra paša atbildība, jo prasa rūpes par savas veselības uzraudzīšanu vēl pirms parādījušās kādas sūdzības.
Primāri profilaktiskie USG izmeklējumi ir nozīmīgi nelabvēlīgas iedzimtības riska gadījumā. Ja ģimenes anamnēzē vairākās paaudzēs vai tuvā radinieku lokā ir konstatētas sirds un asinsvadu slimības, onkoloģiskās saslimšanas, hroniskas plaušu slimības, vairogdziedzera saslimšanas un citas hroniskas kaites – profilaktiskus USG vai sirds ehokardiogrāfijas (ultraskaņas izmeklējuma paveids) izmeklējumus vēlams veikt aptuveni reizi gadā.
Tāpat profilaktiski USG izmeklējumi ir vēlami arī cilvēkiem ar mazkustīgu dzīvesveidu, lieko svaru, ilgstoša stresa un pārslodzes gadījumos, kā arī tiem, kas ikdienā neievēro sabalansēta uztura un veselīga ēdienreižu režīma ieteikumus.
USG vēdera dobumam palīdz novērtēt aknu, nieru, žultspūšļa un žultsvadu, aizkuņģa, liesas un urīnpūšļa stāvokli. Veicot profilaktisku vēdera dobuma USG izmeklējumu, iespējams savlaicīgi atklāt ļaundabīgus procesus un patoloģiskus veidojumus, cistas, žultsakmeņus vai nierakmeņus, dažādas aknu, nieru, žultspūšļa un citu vēdera dobuma orgānu slimības un iekaisumus.
Arī pacientiem, kuriem veicot asinsanalīzes, uzrādās tireotropais hormons jeb TSH vai ģimenes anamnēze ir bijušas vairogdziedzera saslimšanas, svarīgi regulāri veikt vairogdziedzera USG izmeklējumus un endokrinologa uzraudzībā sekot līdzi vairogdziedzera stāvoklim. Vairogdziedzeris nodrošina mūsu organisma vielmaiņas procesu normālu noriti un hormonu izstrādi, tāpēc vairogdziedzera izmaiņu vai slimību gadījumā tiek ietekmēta visi organisma un orgānu sistēmu normāla darbība.
Profilaktiska USG vairogdziedzerim ļauj ārstam savlaicīgi diagnosticēt un uzraudzīt tādas strukturālas vairogdziedzera izmaiņas kā vairogdziedzera palielinājumu, vairogdziedzera iekaisumu, vairogdziedzera mezglus, hipertireozi (vairogdziedzera pastiprināta darbība) un hipotireozi (vairogdziedzera nepietiekamu darbība).
Diemžēl Latvijā USG izmeklējumi ar nosūtījumu nereti jāgaida pat pusgadu un ilgāk, līdz ar to privātās veselības iestādes ir tās, kur USG izmeklējumus iespējams veikt negaidot garās rindās, bieži vien apvienojot vairākus izmeklējumus vienlaicīgi.
Bez garām rindām! Profilaktiskā ultrasonogrāfija Rīgā
Veselības un skaistuma centrā Adoria, Rīgā, A. Čaka ielā 70-3 piedāvājam veikt vēdera dobuma, vairogdziedzera, mīksto audu, muskuloskeletālās sistēmas t.sk. arī locītavu un ginekoloģiskos ultrasonogrāfijas izmeklējumus pieaugušajiem un bērniem no 7 gadu vecuma. Piedāvājam arī plaša spektra vispārējos ārstniecības pakalpojumus, analīzes un citus funkcionālos un diagnostiskos izmeklējumus. Lai uzzinātu vairāk, ienāciet adoria.lv vai zvaniet pa tālruni +371 67 315 000!