Ceturtdien Saeima noraidīja vairākus opozīcijas iesniegtos likumu grozījumus, kas piedāvāja veikt izmaiņas nodokļos un iedzīvotāju atbalsta sistēmā.
Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputāti virzīja grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likumā, kas paredzētu nodokļa samazinātās likmes 5% apmērā piemērošanu medikamentu piegādēm. Šobrīd medikamentu piegādei tiek piemērota 12% PVN likme. Piedāvājums tika noraidīts.
Opozīcijas politiķi Aldis Gobzems (KuK), Karina Sprūde (KuK), Māris Možvillo (PCL), Ramona Petraviča (LPV) un Ēriks Pucens (R) savukārt bija iesnieguši grozījumus likumos “Par nekustamā īpašuma nodokli”, “Par akcīzes nodokli”, “Par valsts pensijām” un Valsts sociālo pabalstu likumā, kas visi tika noraidīti.
Deputāti piedāvāja noteikt, ka ar nekustamā īpašuma nodokli neapliek vienu Latvijas iedzīvotāja īpašumu, kurā viņš ir deklarēts. Tāpat ar nodokli neapliktu arī īpašuma zemes platību līdz 1500 kvadrātmetriem pilsētās un ciemos vai platību līdz diviem hektāriem, ja tas atrodas viensētā. Nosacījums attiektos uz īpašumiem, kuru kadastrālā vērtība nepārsniedz 100 000 eiro. Pašvaldību zaudējumus no īpašumu neaplikšanas ar nodokli segtu valsts, bija iecerējuši opozicionāri.
Likumā “Par akcīzes nodokli” politiķi piedāvāja noteikt izmaiņas naftas produktu nodokļu likmēs. Svinu saturošam benzīnam, tā aizstājējproduktiem un komponentiem grozījumi paredzēja noteikt likmi 259 eiro par 1000 litriem šobrīd esošās 509 eiro likmes vietā. Svinu saturošam benzīnam savukārt tiktu noteikta likme 344 eiro apmērā 594 eiro vietā. Dīzeļdegvielas likme tiktu samazināta līdz 164 eiro par 1000 litriem šī brīža 414 eiro likmes vietā.
Likumā “Par valsts pensijām” tika piedāvāts noteikt, ka no 60 gadu vecuma tiesības uz vecuma pensiju tiktu piešķirtas bērna vecākiem vai aizbildņiem, kuri līdz bērna pilngadības sasniegšanai ne mazāk kā astoņus gadus ir aprūpējuši četrus vai vairāk bērnus. Šobrīd likums nosaka šādas tiesības vecākiem vai aizbildņiem, kas aprūpējuši vismaz piecus bērnus.
Savukārt grozījumi Valsts sociālo pabalstu likumā, kurus iesniedza minētie opozīcijas politiķi, paredzētu, ka ģimenes valsts pabalstu 100 eiro apmērā mēnesī piešķirtu par katru audzināmo bērnu, un tā apmērs nebūtu atkarīgs no audzināmo bērnu skaita. Tāpat politiķi virzīja priekšlikumu, ka no nākamā gada septembra bērna piedzimšanas pabalsta apmērs būtu 5000 eiro.
Foto: pixabay.com
Reklāma