Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt
casibom giriş casibom bahsegel jojobet

Saeima nosaka stingrākus sociālā uzņēmuma statusa iegūšanas kritērijus

Sociālais uzņēmums “Barboleta” Jelgavā. Foto: no arhīva

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Sociālā uzņēmuma likumā, ieviešot stingrākus sociālā uzņēmuma statusa iegūšanas kritērijus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sociālā uzņēmuma statusu piešķirs tikai tādiem uzņēmumiem, kuriem nav par 150 eiro lielāku nodokļu parādu, nav pasludināts maksātnespējas process un kuriem nav sākta likvidācija vai kuriem nav apturēta saimnieciskā darbība.

Sociālā uzņēmuma statusu varēs iegūt tādi uzņēmumi, kuri nav administratīvi sodīti par pārkāpumu nodokļu jomā, ja tas saistīts ar informatīvās deklarācijas par darba ņēmējiem iesniegšanas termiņa neievērošanu, vai arī darba tiesisko attiecību jomā, ja tas saistīts ar darba līguma nenoslēgšanu rakstveida formā vai valsts noteiktās minimālās mēneša darba algas nenodrošināšanu.

Reizē šādu statusu nevarēs iegūt atšķirīgas attieksmes aizlieguma pārkāpšanas gadījumā, kā arī darba aizsardzības jomā, ja pārkāpums saistīts ar darbā notikuša nelaimes gadījuma neizmeklēšanu, kura rezultātā nodarbinātajam radušies smagi veselības traucējumi vai iestājusies viņa nāve.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat šādu statusu nevarēs iegūt, ja uzņēmums sodīts saistībā ar pārkāpumu, kas rada tiešus draudus nodarbināto drošībai un veselībai. Tas pats attieksies uz būtisku pārkāpumu patērētāju tiesību aizsardzības jomā vai sociālā uzņēmuma darbības jomā, izņemot gadījumu, kad pārkāpums būs novērsts un sabiedrības ar ierobežotu atbildību darbība būs savienojama ar sociālā uzņēmuma statusu.

Uzņēmums nevarēs pretendēt uz sociālā uzņēmuma statusu arī tad, ja tas pēdējā gada laikā izdarījis būtisku pārkāpumu negodīgas komercprakses, reklāmas vai sociālā uzņēmuma darbības jomā vai arī citu būtisku pārkāpumu, kas radījis vai varēja radīt kaitējumu mērķa grupas personai.

Likumā paplašināts Labklājības ministrijas (LM) tīmekļvietnē publicējamo informatīvo materiālu klāsts ar sociālās ietekmes izvērtēšanas vadlīnijām un precizētas Sociālo uzņēmumu komisijas funkcijas, nosakot, ka turpmāk tā sniegs atzinumu tikai par pretendenta atbilstību sociālā uzņēmuma darbības nozīmībai un būtībai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sabiedriskā labuma organizācijām atļauts dibināt sabiedrības ar ierobežotu atbildību ar nosacījumu, ka tā sešu mēnešu laikā no dibināšanas brīža iegūs sociālā uzņēmuma statusu.

Vienlaikus precizēta sociālā uzņēmuma definīciju, nosakot, ka radītai sociālai ietekmei jābūt nozīmīgai. Turklāt likumā nošķirti trīs sociālā mērķa sasniegšanas veidi – sociālās atstumtības riskam pakļauto personu nodarbinātība, dzīves kvalitātes uzlabošana sabiedrības grupām, kuru dzīvi ietekmē sabiedrībai būtiskas problēmas, citu sabiedrībai nozīmīgo darbību veikšana, kas rada ilgstošu pozitīvu sociālo ietekmi.

LM vērš uzmanību, ka, saskaņā ar Sociālā uzņēmuma likumā noteikto kārtību, pieteikumus sociālā uzņēmuma statusa piešķiršanai izskata Sociālo uzņēmumu komisija un lēmumu par statusa piešķiršanu pieņem LM. 2021.gada pirmajā pusē Sociālo uzņēmumu reģistrā bija gandrīz 200 uzņēmumi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Likumā arī noteikts, ka Ministru kabinets lems par prasībām algoto darbinieku nodarbināšanai sociālajā uzņēmumā.

Teksts: LETA

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.